Domů     Reportáže
Byli Staří Řekové prvními aviatiky?
Mirek Brát
od Mirek Brát 1.5.2021
5.1tis
Neleť příliš vysoko, ať ti žár slunečních paprsků nezničí křídla! Ikaros otce Daidala neposlechl…
310
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Řecká mytologie je plná podivuhodných příběhů. Jedním z nich je legenda o řeckém vynálezci Daidalovi a jeho synu Ikarovi. Bylo však líčení letu Daidala a Ikara pouhou fikcí? Nebyla antika obdobím, které již dokázalo splnit člověku sen o létání?

Neleť příliš vysoko, ať ti žár slunečních paprsků nezničí křídla!  Ikaros otce Daidala neposlechl… Antičtí vynálezci se inspirovali ve fyziognomii ptáků a stavbě jejich křídel.  Sochy Daidala a Ikara v krétském městě Agia Galini. Právě odsud měl začít jejich legendární let za svobodou.

Daidalos vystavěl na ostrově Kréta složitý labyrint, který měl uvěznit bájného Minotaura, obludu s tělem muže a hlavou býka. Krétský král Mínós byl s prací svého stavitele spokojený. Jak už to ale s panovnickou přízní bývá, královská paranoia odměnila Daidala uvězněním.

Řešení problému útěku z ostrova obklopeného mořem? Daidalos sestrojil pro sebe a pro svého syna Ikara po páru křídel z peří a vosku. Útěk se však zdařil pouze Daidalovi. Ikaros letěl příliš vysoko, kde sluneční paprsky roztavily vosk na jeho křídlech. Následoval tragický pád do moře.

Antičtí vynálezci se inspirovali ve fyziognomii ptáků a stavbě jejich křídel.

Parní letadlo

Řekové se v mytologii inspirovali pozorováním přírody. Se stejnou houževnatostí analyzovali let ptáků i antičtí vynálezci. Římský spisovatel Aulus Gellius píše, že v Řecku ve 4. století před naším letopočtem proběhl pokus, kdy model inspirovaný ptáky uletěl vzdálenost přes 200 metrů.

Autorem tohoto létajícího modelu měl být řecký filozof Archytas. Řecký spisovatel Diogenes Laertius zase píše o létajícím modelu poháněném parou.

Sochy Daidala a Ikara v krétském městě Agia Galini. Právě odsud měl začít jejich legendární let za svobodou.

Dříve byla taková pojednání popisována jako nepravděpodobná, protože první využití parního stroje je datováno až do 18. století. Moderní historie však již zná Héróna Alexandrijského a jeho princip parního stroje s názvem Aeolipile.

Stačil by větší model letadla, který by unesl člověka… Antika možná neřekla ještě svoje poslední slovo v historii létání. Zatím neznámí Daidalovi žáci čekají, až napíšeme jejich jména.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]