Skip to content

Hospodinova pomsta – Jak to bylo se zmatením jazyků?

Pýcha předchází pád a pýcha starých Babyloňanů urazila samotného Hospodina. Zpupný národ se rozhodl postavit megalomanskou věž, která se bude dotýkat nebes. Bůh považoval jejich čin za naprostou drzost, a tak jim za trest zmátl jejich jazyky.

Přestože je samotná stavba podrobně popsána v nejznámější knize světa – v Bibli – o její existenci se vedou dodnes debaty a převažuje mnoho pochybností. Věž postavená až do nebes je z architektonického hlediska nemožná představa.

Starověké město je v hebrejštině nazýváno Bábel, což v překladu znamená zmatek. A v duchu zmatku se nese celá legenda o věži.

POTRESTÁNÍ LIDSKÉ ZKAŽENOSTI

Lidé po údajné velké potopě světa vyzdvihovali především jednotnost, vyznávali společné zásady a mluvili společným jazykem. Babylonská věž měla symbolizovat jejich jednotu a oslavovat člověka, nikoli Boha.

Ten nemohl tento skutek nechat bez odezvy, věž zboural a jazyk lidí rozdělil do mnoha různých řečí a lidstvo rozehnal po celé zemi. Podle vědců se zmatením jazyků neměl Bůh pranic společného, na stavbu věže se měli sjet dělníci z celého světa, a tak Babylon „ožil“ různými jazyky a nářečími.

Jazyková bariéra mohla stát za konstrukčními problémy, a proto se věž zřítila k zemi.

V roce 2017 byl publikovaný vědecký výzkum, který doložil důkazy o existenci Babylonské věže, tu údajně prokazuje stará destička z doby asi 2600 let př. n. l., objevená v místech starověkého Babylonu na území dnešního Iráku. pcdazero / pixabay
JAKÉ ZNÁME FAKTA?

Nejen badatelům po celém světě už řadu let „vrtá“ hlavou údajná existence Babylonské věže. Stejně tak výška stavby je poměrně diskutovaným tématem. Na základě židovských textů měla výška věže přesahovat neuvěřitelných 2500 metrů.

Pro porovnání, v současnosti je nejvyšší budovou světa Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech s výškou 828 metrů. Dle fyzikálních zákonů tak nelze postavit stavbu s až trojnásobnou výškou.

I jiné historické prameny jsou zásadně proti tvrzení přes 2500 metrů vysoké věže. Častěji je možné nalézt číselné údaje o pouhých stovkách metrů, nebo i jen desítkách metrů. Význačný galský kněz křesťanského vyznání a historik Paulus Orosius (asi 375-418 n. l.) dokonce ve svých textech udává výšku věže 85 metrů.

Bible hovoří o tomto městě jako o jednom z prvních měst založených po Potopě. mzmatuszewski0 / pixabay
KDE SKUTEČNĚ STÁLA?

Babylonská věž není mýtus. Skutečně existovala. Prochází evropským a západním uměním, její vyobrazení jsou fantastická,“ prohlásil britský odborník na umění Jonathan Jones. Legendy se tedy zřejmě zakládaly na pravdě, biblický příběh tak má reálný základ.

Kde se však ona stavba ve skutečnosti nacházela? Největším paradoxem je fakt, že slovutná Babylonská věž vlastně ani nemusela stát v Babylonu. Místo, kde se nacházela, totiž zůstává obestřeno tajemstvím.

Za slavnou věž někteří historikové pokládají zikkurat Etermananki, jehož výška byla zhruba 91 metrů, což na tu dobu bylo skutečně hodně. Jiní tvrdí, že věž byla zikkuratem v prvním sumerském městě Eridu.

Také zříceniny Birs Nimrud v dnešním Iráku jsou pokládány za další místo, kde věž mohla stát.

Podle knihy Genesis se lidé rozhodli postavit věž až do nebe – Babylonskou věž. mzmatuszewski0 / pixabay
NĚCO TU NEHRAJE

V Bibli se píše následující: „Tu si řekli vespolek: Nuže, nadělejme cihel a důkladně je vypalme. Cihly měli místo kamene a asfalt místo hlíny.“ (Gen 11:3). Tento stavební materiál nekoresponduje s dobou, kdy měla být údajně věž postavena, to bylo někdy před minimálně 10 000 lety př. n. l.

, avšak zřejmě se jednalo o modernější dobu. Co se týče tvaru věže, i zde se názory rozcházejí. Mohla být spirálovitou stavbou, jak je možné zaznamenat na mnoha obrazech, spíše než vysoká byla hodně široká.

Ale mohla také být stupňovitou věží tvořenou terasami, tato představa by odpovídala zikkuratu.

Cílem stavby bylo vyvýšit svou vlastní velikost a odpadnutí od uctívání pravého Boha. Trestem bylo zmatení jazyků. Od té doby lidé hovoří různými jazyky. mzmatuszewski0 / pixabay
STARODÁVNÁ DESTIČKA

Na destičce z pálené hlíny je podle archeologů vyobrazena skutečná podoba věže. Profesor z Londýnské univerzity a uznávaný asyriolog Andrew R. George dokázal přeložit text, jenž se na destičce nacházel.

Je na ní vyobrazena postava, jež má představovat krále Nebukadnesara II. (zemřel asi 562 př. n. l.), legendárního vládce Babylonie. Někteří odborníci si ale tímto tvrzením nejsou tak úplně jisti. „Babylonská věž byla ve skutečnosti postavena ještě před Nebukadnesarem, asi o 900 let dřív,“ tvrdí badatel Bodie Hodge.

Foto: Úvodní foto: mzmatuszewski0 / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Nová kolekce slunečních brýlí Cartier
iluxus.cz

Nová kolekce slunečních...

Cartier pro sezónu podzim-zima odhaluje novou kolekci...
Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...