Zámek Ksiaz v polském Dolním Slezsku nedaleko českých hranic je svými základy v 13. století, kdy byl pevností chránící důležitou obchodní stezku. Možná mnoho nechybělo a mohl mít ve 40. letech 20. století jako zámeckého pána samotného Adolfa Hitlera!
V roce 1941 padl zámek do rukou nacistů. To zde začali o dva roky později realizovat jeho proměnu, jejíž plný smysl je i nyní zahalen tajemstvím. V hloubkách desítek metrů pod zámkem byl vyhlouben téměř kilometr nových chodeb.
Po osvobození byla v podzemí objevena i 50 metrů hluboká šachta. Na Ksiaz byla za války převezena část Berlínské státní knihovny.
V zámeckých komnatách se potkávali vysocí důstojníci SS a další pohlaváři nacistického Německa. V okolí zámku pracovali na tajných stavebních úpravách vězni řízení nechvalně známou Todtovou pracovní organizací.
Hitlerovo sídlo, jaderný polygon i pokladnice
Mnoho historiků polských i zahraničních je přesvědčeno, že se zámek Ksiaz měl stát sídlem samotného Adolfa Hitlera.
Jeho strategická poloha by byla totiž ideálním pro velitelství, odkud by vůdce nacistické říše mohl řídit vojenské operace proti Rudé armádě za předpokladu, že by se na západní frontě podařilo uzavřít s Američany a Brity separátní mír.
Další teorie mluví o testování německých jaderných zbraní v okolí. Zde je zmiňován i nedaleký nacistický podzemní komplex Reise (Obr) v Sovích horách. Význam a funkce těchto rozsáhlých podzemních prostor rovněž nebyly uspokojivě objasněny.
Také některé směry v pátrání po ztracené Jantarové komnatě ukazují znepokojivě na zámek Ksiaz.