30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Přihlášení / profil
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Záhadný nález před nedávnem ohlásil institut eneolitu a doby bronzové na ukrajinské Národní akademii věd. Archeoložka Nadiia Kotova a její tým před dvěma lety bádali v archeologickém nalezišti Kamyany Mohyla I poblíž města Terpinnya na Záporožské Ukrajině.
Jejich nález byl velmi překvapivý – na místě totiž objevili dva kameny vytesané do podoby hadích hlav. Pozoruhodné je zejména to, jak detailně dokázali řemeslníci z doby kamenné své výtvory vypracovat.
Archeologové si zatím nejsou jistí, proč tyto kameny vznikly, jako nejpravděpodobnější teorie se však jeví to, že byly součástí nějakých rituálních obřadů. Na místě bylo nalezeno ještě několik kamenů, výzkumníci se ale z pochopitelných důvodů zaměřili právě na tyto dva. Starší kámen byl nalezen v blízkosti otevřeného krbu a archeologové ho datují do doby 8 300 – 7 500 let př. n. l. Měří 13 x 6,8 centimetrů a váží téměř kilo a čtvrt. Kámen má trojúhelníkový tvar se zploštělou spodní stranou. Nahoře jsou pak vyřezané dvě oči ve tvaru kosočtverce. Naneštěstí byl tento neobvyklý nález během výkopu poškozen. Mladší kámen byl nalezen nad krbem a pochází z doby asi 7 400 let př. n. l. Je o něco menší (8,5 x 5, 8 centimetrů) a váží jedno kilo, takže se pohodlně vejde do lidské dlaně. Tento menší kámen má kulatý tvar a část jakéhosi krku.
Archeologové také zatím nemají moc jasno o původcích těchto nálezů, kteří žili na severozápadních stepích u Azovského moře. Jednalo se o prehistorickou společnost lovců a sběračů, jež vytvářela nástroje z kamenů a kostí a lovila pomocí luků a šípů. Jejich kulturní tradice jsou však doposud neznámé.
Na území Česka se nachází obrovské množství tajemných hradů a zámků. Nyní přinášíme velký přehled nejtajemnějších panských sídel u nás včetně hodnocení strašidelnosti daného místa. Kam vyrazit za poznáním i mrazením v zádech?
Česká republika je rájem pro milovníky romantických zřícenin či malebných zámků. Těžko se tomu divit. Za vše může bo
Představte si knihu starou stovky let, plnou podivných ilustrací neznámých rostlin, hvězdných map a lidských postav, ale napsanou písmem, které nikdo na světě nedokáže přečíst. Takový je Voynichův rukopis, jedna z největších a nejvíce matoucích záhad v historii kryptografie a lingvistiky. Je to ztracený jazyk, sofistikovaná šifra, nebo snad mistrný podvrh? Ponořte se s námi do hlubin tohoto středo
Sochy lidských postav na exotickém ostrově postavila tajemná vyspělá civilizace. K čemu sochy a další megalitické památky na ostrově sloužily, nikdo netuší. Není známo ani to, kdo sochy postavil, odkud přišel nebo kam zase zmizel. Co o kultuře, která na ostrově působila, vlastně víme?
Sulawesi je tropický ostrov v jihovýchodní Asii. Leží mezi Borneem a Au
Představujeme unikátní výběr 20 lokalit, které by podle nás neměly chybět v žádném žebříčku nejzáhadnějších míst.
Evropa
Legenda jménem Stonehenge
Nejslavnější megalitická památka a podle mnoha lidí jedno z nejvíce atmosférických míst světa. Tak by se dal stručně shrnout legendární kamenný kruh u Stonehenge
Všude, kam se jen člověk podívá, šlehají vysoké plameny. Hlavní město bývalé Mughalské říše Dillí se totiž roku 1857 stává centrem protibritského povstání. To je však záhy za pomoci vojáků a stovek děl, jež zapálí a zničí bezpočet domů, potlačeno...
Během krvavých nepokojů navíc kdosi ukradne z chrámu Idry posvátný purpurový safír. Ten se nedlouho poté do