18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Paranormální jevy
Hnědá paní na Humprechtu: Podivný hrádek a jeho záhady
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 12.12.2021
1.8tis
Letecký pohled na zámek. FOTO: Badynet /Creative Commons / CC BY-SA 4.0
165
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Humprecht je lovecký zámeček, který stojí v oblasti Českého ráje, asi půl kilometru od Sobotky. Byl postaven po roce 1666 jako letní sídlo císařského velvyslance v Benátkách, pana Humprechta Jana Černína z Chudenic.

Jde o unikátní elipsovitou stavbu. Zajímavostí je i půlměsíc na špici věže. Povídalo se, že to měla být připomínka na to, že byl Humprecht vězněn v Turecku, kde ho přesvědčovali o vstupu do jejich služeb.

Kavalír Humprecht Jan Černín z Chudenic se oženil s krásnou italskou markýzou Dianou Hippoliti da Gazoldo. Ta byla tehdy považována za nejkrásnější ženu ve střední Evropě. A tak se má za to, že zámeček Humprecht byl dárkem pro manželku.

Ale nakonec se rozešli a ona se natrvalo vrátila do Itálie. Přesto si trvale dopisovali a probírali výchovu svých dvou synů.

Zámek Humprecht. FOTO: de:Benutzer:Hejkal /Creative Commons/ CC BY-SA 2.0 de Letecký pohled na zámek. FOTO: Badynet /Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Portrét Humprechta Jana Čemína od Karla Škréty. FOTO: Karel Škréta /Creative Commons / Volné dílo

HNĚDÁ PANÍ

Zámeček Humprecht má údajně také svoji ochránkyni v podobě hnědé zámecké paní. Ochránila prý zámek v červnu 1678 při veliké bouřce. Do vyčnívajícího zámečku nad okolí několikrát po sobě udeřil blesk, ale shořela jen šindelová střecha.

Tehdy Humprecht na zprávu o události odpověděl, že je raději za neštěstí na svém majetku, než aby utrpěli škodu jeho poddání.

Podruhé prý hnědá paní zalarmovala hasiče v Sobotce v roce 1913. Během letního parna se nad zámkem objevil kouř. Tehdy ale o oheň nešlo, příčinou kouře byl roj mravenců nad komínem.

Zámek Humprecht. FOTO: de:Benutzer:Hejkal /Creative Commons/ CC BY-SA 2.0 de

DALŠÍ POVĚSTI

Za ta léta se prý na zámečku toho událo daleko více. Například jedna z pověstí se váže k jakési šlechtičně ze zámku Humprechtu, vdově Kateřině, a také k nedaleké studánce. Aby si zachránila holý život, tak do studánky uložila všechny své cennosti.

Učinila tak před zlými a chamtivými příbuznými usilujícími o její bohatství. Tento poklad má údajně hlídat had s korunkou na hlavě. Část pokladu prý může získat jen čestný, spravedlivý a poctivý člověk. Tím hlídačem má být údajně duše novorozeně zmíněné hraběnky, které skončilo ve studánce i s pokladem.

Je tu i další legenda, známá z lidové písničky „Znám já jeden krásný zámek“. Šlo o dceru majitele zámku a její lásce k chuďasovi z podzámčí. Ale podobný motiv se vyskytuje i u jiných míst.

Portrét Humprechta Jana Černína od Karla Škréty

ČEMÍNOVÉ A CHUDENICE

Když je řeč o Černínech, tak lidová pověst se váže i ke jménu jejich rodu. Jejich předchůdci byl rod Drslavců. Ti si kdysi znepřátelili krále tak, že se rozhodl je do jednoho vyhladit. Jejich nepřátelé nabídli králi své služby a jeli toto dílo vykonat, neboť čekali za odměnu zbylé statky.

Nikoho nešetřili a dokonale vyrabovali také celé jejich sídlo. Když odtáhli, vesničané pohřbili všechny mrtvé. Tu náhle slyšeli z černé kuchyně dětský pláč. Do jejího komína se před masakrem schovala jedna sloužící s nejmladším členem rodu.

Když jej lidé spatřili, dítě bylo celé špinavé od sazí z komína. I politovali jej: „Jaký jsi to chudáčku černín.“ Vychovali hocha ve vsi, a když dospěl, jel se představit králi. Toho už zášť přešla a možná se v něm ozvalo i černé svědomí.

Chudému následníku rodu vrátil statky, ale pro všechny už zůstal Černínem z Chudenic, stejně jako jeho rod.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.4tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 2.3tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.6tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Pavel Polcar 13.1.2022 3.6tis
Duchové stále patří mezi entity, které se současné vědě nedaří vysvětlit. Experti na paranormální jevy však mají jasno a jsou o jejich existenci přesvědčeni. Co však duše zemřelých po smrti chtějí? V České republice je na „lov duchů“ odborníkem Jaroslav Drábek, jenž má údajně nespočet hodin nahrávek konverzací s duchy. Pro pátrače po duších na […]