Je velmi pravděpodobné, že už s ním máte své zkušenosti. Prazvláštní pocit, který přichází zcela náhle, a stejně rychle opět mizí. Ta nejistota, zda jsme to, co nyní zažíváme, nezažili už někdy dříve! Jsou to snad odkazy na minulé životy? Pokud ano, proč nedokážeme tyto vzpomínky vyvolat sami od sebe?
Déjà vu s sebou přináší pocit důvěrné známosti, která až mrazí. Kromě povědomé situace je cítit i příchuť neobvyklosti až tajemna. Mozek je zmaten a šokován zároveň. Chceme si vše reálně urovnat a upamatovat se, kdy už jsme podobný okamžik zažili.
Veškerá snaha je ale marná. Ještě nikdo nedokázal fenomén déjà vu věrohodně vysvětlit. Přitom fascinováni tímto jevem jsou i mnozí vědci a lékaři, kteří jej označují jako paramnézii. Jaká je podstata tohoto fenoménu a kde se v našich myslích rodí?
VIDĚL JSEM, SLYŠEL JSEM, ZAŽIL JSEM
Termín déjà vu jako první použije francouzský psycholog Émile Boirac (1851–1917) již v roce 1876. Pojmenuje tak zvláštní pocit důvěrné známosti. Nejznámější formou tohoto záhadného pocitu je tzv. déjà vécu – „již zažito“.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.