reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Paranormální jevy
Hnědá paní na Humprechtu: Podivný hrádek a jeho záhady
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 12.12.2021
1.8tis
Letecký pohled na zámek. FOTO: Badynet /Creative Commons / CC BY-SA 4.0
165
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Humprecht je lovecký zámeček, který stojí v oblasti Českého ráje, asi půl kilometru od Sobotky. Byl postaven po roce 1666 jako letní sídlo císařského velvyslance v Benátkách, pana Humprechta Jana Černína z Chudenic.

Jde o unikátní elipsovitou stavbu. Zajímavostí je i půlměsíc na špici věže. Povídalo se, že to měla být připomínka na to, že byl Humprecht vězněn v Turecku, kde ho přesvědčovali o vstupu do jejich služeb.

Kavalír Humprecht Jan Černín z Chudenic se oženil s krásnou italskou markýzou Dianou Hippoliti da Gazoldo. Ta byla tehdy považována za nejkrásnější ženu ve střední Evropě. A tak se má za to, že zámeček Humprecht byl dárkem pro manželku.

Ale nakonec se rozešli a ona se natrvalo vrátila do Itálie. Přesto si trvale dopisovali a probírali výchovu svých dvou synů.

Zámek Humprecht. FOTO: de:Benutzer:Hejkal /Creative Commons/ CC BY-SA 2.0 de Letecký pohled na zámek. FOTO: Badynet /Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Portrét Humprechta Jana Čemína od Karla Škréty. FOTO: Karel Škréta /Creative Commons / Volné dílo

HNĚDÁ PANÍ

Zámeček Humprecht má údajně také svoji ochránkyni v podobě hnědé zámecké paní. Ochránila prý zámek v červnu 1678 při veliké bouřce. Do vyčnívajícího zámečku nad okolí několikrát po sobě udeřil blesk, ale shořela jen šindelová střecha.

Tehdy Humprecht na zprávu o události odpověděl, že je raději za neštěstí na svém majetku, než aby utrpěli škodu jeho poddání.

Podruhé prý hnědá paní zalarmovala hasiče v Sobotce v roce 1913. Během letního parna se nad zámkem objevil kouř. Tehdy ale o oheň nešlo, příčinou kouře byl roj mravenců nad komínem.

Zámek Humprecht. FOTO: de:Benutzer:Hejkal /Creative Commons/ CC BY-SA 2.0 de

DALŠÍ POVĚSTI

Za ta léta se prý na zámečku toho událo daleko více. Například jedna z pověstí se váže k jakési šlechtičně ze zámku Humprechtu, vdově Kateřině, a také k nedaleké studánce. Aby si zachránila holý život, tak do studánky uložila všechny své cennosti.

Učinila tak před zlými a chamtivými příbuznými usilujícími o její bohatství. Tento poklad má údajně hlídat had s korunkou na hlavě. Část pokladu prý může získat jen čestný, spravedlivý a poctivý člověk. Tím hlídačem má být údajně duše novorozeně zmíněné hraběnky, které skončilo ve studánce i s pokladem.

Je tu i další legenda, známá z lidové písničky „Znám já jeden krásný zámek“. Šlo o dceru majitele zámku a její lásce k chuďasovi z podzámčí. Ale podobný motiv se vyskytuje i u jiných míst.

Portrét Humprechta Jana Černína od Karla Škréty

ČEMÍNOVÉ A CHUDENICE

Když je řeč o Černínech, tak lidová pověst se váže i ke jménu jejich rodu. Jejich předchůdci byl rod Drslavců. Ti si kdysi znepřátelili krále tak, že se rozhodl je do jednoho vyhladit. Jejich nepřátelé nabídli králi své služby a jeli toto dílo vykonat, neboť čekali za odměnu zbylé statky.

Nikoho nešetřili a dokonale vyrabovali také celé jejich sídlo. Když odtáhli, vesničané pohřbili všechny mrtvé. Tu náhle slyšeli z černé kuchyně dětský pláč. Do jejího komína se před masakrem schovala jedna sloužící s nejmladším členem rodu.

Když jej lidé spatřili, dítě bylo celé špinavé od sazí z komína. I politovali jej: „Jaký jsi to chudáčku černín.“ Vychovali hocha ve vsi, a když dospěl, jel se představit králi. Toho už zášť přešla a možná se v něm ozvalo i černé svědomí.

Chudému následníku rodu vrátil statky, ale pro všechny už zůstal Černínem z Chudenic, stejně jako jeho rod.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 1.4tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 694
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.1tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]
od Eva Soukupová 22.6.2022 2.2tis
Panenka, kterou proslavila především filmová franšíza V zajetí démonů, je hollywoodskými tvůrci označovaná za nejnebezpečnější předmět, s jakým se kdy dvojice démonologů Warrenových setkala. Skutečný příběh posedlé panenky je přinejmenším stejně děsivý jako ten ze stříbrného plátna. V roce 1952 zakládá manželská dvojice Edward Warren Miney (1926–2006) a Lorraine Rita Warren (1927–2019) Společnost pro psychický výzkum […]
od Dalibor Vrána 21.6.2022 2.9tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Stalo se přesně tohle i slavnému herci? Mýtů opředených kolem zrcadel existuje spousta. Nahlédnete do něj prý […]