Skip to content

Tajemné pohřbívání na Moravě

V 50. letech minulého století přinesl badatelům výzkum v oblasti Na Valách ve Starém Městě na Uherskohradišťsku četné množství nálezů a poznatků z minulosti. Lokalita má ale stále co nabídnout, a i po sedmdesáti letech odkrývá nové artefakty.

Nedaleko Památníku Velké Moravy, kde v minulých letech započala výstavba Cyrilometodějského centra Slováckého muzea, se uskutečnil záchranný výzkum, který probíhal pod taktovkou Luďka Galušky, jenž je vedoucím Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea.

ČLENKA RODINY BOHATÉHO VELMOŽE

Pohřebiště ve Starém Městě bylo zkoumané už od 20. let minulého století. Čítá přes 2000 objevených hrobů. To z něj činí největší nekropoli z doby Velké Moravy, v rámci které stál i vůbec první archeologicky zjištěný kostel nebo jeho pozůstatky,“ sdělil Luděk Galuška.

V sedmi nově odkrytých hrobech byly nalezeny kosterní ostatky dětí a mladých žen žijících asi ve druhé polovině 9. století př. n. l. Jedna kostra měla například nepřirostlé epifýzy dlouhých kostí, které dorůstají až ve věku 18 až 20 let, v tomto případě tedy šlo o mladou dívku.

Hroby obsahovaly také unikátní stříbrné, obvykle pozlacené hrozníčkové a bubínkové náušnice ze skupiny honosných velkomoravských šperků tzv. veligradského typu, zdobené metodou granulace a filigránu, prsten, nůž či gombíky – celkem bylo nalezeno bezmála 30 předmětů.

V 50. letech 20. století byly v oblasti Na Valách nalezeny základy velkomoravského zděného kostela a rozsáhlého pohřebiště s ostatky řemeslníků, zemědělců či výše postavených osob. Foto: lehollaende / pixabay

„V jednom z hrobů jsme našli devět honosných náušnic, což znamená, že s nimi pohřbená dívka náležela do rodiny významného velmože žijícího ve druhé polovině devátého století na území tehdejšího Veligradu, dnešního Starého Města,“ upřesnil Galuška. Takto obsáhlý majetek bezesporu signalizuje příslušnost k nejvyšší elitě Velké Moravy.

Odpověď na otázku, proč nebyly hroby objeveny již v polovině minulého století, je jednoduchá – podle archeologů se totiž nacházely v místech rozhraní dvou výzkumných sezón. Foto: OrcaTec / pixabay
NACHÁZELY SE NA POMEZÍ

Hroby s takovým bohatstvím se nevidí moc často, navíc vzhledem ke stáří šperků, zhruba 1100 let, se jedná o velice křehké předměty, jež mají značnou historickou váhu. „Mezi nimi zůstala neprozkoumaná plocha.

Dalším důvodem mohl být fakt, že výplň jejich hrobových jam byla shodná s okolním podložím, takže splývaly,“ vysvětlil Galuška. Mezi výzkumníky byla přítomna i antropoložka Martina Fojtová z brněnského Moravského zemského muzea, která na základě stupně prořezání zubů odhadla, že bylo nalezeno dítě staré šest sedm let.

„U takto starých hrobů se pohlaví na místě spolehlivě určit v podstatě nedá. K tomu bude potřeba detailnější rozbor DNA. Pokud nám stav kostí tuto analýzu dovolí, tak ji určitě provedeme,“ zhodnotila situaci Fojtová.

Nikdo z badatelů však nečekal, že bude něco objeveno, jelikož mezi roky 1949 a 1950 byla oblast prozkoumána výzkumným týmem v čele s archeologem Vilémem Hrubým (1912-1985), proto je nový nález velice mile překvapil. Foto: k2karwan / pixabay
JAKÝ JE DALŠÍ POSTUP?

Archeologové nejprve vše náležitě zdokumentují, poté kosterní ostatky po ošetření poputují do Ústavu Anthropos, nalezené předměty pak do konzervátorské dílny ve Slováckém muzeu, šperky budou důkladně očištěny a konzervovány, aby se zamezilo jejich další korozi.

Odtud se pak navrátí do Centra slovanské archeologie, kde doplní sbírku objevů z naleziště Na Valách. „Kosterní materiál skončí v depozitářích a před tím ještě v laboratořích, abychom zjistili, co ty dívky byly zač, jaký byl jejich zdravotní stav, jestli jejich strava odpovídala tomu, že patřily do té elitní velkomoravské vrstvy, případně na co zemřely,“ popsal Galuška.

Nejprve byl odkryt první hrob, zakrátko následovalo šest dalších. Foto: ForMyKerttu / pixabay
Ilustrační foto: Úvodní foto: marybettiniblank / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Olovo: Nejužitečnější jed
epochaplus.cz

Olovo: Nejužitečnější jed

Na první pohled obyčejná chemická látka, na druhý...
V Zoo Liberec truchlí
epochaplus.cz

V Zoo Liberec truchlí

Liberecká zoo se v pondělí 26. dubna 2021...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Má jediné přání! Splní se jí to, po čem tak touží?
nasehvezdy.cz

Má jediné přání! Splní se jí...

Nikdy nebyla tak nešťastná,...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...