Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Tajemné pohřbívání na Moravě

V 50. letech minulého století přinesl badatelům výzkum v oblasti Na Valách ve Starém Městě na Uherskohradišťsku četné množství nálezů a poznatků z minulosti. Lokalita má ale stále co nabídnout, a i po sedmdesáti letech odkrývá nové artefakty.

Nedaleko Památníku Velké Moravy, kde v minulých letech započala výstavba Cyrilometodějského centra Slováckého muzea, se uskutečnil záchranný výzkum, který probíhal pod taktovkou Luďka Galušky, jenž je vedoucím Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea.

ČLENKA RODINY BOHATÉHO VELMOŽE

Pohřebiště ve Starém Městě bylo zkoumané už od 20. let minulého století. Čítá přes 2000 objevených hrobů. To z něj činí největší nekropoli z doby Velké Moravy, v rámci které stál i vůbec první archeologicky zjištěný kostel nebo jeho pozůstatky,“ sdělil Luděk Galuška.

V sedmi nově odkrytých hrobech byly nalezeny kosterní ostatky dětí a mladých žen žijících asi ve druhé polovině 9. století př. n. l. Jedna kostra měla například nepřirostlé epifýzy dlouhých kostí, které dorůstají až ve věku 18 až 20 let, v tomto případě tedy šlo o mladou dívku.

Hroby obsahovaly také unikátní stříbrné, obvykle pozlacené hrozníčkové a bubínkové náušnice ze skupiny honosných velkomoravských šperků tzv. veligradského typu, zdobené metodou granulace a filigránu, prsten, nůž či gombíky – celkem bylo nalezeno bezmála 30 předmětů.

V 50. letech 20. století byly v oblasti Na Valách nalezeny základy velkomoravského zděného kostela a rozsáhlého pohřebiště s ostatky řemeslníků, zemědělců či výše postavených osob. Foto: lehollaende / pixabay

„V jednom z hrobů jsme našli devět honosných náušnic, což znamená, že s nimi pohřbená dívka náležela do rodiny významného velmože žijícího ve druhé polovině devátého století na území tehdejšího Veligradu, dnešního Starého Města,“ upřesnil Galuška. Takto obsáhlý majetek bezesporu signalizuje příslušnost k nejvyšší elitě Velké Moravy.

Odpověď na otázku, proč nebyly hroby objeveny již v polovině minulého století, je jednoduchá – podle archeologů se totiž nacházely v místech rozhraní dvou výzkumných sezón. Foto: OrcaTec / pixabay
NACHÁZELY SE NA POMEZÍ

Hroby s takovým bohatstvím se nevidí moc často, navíc vzhledem ke stáří šperků, zhruba 1100 let, se jedná o velice křehké předměty, jež mají značnou historickou váhu. „Mezi nimi zůstala neprozkoumaná plocha.

Dalším důvodem mohl být fakt, že výplň jejich hrobových jam byla shodná s okolním podložím, takže splývaly,“ vysvětlil Galuška. Mezi výzkumníky byla přítomna i antropoložka Martina Fojtová z brněnského Moravského zemského muzea, která na základě stupně prořezání zubů odhadla, že bylo nalezeno dítě staré šest sedm let.

„U takto starých hrobů se pohlaví na místě spolehlivě určit v podstatě nedá. K tomu bude potřeba detailnější rozbor DNA. Pokud nám stav kostí tuto analýzu dovolí, tak ji určitě provedeme,“ zhodnotila situaci Fojtová.

Nikdo z badatelů však nečekal, že bude něco objeveno, jelikož mezi roky 1949 a 1950 byla oblast prozkoumána výzkumným týmem v čele s archeologem Vilémem Hrubým (1912-1985), proto je nový nález velice mile překvapil. Foto: k2karwan / pixabay
JAKÝ JE DALŠÍ POSTUP?

Archeologové nejprve vše náležitě zdokumentují, poté kosterní ostatky po ošetření poputují do Ústavu Anthropos, nalezené předměty pak do konzervátorské dílny ve Slováckém muzeu, šperky budou důkladně očištěny a konzervovány, aby se zamezilo jejich další korozi.

Odtud se pak navrátí do Centra slovanské archeologie, kde doplní sbírku objevů z naleziště Na Valách. „Kosterní materiál skončí v depozitářích a před tím ještě v laboratořích, abychom zjistili, co ty dívky byly zač, jaký byl jejich zdravotní stav, jestli jejich strava odpovídala tomu, že patřily do té elitní velkomoravské vrstvy, případně na co zemřely,“ popsal Galuška.

Nejprve byl odkryt první hrob, zakrátko následovalo šest dalších. Foto: ForMyKerttu / pixabay
Ilustrační foto: Úvodní foto: marybettiniblank / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...
Elektrický mozkový implantát léčí deprese
epochaplus.cz

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci...
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Jeden prsten z Tolkienových románů možná vznikl podle starověké kletby
epochaplus.cz

Jeden prsten z Tolkienových...

Tolkienův Pán prstenů je dnes považován za...
Český tým průběžně druhý v legendárním závodě Cape Epic
iluxus.cz

Český tým průběžně druhý v...

Jezdci Martin Stošek a Andreas Seewald z českého...
Rapa Nui: Oči moai spatřily ráj i zkázu
epochanacestach.cz

Rapa Nui: Oči moai spatřily...

Říká se mu Rapa Nui,...
Ztratila hlavu kvůli gaunerovi
skutecnepribehy.cz

Ztratila hlavu kvůli gaunerovi

Když jsem otěhotněla, hned mi...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...
Muž, či žena?
21stoleti.cz

Muž, či žena?

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...
Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...