Skip to content

Tajemné pohřbívání na Moravě

V 50. letech minulého století přinesl badatelům výzkum v oblasti Na Valách ve Starém Městě na Uherskohradišťsku četné množství nálezů a poznatků z minulosti. Lokalita má ale stále co nabídnout, a i po sedmdesáti letech odkrývá nové artefakty.

Nedaleko Památníku Velké Moravy, kde v minulých letech započala výstavba Cyrilometodějského centra Slováckého muzea, se uskutečnil záchranný výzkum, který probíhal pod taktovkou Luďka Galušky, jenž je vedoucím Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea.

ČLENKA RODINY BOHATÉHO VELMOŽE

Pohřebiště ve Starém Městě bylo zkoumané už od 20. let minulého století. Čítá přes 2000 objevených hrobů. To z něj činí největší nekropoli z doby Velké Moravy, v rámci které stál i vůbec první archeologicky zjištěný kostel nebo jeho pozůstatky,“ sdělil Luděk Galuška.

V sedmi nově odkrytých hrobech byly nalezeny kosterní ostatky dětí a mladých žen žijících asi ve druhé polovině 9. století př. n. l. Jedna kostra měla například nepřirostlé epifýzy dlouhých kostí, které dorůstají až ve věku 18 až 20 let, v tomto případě tedy šlo o mladou dívku.

Hroby obsahovaly také unikátní stříbrné, obvykle pozlacené hrozníčkové a bubínkové náušnice ze skupiny honosných velkomoravských šperků tzv. veligradského typu, zdobené metodou granulace a filigránu, prsten, nůž či gombíky – celkem bylo nalezeno bezmála 30 předmětů.

V 50. letech 20. století byly v oblasti Na Valách nalezeny základy velkomoravského zděného kostela a rozsáhlého pohřebiště s ostatky řemeslníků, zemědělců či výše postavených osob. Foto: lehollaende / pixabay

„V jednom z hrobů jsme našli devět honosných náušnic, což znamená, že s nimi pohřbená dívka náležela do rodiny významného velmože žijícího ve druhé polovině devátého století na území tehdejšího Veligradu, dnešního Starého Města,“ upřesnil Galuška. Takto obsáhlý majetek bezesporu signalizuje příslušnost k nejvyšší elitě Velké Moravy.

Odpověď na otázku, proč nebyly hroby objeveny již v polovině minulého století, je jednoduchá – podle archeologů se totiž nacházely v místech rozhraní dvou výzkumných sezón. Foto: OrcaTec / pixabay
NACHÁZELY SE NA POMEZÍ

Hroby s takovým bohatstvím se nevidí moc často, navíc vzhledem ke stáří šperků, zhruba 1100 let, se jedná o velice křehké předměty, jež mají značnou historickou váhu. „Mezi nimi zůstala neprozkoumaná plocha.

Dalším důvodem mohl být fakt, že výplň jejich hrobových jam byla shodná s okolním podložím, takže splývaly,“ vysvětlil Galuška. Mezi výzkumníky byla přítomna i antropoložka Martina Fojtová z brněnského Moravského zemského muzea, která na základě stupně prořezání zubů odhadla, že bylo nalezeno dítě staré šest sedm let.

„U takto starých hrobů se pohlaví na místě spolehlivě určit v podstatě nedá. K tomu bude potřeba detailnější rozbor DNA. Pokud nám stav kostí tuto analýzu dovolí, tak ji určitě provedeme,“ zhodnotila situaci Fojtová.

Nikdo z badatelů však nečekal, že bude něco objeveno, jelikož mezi roky 1949 a 1950 byla oblast prozkoumána výzkumným týmem v čele s archeologem Vilémem Hrubým (1912-1985), proto je nový nález velice mile překvapil. Foto: k2karwan / pixabay
JAKÝ JE DALŠÍ POSTUP?

Archeologové nejprve vše náležitě zdokumentují, poté kosterní ostatky po ošetření poputují do Ústavu Anthropos, nalezené předměty pak do konzervátorské dílny ve Slováckém muzeu, šperky budou důkladně očištěny a konzervovány, aby se zamezilo jejich další korozi.

Odtud se pak navrátí do Centra slovanské archeologie, kde doplní sbírku objevů z naleziště Na Valách. „Kosterní materiál skončí v depozitářích a před tím ještě v laboratořích, abychom zjistili, co ty dívky byly zač, jaký byl jejich zdravotní stav, jestli jejich strava odpovídala tomu, že patřily do té elitní velkomoravské vrstvy, případně na co zemřely,“ popsal Galuška.

Nejprve byl odkryt první hrob, zakrátko následovalo šest dalších. Foto: ForMyKerttu / pixabay
Ilustrační foto: Úvodní foto: marybettiniblank / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Omega Constellation s mimostřednou vteřinkou
iluxus.cz

Omega Constellation s...

Řada hodinek Omega Constellation se...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Jak se stát oblíbeným?
epochaplus.cz

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...