Adam a Eva, první lidé světa, jsou po svém stvoření umístěni do rajské zahrady. Je to místo hojnosti, blaženost a nevinnosti. Pak ale ochutnají zakázaného ovoce a jsou z Edenu vypovězeni. Jde ale o skutečné místo na Zemi, které musela dvojice opustit?
Kniha Genesis příběh vyhnání i rajskou zahradu líčí poměrně detailně. Přesto ze badatelům zatím nepodařilo identifikovat místo, o němž Bible hovoří.
Eden je totiž popsán jako neobvykle úrodný a bohatý kraj, kterým protékají čtyři řeky, jenže vlivem změn, kterými planeta v průběhu historie prošla, už v místech někdejšího Ráje nemusí být ani úroda, ani ony čtyři řeky.
Favorizované lokace se nacházejí roztroušeny snad po celém světě a podle extrémních názorů se dokonce nachází na jiné planetě. Některé z udávaných lokací se ovšem zdají věrohodnější než jiné.
VŠICHNI MLUVÍ O RÁJI
I zde se historikové, kteří se pokoušejí biblická místa lokalizovat, mohou opřít o různé prameny. Bible totiž není jediný spis, který příběh o kraji hojnosti a vyhnání z něj vypráví.
Poprvé se o něm hovoří zřejmě ve starosumerských textech, které patří mezi nejstarší literární památky. Dle starosumerských legend v ráji společně žijí první lidé, zvířata i bohové v klidu a míru. Neznají nemoci, bídu, hlad ani násilí.
Velmi podobnou legendu můžeme najít také v eposu Mahábhárata. A svůj ráj má rovněž džinismus, hinduismus a buddhismus, podle kterého jde o horu z níž vytékají čtyři řeky. Že by četné legendy odrážely skutečný příběh?
Mezi odborníky panuje přesvědčení, že dvě z těchto čtyř řek jsou Eufrat a Tigris. Další dvě řeky by mohly být přítoky Tigrisu Záb a Dijála. To by znamenalo, že se Eden nacházel na území dnešního Iráku a západního Íránu.
Zde dávno předtím ležela i kolébka sumerské kultury, odkud starý mýtus zřejmě pochází.
NACHÁZÍ SE V NÁS?
Domněnce, že se Eden nachází na Blízkém východě ale odporují dosavadní vědomosti historiků a archeologů. Písmo totiž tvrdí, že právě z Ráje se lidé rozprchli do celého světa. Současná věda zase tvrdí, že prapředci moderního člověka přišli ze střední Afriky.
Mohl tedy Eden ležet právě tam? Existuje ještě jedno zajímavé vysvětlení, podle kterého Eden nepopisuje místo, ale stav mysli! „By to stav, v němž se člověk nalézal ještě na úrovni ostatních zvířat.
Teprve tady, v Edenu, se zrodila lidská inteligence,“ vysvětluje český spisovatel Vladimír Liška (*1955). Bájné jablko poznání tedy mohlo představovat skutečné poznání, vědomosti a inteligenci. Bude někdy Ráj znovu nalezen, nebo byl již nadobro ztracen?