8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     Hrobka ukrývala strašidelné překvapení. Nápis varující před kletbou!
Hrobka ukrývala strašidelné překvapení. Nápis varující před kletbou!
od 3.11.2022
3.2tis
Hrobky v Bejt Še´arim . Foto: Hebrew Wikipedia/Creative commons/CC BY-SA 3.0
334
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Historie i populární kultura v nás vypěstovaly představu, že odkrývání prastarých hrobek je nebezpečná práce, při které neopatrné badatele mohou stihnout opravdu nepěkné věci.

Hrobky v Bejt Še´arim . Foto: Hebrew Wikipedia/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Nápis v tamních katakombách. Foto: Etan Tal/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Hrozí každému, kdo hrobku otevře, nebezpečí? Foto: Pixabay

Ostatně diskuse o legendární Tutanchamonově kletbě jsou živé dodnes. A i když většinou je práce archeologů ve skutečnosti mnohem méně dobrodružná a nebezpečná, čas od času se objeví něco, při čem běžnému člověku přece jen vyschne v krku.

Nedávno zveřejnila Univerzita v Haifě společně s Izraelským památkovým úřadem pozoruhodnou zprávu:

V prastaré hrobce, nacházející se ve starém židovském městě Bejt Še´arim asi 75 kilometrů od hlavního izraelského města Tel Avivu, byl objeven červeným inkoustem popsaný 1800 let starý kámen, na kterém byla varovná zpráva:

„Jákob konvertita sám sobě přísahá, že každý, kdo otevře tento hrob, bude proklet.“

NEZVYKLÝ JAZYK

Pod tímto prohlášením je pak nakreslena tlustá čára, pod kterou patrně jiný písař připsal slova „Věk 60“. Celá záležitost vyvolala mezi izraelskými archeology poměrně velký rozruch.

reklama

Ačkoliv varování před kletbou tady byla už i dřív, a to i v případě hrobek nalezených právě na území židovského státu, tento nápis je přece jen poněkud zvláštní.

A to především oním řeckým jazykem, ve kterém je napsána a který vědci označují za zbytečně komplikovaný a až nadbytečný.

Vzhledem k tomu, že šlo o konvertitu (tedy člověka, který k judaismu přešel až během života), šlo patrně o jeho rodný jazyk, kterým psal ve chvílích velkého rozrušení a snad i ne zcela při smyslech.

Mohl to snad napsat třeba pod vlivem nějakých uklidňujících či bolest tlumících bylin?

Nápis v tamních katakombách. Foto: Etan Tal/Creative commons/CC BY-SA 3.0
Nápis v tamních katakombách. Foto: Etan Tal/Creative commons/CC BY-SA 3.0

KDO TO BYL?

Druhá teorie pak je, že ve skutečnosti o jeho rodný jazyk nešlo. Naopak se muž řecky snažil naučit, ale příliš se mu to nedařilo. Kromě samotné kletby, které se však většina archeologů nijak zvlášť neobává, je tak záhadou právě i osoba samotného Jákoba.

reklama

Odkud přišel? A proč byl pohřben právě tady na pohřebišti pro Židy z Jemenu, Palmýry a dalších koutů starověké Svaté země? „Kdo ví, odkud se vzal. Nikdy se to nedozvíme, pokud nenajdeme jeho deník.

Což asi nenajdeme,“ potvrzuje záhadu izraelský archeolog Eli Eskosido.

Hrozí každému, kdo hrobku otevře, nebezpečí? Foto: Pixabay
Hrozí každému, kdo hrobku otevře, nebezpečí? Foto: Pixabay
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 959
Tu-Po byl starověký čínský duch s pomstou na mysli. Než zemřel, Tu-Po sloužil jako ministr čínského císaře Hsuana (žil asi 827-783 př. n.l.).  Ti dva se neshodli a Hsuan nechal Tu-Poa zabít asi v roce 786 př. n. l., navzdory varování, že se Tu-Po vrátí a bude ho pronásledovat. [caption id="attachment_112900" align="alignnone" width="96
od 7.12.2022 1.1tis
O okolí Litoměřic už v 17. století Bohuslav Balbín napsal, že "tato krajina se po právu nazývá rájem Čech". Ale moderní doba sem přidala i peklo: nehluboko pod povrchem se ukrývají stopy, které jakoby přišly z časů starověkého otrokářství, ovšem vylepšené o moderní technologie. Nacisté tu v posledních letech druhé světové války vybudovali podzemní továrnu Richard, jejíž všechna tajemství dodnes ne
od 7.12.2022 1.1tis
„Náš sprievodca kliesnil mačetou cestu, aby sme sa mohli dostať k budove medzi stromami, ktorá vyzerala ako pyramída,“ napísal o objavení strateného mayského mesta v roku 1939 americký archeológ John Lloyd Stephens (1805-1852). „Narazili sme na sochu muža, zvláštne a bohato oblečeného, s prísnou tvárou, ktorá vyvolávala hrôzu. Jediné zvuky tu vydávali opice v korunách stromov, ktoré sa nám
od 6.12.2022 1.8tis
Římský senátor Plinius mladší, jenž zemřel v roce 113 n. l., vyprávěl strašidelný příběh, tak strašidelný, že přežil dodnes. „V Athénách byl velký a prostorný dům, který měl špatné jméno, takže tam nikdo nemohl bydlet. V hluboké noci byl často slyšet hluk připomínající řinčení železa.“ Řinčení řetězů vedlo podle Plutarcha k tomu, že se objevila př
od 6.12.2022 2.3tis
Ačkoli se bitva u Little Bighornu odehrála v roce 1873, současní návštěvníci bojiště tvrdí, že slyšeli a viděli duchy bojujících vojáků americké armády a indiánských válečníků. Nyní je místo hřbitovem a národní památkou, není tak žádným překvapením, že místo plné smrti a násilí je pronásledováno těmi, kteří tam prošli, včetně generála ameri