22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Incident Vela: Záhada možného odpálení atomové bomby v Indickém oceánu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 20.8.2020
5.2tis
Záhadný výbuch zachytila v roce 1979 americká družice Vela. Foto: damninteresting.com
240
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Ohromný výbuch, který nemá zjevné příčiny, rozvlní v roce 1979 hladinu Indického oceánu. Dvojitý záblesk oslňujícího světla naznačuje, že se jednalo o výbuch nukleární zbraně, který byl možná součástí jaderného testu.

Zaznamenává ho americká družice Vela a odhaluje tak explozi, k níž vůbec dojít nemělo. Co ji tedy způsobilo?

Záhadný výbuch zachytila v roce 1979 americká družice Vela. Foto: damninteresting.com Donald Kerr. Foto: Wikimedia Commons Z výbuchu je podezřelých vícero států. Foto: canarias3puntocero.info Šlo skutečně o jaderný výbuch? Foto: skeptoid.com
Donald Kerr. Foto: Wikimedia Commons

„Indicie naznačují možnost, že 22. září došlo k menší jaderné explozi,“ zní začátek prohlášení, které vydává Ministerstvo zahraničí Spojených států. Následující informace jsou však velmi matné. Podle zprávy měl totiž výbuch proběhnout v „oblasti Indického oceánu a Jižního Atlantiku, včetně částí Antarktidy a jižní části Afriky.“ Toto území je však rozsáhlé několik milionů čtverečních kilometrů!

Kde se tedy nacházelo epicentrum výbuchu a co ho způsobilo? Donald Kerr (*1939), ředitel americké Národní zpravodajské služby, krátce po události prohlašuje: „Nemáme pochybnost, že to byla bomba.“ Dozví se svět další podrobnosti?

Z výbuchu je podezřelých vícero států. Foto: canarias3puntocero.info

PODEZŘELÉ STÁTY

Ve věci nevysvětlitelné exploze zahajuje vláda Spojených států vyšetřování. Rozsah výbuchu by ukazoval buď na menší jadernou bombu, nebo na pád většího meteoritu. Bylo na vině vesmírné těleso, nebo některý stát tajně testoval své jaderné zbraně?

Hlavní podezření padne na dvě země: Jihoafrickou republiku a Izrael. S jejich jaderným programem je to totiž složitější. Na světě existuje celkem 10 zemí, které vlastní jaderné hlavice, vévodí jim Rusko s počtem 15 000 kusů.

O situaci mnoha jiných států se však stále spekuluje. Mezi podezřelými z držení jaderných zbraní je i Jihoafrická republika. Podařilo se jí je totiž vyvinout v 80. letech, přičemž záhy proklamovala, že všechny zničila.

Jenže právě v roce 1979 mohla provádět tajný test! Podle některých názorů dokonce spolupracovala s Izraelem. Obě země to však popírají a nikdo se k explozi stále nehlásí. Navíc se hovoří ještě o další možnosti.

Jadernou zbraň mohl prý testovat také Taiwan. Jednalo se však skutečně o lidské dílo? Ve hře by mohly být i ryze přírodní vlivy.

Šlo skutečně o jaderný výbuch? Foto: skeptoid.com

JADERNÁ EXPLOZE NENÍ VYLOUČENA

Jedna z prvních teorií, která měla podivný jev vysvětlit, proklamovala, že výbuch způsobil meteorit, který prolétl atmosférou a střetl se s blesky. Jadernou povahu exploze navíc vylučuje i skupina nezávislých vědců, vedená Dr. Jackem Ruinem z Massachusettského technického institutu.

Badatelé ve své zprávě uvádějí, že signál, který zachytila americká družice „pravděpodobně nepocházel z jaderné exploze, přestože nemůžeme zcela vyloučit, že by byl jaderného původu.“ Navíc v okolí nejsou nalezeny žádné zbytky jaderných částic, a jak se domnívá skupina kolem Ruina, v neprospěch teorie o jaderném výbuchu hovoří rovněž to, že signál exploze zachytil pouze jeden satelit ze dvou.

Někteří badatelé se tak dokonce domnívají, že je celá událost jen velkou kachnou. Co když ale chtějí pouze zahladit stopy po nějakém tajném jaderném pokusu? Ve stejnou dobu, 22. září 1979 ráno, zaznamenává radiový teleskop v Portoriku anomální ionosférickou vlnu.

Může potvrdit nejhorší obavy jaderných velmocí, tedy že zbraň vyvinul a otestoval i někdo jiný?

Michaela Vondrušková

Foto: damninteresting.com, canarias3puntocero.info, skeptoid.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 484
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.6tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]