Záhadný nález před nedávnem ohlásil institut eneolitu a doby bronzové na ukrajinské Národní akademii věd. Archeoložka Nadiia Kotova a její tým před dvěma lety bádali v archeologickém nalezišti Kamyany Mohyla I poblíž města Terpinnya na Záporožské Ukrajině.
Jejich nález byl velmi překvapivý – na místě totiž objevili dva kameny vytesané do podoby hadích hlav. Pozoruhodné je zejména to, jak detailně dokázali řemeslníci z doby kamenné své výtvory vypracovat.
Archeologové si zatím nejsou jistí, proč tyto kameny vznikly, jako nejpravděpodobnější teorie se však jeví to, že byly součástí nějakých rituálních obřadů. Na místě bylo nalezeno ještě několik kamenů, výzkumníci se ale z pochopitelných důvodů zaměřili právě na tyto dva. Starší kámen byl nalezen v blízkosti otevřeného krbu a archeologové ho datují do doby 8 300 – 7 500 let př. n. l. Měří 13 x 6,8 centimetrů a váží téměř kilo a čtvrt. Kámen má trojúhelníkový tvar se zploštělou spodní stranou. Nahoře jsou pak vyřezané dvě oči ve tvaru kosočtverce. Naneštěstí byl tento neobvyklý nález během výkopu poškozen. Mladší kámen byl nalezen nad krbem a pochází z doby asi 7 400 let př. n. l. Je o něco menší (8,5 x 5, 8 centimetrů) a váží jedno kilo, takže se pohodlně vejde do lidské dlaně. Tento menší kámen má kulatý tvar a část jakéhosi krku.
Archeologové také zatím nemají moc jasno o původcích těchto nálezů, kteří žili na severozápadních stepích u Azovského moře. Jednalo se o prehistorickou společnost lovců a sběračů, jež vytvářela nástroje z kamenů a kostí a lovila pomocí luků a šípů. Jejich kulturní tradice jsou však doposud neznámé.
Skupina archeologů předstupuje v lednu roku 2010 před novináře se zásadním prohlášením. „Přinášíme důležité objevy z nitra amazonské džungle,“ říká spoluautorka nového výzkumu, brazilská archeoložka Denise Schaan (1962-2018). „Naše nálezy vyvracejí zažité názory, že v nehostinné Amazonii nemohla skrytě existovat žádná velkolepá civilizace, protože by je zdejší půda neuživila,“ tvrdí Schaan.
[g
Mělo by jít o sošku bohyně času či plodnosti, nikdo jí ovšem neřekne jinak než bohyně smrti.Prokletá soška totiž údajně o život připravila hned několik svých majitelů a s nimi i celou jejich rodinu! Leží na pravěkém artefaktu nemilosrdná smrtelná kletba, nebo je to celé jen náhoda?
Zvláštní soška vytesaná z čistého byla objevena v roce 1878 v obci
Je podzim roku 1710 a kolem otevřeného hrobu v polské vesnici Harsz stojí shromáždění vesničané. Konečně našli příčinu svého utrpení, objevili znetvořence, který v zemi svými nemrtvými ústy požírá sám sebe! Za zpěvu ponurých písní urazí rýčem jeden z přihlížejících nemrtvému hlavu a další probodává jeho srdce kůlem. Věří, že upiersz, jak tvora nazývají, už jim nebude dělat problémy...
[gallery si
Archeologové nevědí, co si s nimi mají počít. Záhadnými meči se na bojištích ohánějí zuřiví Vikingové mezi lety 800–1000, jenže zbraně podle všeho vznikly s pomocí technologie, která je světu známá až s příchodem průmyslové revoluce v 19. století! Kdo a jakým způsobem je tedy před stovkami let vyrobil?
Ulfberhtské vikinské meče patří k mistrovským
Uprostřed Atlantiku byly při průzkumu mořského dna objeveny stopy po dávném kontinentu, který kdysi zmizel pod hladinou moře. S tímto objevem opět ožívají legendy o ztracené Atlantidě. Mohli geologové skutečně narazit na pozůstatky bájné říše?
Bájná Atlantida má být kontinent, na němž nachází domov vysoce vyspělá civilizace žijící v míru a prosperitě. Říš