17. srpna 2001: V anglickém hrabství Hampshire se v obilném lánu objeví dvojice piktogramů, která má být odpovědí na zprávu vyslanou do vesmíru roku 1974.
Domů     Záhady historie
Hitler zámeckým pánem?
Mirek Brát
od Mirek Brát 1.5.2021
3.5tis
Ksiaz je jedním z největších zámků v Polsku.
341
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Zámek Ksiaz v polském Dolním Slezsku nedaleko českých hranic je svými základy v 13. století, kdy byl pevností chránící důležitou obchodní stezku. Možná mnoho nechybělo a mohl mít ve 40. letech 20. století jako zámeckého pána samotného Adolfa Hitlera!

Ksiaz je jedním z největších zámků v Polsku. Pod zámkem vybudovali za války nacisté kilometr nových chodeb.  Dnes vás u příchodu na Ksiaz vítají historická děla. Za druhé světové války se Ksiaz mohl stát místem snahy nacistů po dokončení jaderné zbraně.

V roce 1941 padl zámek do rukou nacistů. To zde začali o dva roky později realizovat jeho proměnu, jejíž plný smysl je i nyní zahalen tajemstvím. V hloubkách desítek metrů pod zámkem byl vyhlouben téměř kilometr nových chodeb.

Po osvobození byla v podzemí objevena i 50 metrů hluboká šachta. Na Ksiaz byla za války převezena část Berlínské státní knihovny.

Pod zámkem vybudovali za války nacisté kilometr nových chodeb chráněných střílnami s automatickými zbraněmi.

V zámeckých komnatách se potkávali vysocí důstojníci SS a další pohlaváři nacistického Německa. V okolí zámku pracovali na tajných stavebních úpravách vězni řízení nechvalně známou Todtovou pracovní organizací.

Dnes vás u příchodu na Ksiaz vítají historická děla. Za druhé světové války se Ksiaz mohl stát místem snahy nacistů po dokončení jaderné zbraně.

Hitlerovo sídlo, jaderný polygon i pokladnice

Mnoho historiků polských i zahraničních je přesvědčeno, že se zámek Ksiaz měl stát sídlem samotného Adolfa Hitlera. Jeho strategická poloha by byla totiž ideálním pro velitelství, odkud by vůdce nacistické říše mohl řídit vojenské operace proti Rudé armádě za předpokladu, že by se na západní frontě podařilo uzavřít s Američany a Brity separátní mír.

Další teorie mluví o testování německých jaderných zbraní v okolí. Zde je zmiňován i nedaleký nacistický podzemní komplex Reise (Obr) v Sovích horách. Význam a funkce těchto rozsáhlých podzemních prostor rovněž nebyly uspokojivě objasněny.

Také některé směry v pátrání po ztracené Jantarové komnatě ukazují znepokojivě na zámek Ksiaz.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 496
Když před pár lety přišla informace, že na malém skalnatém ostrůvku u pobřeží ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu objevili archeologové rituálně pohřbenou sviňuchu (kytovec vypadající jako malý delfín – pozn. redakce), šlo o nenápadnou a dosti podivnou zprávu. Už tehdy bylo jasné, že tento ostrov musel být něčím zvláštní. Později se to potvrdilo. Ostrůvek se jmenuje […]
od Eva Soukupová 17.8.2022 1.2tis
Egyptské pyramidy jsou již dlouhá léta pod drobnohledem archeologů, historiků a mnoha dalších vědců, přesto toho o ní víme s určitostí jen málo. A to, co víme, bývá mnohdy zastřeno řadou více či méně fantastických teorií. Může se některá z nich ukázat jako pravdivá?     Pyramidy v egyptské Gíze jsou nejstaršími stavbami a zároveň […]
od Mirek Brát 15.8.2022 2.0tis
Nedaleko řeckých Athén se v zátoce Kiladha nachází archeologické naleziště, které má šanci zasáhnout do legendárního příběhu o Atlantidě. Možná právě toto místo inspirovalo vznik slavné legendy… Lokalitu potopeného města, které pravděpodobně zničilo zemětřesení, objevili potápěči z výzkumného projektu Ženevské univerzity. Jejich pozornost upoutaly nejprve úlomky keramiky. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že tam dole, pod […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.9tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.4tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]