7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Varistor je velmi důležitá součástka elektrických obvodů, málokdo ji však zná!
Varistor je velmi důležitá součástka elektrických obvodů, málokdo ji však zná!
od 3.11.2022

komerční sdělení
367
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Elektrotechnických součástek je dnes na trhu nepřeberné množství, a i když má každá svou funkci, jsou některé v mnohých ohledech důležitější než jiné.

Mezi velmi důležité součástky patří i varistor, který ve své práci používají nejen profesionální elektrotechnici, tak i ti jež se o opravu a konstrukci zařízení zajímají v rámci svého hobby.

Co tedy varistor je?

Hned na úvod je vhodné si uvědomit, že varistor je specifickým druhem rezistoru, od čehož je také odvozen jeho název. Pokud by měl být pojmenován přesně, jednalo by se o variabilní rezistor.

THT varistor
THT varistor

Jedná se tedy o polovodičovou součástku, která pracuje s odporem v elektrickém obvodu.

Na rozdíl od klasického rezistoru, který se v elektrickém obvodu používá pro pevně danou hodnotu odporu, která se mírně mění pouze v závislosti na teplotě, procházejícím proudem a životnosti rezistoru, mají varistory trochu jinou funkci.

reklama

Základní charakteristikou varistorů je, že jejich odpor závisí na napětí. S rostoucím napětím se varistoru zvyšuje vodivost. Výsledná voltampérová charakteristika pak má nelineární průběh.

Jinak řečeno při růstu napětí mezi vývody varistoru dochází nejprve k pomalému a skoro lineárnímu vzrůstu proudu. Odpor součástky je velký a téměř konstantní.

Krabicový varistor
Krabicový varistor

Jak se varistory dělí?

Varistory se dělí z několika hledisek, a to z pohledu materiálového zpracování, maximálního pracovního napětí, napětí varistoru, rozteče vývodů a mnoho dalšího.

reklama

Když se podíváte na https://www.tme.eu/cz/katalog/varistory_29/ najdete zde další řadu těchto parametrů.

Kde a k čemu se varistory používají?

Varistory jsou relativně levná polovodičová, která se využívá ke stabilizaci stejnosměrných napětí. Hojně se pak používá ochrana sítě před nežádoucím přepětím. V případě rostoucího napětí způsobí varistor zkrat a následně vyhodí jistič.

Ačkoli může být varistor nenávratně poškozen, je škoda minimální, protože obvod, kde se nachází řada dalších a podstatně dražších součástek byl ochráněn.

reklama

Právě situace, které jsou rizikové pro vznik přepětí v síti pak ovlivňují životnost varistoru. Jedná se především o bouřky a údery blesků, dlouhodobě či trvale zvýšené napětí, ale třeba i trvale zvýšená provozní teplota.

SMD varistor
SMD varistor

Nejen kvalitní varistory seženete u TME

Pokud budete shánět varistor či jinou elektrosoučástku, zkuste se obrátit na elektro specialisty v tme.eu.

Kromě toho, že nabízejí více než šest stovek varistorů, mají skladem dalších 500 000 typů různých elektro součástek a nářadí.

Foto: TME, PX fuel
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 940
Psal se rok 1987, poledne 12. července. Posádka vrtulníku Mi-24D s imatrikulačním číslem 0220 v Božicích na Znojemsku dostává rozkaz k hotovostnímu vzletu. Radiolokátory československé protivzdušné obrany objevily neznámý objekt nad Rakouskem, který si to namířil k naší státní hranici. Brzy nato hranici překročil. Podle parametrů se zdálo, že jde o zbloudilý sportovní letoun. Vzápětí došlo
od 6.12.2022 1.6tis
Přesná příčina tragické havárie není dodnes známá. Obecně se má za to, že na vině je chyba tepelné izolace. Konspirační teoretikové ovšem hovoří o tajných experimentech, které měly na palubě vesmírné mise probíhat.     Těšili se domů na opětovné shledání s rodinou a přáteli, kterým měli ze svého šestnáctidenního pobytu ve vesmíru jistě co
od 1.12.2022 3.2tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith