Záhadný nález před nedávnem ohlásil institut eneolitu a doby bronzové na ukrajinské Národní akademii věd. Archeoložka Nadiia Kotova a její tým před dvěma lety bádali v archeologickém nalezišti Kamyany Mohyla I poblíž města Terpinnya na Záporožské Ukrajině.
Jejich nález byl velmi překvapivý – na místě totiž objevili dva kameny vytesané do podoby hadích hlav. Pozoruhodné je zejména to, jak detailně dokázali řemeslníci z doby kamenné své výtvory vypracovat.
Archeologové si zatím nejsou jistí, proč tyto kameny vznikly, jako nejpravděpodobnější teorie se však jeví to, že byly součástí nějakých rituálních obřadů. Na místě bylo nalezeno ještě několik kamenů, výzkumníci se ale z pochopitelných důvodů zaměřili právě na tyto dva. Starší kámen byl nalezen v blízkosti otevřeného krbu a archeologové ho datují do doby 8 300 – 7 500 let př. n. l. Měří 13 x 6,8 centimetrů a váží téměř kilo a čtvrt. Kámen má trojúhelníkový tvar se zploštělou spodní stranou. Nahoře jsou pak vyřezané dvě oči ve tvaru kosočtverce. Naneštěstí byl tento neobvyklý nález během výkopu poškozen. Mladší kámen byl nalezen nad krbem a pochází z doby asi 7 400 let př. n. l. Je o něco menší (8,5 x 5, 8 centimetrů) a váží jedno kilo, takže se pohodlně vejde do lidské dlaně. Tento menší kámen má kulatý tvar a část jakéhosi krku.
Archeologové také zatím nemají moc jasno o původcích těchto nálezů, kteří žili na severozápadních stepích u Azovského moře. Jednalo se o prehistorickou společnost lovců a sběračů, jež vytvářela nástroje z kamenů a kostí a lovila pomocí luků a šípů. Jejich kulturní tradice jsou však doposud neznámé.
Za posledních 200 let se znalosti lidstva ve všech oblastech posunuly neuvěřitelným způsobem vpřed. Přesto stále nedokážeme plně proniknout do některých záhad naší planety nebo podrobněji zmapovat život a podmínky pro něj, které na Zemi panovaly v těch nejstarších dobách. Po nedávném objevu ze Sibiře jsme tomu ale zase o kousek blíž. Přichází doba, kdy přijdeme na kloub mnohým tajemstvím ze sci-fi
Patří mezi nejslavnější a rozhodně i nejvíce diskutované spolky vůbec. A i když se sami svou existencí netají a často hovoří o svých cílech a činnosti, stále zůstávají předmětem nejrůznějších spekulací a konspiračních teorií. Čím už po staletí fascinují a provokují svobodní zednáři?
Vydat se až ke kořenům svobodného zednářství není snadný úkol. Jsou
Hrad Zvíkov je plný nejrůznějších tajemství. Kdo jej vlastně postavil a kdy? Opravdu se skrývá v dosud nenalezené podzemní chodbě poklad důležitý pro náš národ? Co znamenají podivné kresby postav s ptačimi zobany v sakristii zdejší kaple? Byla v Hlízové věži na hradě uchovávána koruna českých králů? A kdo nebo co zde straší? Je to rarášek nebo podivná fyzikální anomálie? Nás však budou teď zajímat
Představujeme unikátní výběr 20 lokalit, které by podle nás neměly chybět v žádném žebříčku nejzáhadnějších míst.
Evropa
Legenda jménem Stonehenge
Nejslavnější megalitická památka a podle mnoha lidí jedno z nejvíce atmosférických míst světa. Tak by se dal stručně shrnout legendární kamenný kruh u Stonehenge
Před robustním dřevěným pultíkem se rýsuje přihrbená mužská postava. V ruce drží seříznutý brk. Chvíli něco píše a pak se dá do kreslení podivné rostliny. Právě totiž pracuje na legendárním Voynichově rukopisu, knize, kterou se dodnes nepodařilo rozluštit. Komu přihrbená postava patří? Da Vincimu, Edwardu Kelleymu, nebo někomu úplně jinému?
Otáčen