9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Záhady historie
Incident Vela: Záhada možného odpálení atomové bomby v Indickém oceánu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 20.8.2020
5.2tis
Záhadný výbuch zachytila v roce 1979 americká družice Vela. Foto: damninteresting.com
240
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Ohromný výbuch, který nemá zjevné příčiny, rozvlní v roce 1979 hladinu Indického oceánu. Dvojitý záblesk oslňujícího světla naznačuje, že se jednalo o výbuch nukleární zbraně, který byl možná součástí jaderného testu.

Zaznamenává ho americká družice Vela a odhaluje tak explozi, k níž vůbec dojít nemělo. Co ji tedy způsobilo?

Záhadný výbuch zachytila v roce 1979 americká družice Vela. Foto: damninteresting.com Donald Kerr. Foto: Wikimedia Commons Z výbuchu je podezřelých vícero států. Foto: canarias3puntocero.info Šlo skutečně o jaderný výbuch? Foto: skeptoid.com
Donald Kerr. Foto: Wikimedia Commons

„Indicie naznačují možnost, že 22. září došlo k menší jaderné explozi,“ zní začátek prohlášení, které vydává Ministerstvo zahraničí Spojených států. Následující informace jsou však velmi matné. Podle zprávy měl totiž výbuch proběhnout v „oblasti Indického oceánu a Jižního Atlantiku, včetně částí Antarktidy a jižní části Afriky.“ Toto území je však rozsáhlé několik milionů čtverečních kilometrů!

Kde se tedy nacházelo epicentrum výbuchu a co ho způsobilo? Donald Kerr (*1939), ředitel americké Národní zpravodajské služby, krátce po události prohlašuje: „Nemáme pochybnost, že to byla bomba.“ Dozví se svět další podrobnosti?

Z výbuchu je podezřelých vícero států. Foto: canarias3puntocero.info

PODEZŘELÉ STÁTY

Ve věci nevysvětlitelné exploze zahajuje vláda Spojených států vyšetřování. Rozsah výbuchu by ukazoval buď na menší jadernou bombu, nebo na pád většího meteoritu. Bylo na vině vesmírné těleso, nebo některý stát tajně testoval své jaderné zbraně?

Hlavní podezření padne na dvě země: Jihoafrickou republiku a Izrael. S jejich jaderným programem je to totiž složitější. Na světě existuje celkem 10 zemí, které vlastní jaderné hlavice, vévodí jim Rusko s počtem 15 000 kusů.

O situaci mnoha jiných států se však stále spekuluje. Mezi podezřelými z držení jaderných zbraní je i Jihoafrická republika. Podařilo se jí je totiž vyvinout v 80. letech, přičemž záhy proklamovala, že všechny zničila.

Jenže právě v roce 1979 mohla provádět tajný test! Podle některých názorů dokonce spolupracovala s Izraelem. Obě země to však popírají a nikdo se k explozi stále nehlásí. Navíc se hovoří ještě o další možnosti.

Jadernou zbraň mohl prý testovat také Taiwan. Jednalo se však skutečně o lidské dílo? Ve hře by mohly být i ryze přírodní vlivy.

Šlo skutečně o jaderný výbuch? Foto: skeptoid.com

JADERNÁ EXPLOZE NENÍ VYLOUČENA

Jedna z prvních teorií, která měla podivný jev vysvětlit, proklamovala, že výbuch způsobil meteorit, který prolétl atmosférou a střetl se s blesky. Jadernou povahu exploze navíc vylučuje i skupina nezávislých vědců, vedená Dr. Jackem Ruinem z Massachusettského technického institutu.

Badatelé ve své zprávě uvádějí, že signál, který zachytila americká družice „pravděpodobně nepocházel z jaderné exploze, přestože nemůžeme zcela vyloučit, že by byl jaderného původu.“ Navíc v okolí nejsou nalezeny žádné zbytky jaderných částic, a jak se domnívá skupina kolem Ruina, v neprospěch teorie o jaderném výbuchu hovoří rovněž to, že signál exploze zachytil pouze jeden satelit ze dvou.

Někteří badatelé se tak dokonce domnívají, že je celá událost jen velkou kachnou. Co když ale chtějí pouze zahladit stopy po nějakém tajném jaderném pokusu? Ve stejnou dobu, 22. září 1979 ráno, zaznamenává radiový teleskop v Portoriku anomální ionosférickou vlnu.

Může potvrdit nejhorší obavy jaderných velmocí, tedy že zbraň vyvinul a otestoval i někdo jiný?

Michaela Vondrušková

Foto: damninteresting.com, canarias3puntocero.info, skeptoid.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.0tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.7tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.2tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.1tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]