24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Paranormální jevy
Hrobka světců Jamali a Kamali: Usílil se v ní poltergeist?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 28.12.2018
4.3tis
398
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Čtvrt Mehrauli v indické metropoli Nové Dillí je mezi místními známá hlavně pro svůj poměrně rozsáhlý archeologický park z roku 1528. Ten děti využívají ke hrám a starší lidé zase k odpoledním procházkám.

Uvnitř komplexu je však místo, u kterého není radno se příliš zdržovat. Můžete se totiž snadno stát obětí útoku zdejšího poltergeista!

Uvnitř komplexu se nachází mešita a hrobka dvou světců Jamali a Kamali, kteří zde za svého života působili a po smrti tu byli pochováni. Právě u mešity a hrobky této dvojice prý dochází k projevům nadpřirozených sil.

A to i za bílého dne! Navzdory jejich dobré pověsti navíc nejde o nic příjemného. Naopak se proslýchá, že se v komplexu usadili zlí džinové, kteří návštěvníky straší a dokonce je i fyzicky napadají. Neviditelné entity se také pokoušejí s turisty komunikovat, což mnohé dokáže vyděsit k smrti.

Dávají snad světci ze záhrobí tímto způsobem najevo, že se jim ruch u jejich ostatků příliš nezamlouvá?

ÚTOČÍ I NA DĚTI

O hrobce se vypráví celá řada příběhů. Většina z nich zmiňuje množství tajemných zvuků, které se spustí v okamžiku, kdy někdo do mešity či hrobky vstoupí. Slyšet jsou hlavně nevysvětlitelné zvířecí zvuky a jakési tajemné vrčení.

Jiní návštěvníci zase zaznamenají úzkostné výkřiky v cizí řeči. To vše je doprovázeno pocitem úzkosti, jako by dotyčného odněkud upřeně sledovaly cizí oči. V horším případě mu neviditelná ruka uštědří pohlavek.

Výjimkou nejsou ani strašlivé opakující se noční můry, které turisty po návštěvě komplexu pronásledují. To vše samozřejmě vzbuzuje pozornost lovců duchů, z nichž některým se údajně projevy zdejších entit podařilo zachytit na kameru.

Vůbec nejmrazivěji ale působí svědectví, které podal jeden z návštěvníků, a které svědčí o tom, že ani dětská nevinnost zlé duchy nezastaví. „Můj syn nechtěl přestat plakat. Pak jsem si všiml malého otisku dlaně na jeho tváři.

Myslel jsem, že se dostal do hádky, ale pořád tvrdil, že jej uhodil duch.“ Proč zdejší entity na lidi v komplexu útočí? Mohou jevy nějak souviset s ostatky světců?

Řádí u mešity poltergeist?

HOMOSEXUÁLNÍ MILENCI, NEBO MANŽELÉ?

Jamali, což v překladu znamená „krása a pozitivní aura“, je pseudonymem uznávaného urdského básníka, jehož pravé jméno je Sheikh Hamid bin Fazlu’llah. Do Indie přišel buď na konci 15. nebo počátkem 16.

století a všechny uchvátil krásou svých veršů. To mu také vyneslo důležité místo na královském dvoře. Kdo byl Kamali, ovšem zůstává záhadou, a o jeho vztahu k Jamalimu lze také jen spekulovat. Podle jedné z teorií byl žákem Jamaliho nebo možná jen jeho služebník.

Objevuje se i tvrzení, že Jamali a Kamali byli homosexuálními partnery, to ale není příliš pravděpodobné. Jedna z rozšířenějších verzí pracuje s myšlenkou, že Kamali byla ve skutečnosti žena, manželka Jamaliho, kterou básník po jejím skonu nechal uložit v hrobce.

S jistotou je známo je jen to, že oba bylil sufiové, muslimští mystikové, a byli od počátku považováni za světce. Může strašidelné jevy v komplexu způsobovat Kamali a jeho či snad její neklidná duše, které se nelíbí, že na rozdíl od Jamaliho upadla v zapomnění?

JE TO JEJICH DOMOV

Někteří lovci duchů a badatelé se uchylují k domněnkám, že v hrobce řádí poltergeist. Jevy v komplexu zaznamenané skutečně patří mezi známé projevy takzvaných hlučných duchů. V hrobce nestraší poltergeist ani duchové zemřelých světců, nýbrž džinové, jak se v muslimské nauce říká pro člověka neviditelným bytostem z jiného světa.

Džinové prý mají vlastnosti a povahy stejně jako lidé. Mohou tedy být přátelští a mírumilovní, ale i škodolibí a násilní. Na rozdíl od člověka mají také schopnost vkročit do našeho světa a někteří se v něm rozhodnou usadit.

K tomu si zpravidla vybírají opuštěná místa daleko od lidí. Mohou to být jeskyně, odlehlé lesy či opuštěná stavení. A právě hrobka Jamali a Kamali zůstala na několik staletí zcela opuštěná. Děsí tedy návštěvníky archeologického parku džinové, kteří se tu před staletími zabydleli a kterým se nelíbí přítomnost lidí v posledních letech?

Foto a video: Wikimedia Commons, Youtube (Mohammad Yasin), Youtube (Swayam Tiwari)
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 444
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 1.8tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 3.2tis
Nevysvětlitelné nadpřirozené události mohou v lidských životech vést k mnoha nepohodlím a bolestem – skotský most Overtoun Bridge v Dumbartonu je toho dokonalým příkladem. Most, který lidi, včetně odborníků z celého světa, mate, má nevysvětlenou pověst jako most, kde umírají psi. Zapomeňte na duhový most Ne, není to nic jako duhový most, o kterém se […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]