Skip to content

Tunguská událost: Záhadná exploze o síle tisíce atomových bomb

Pád meteoritu, komety, nebo snad havárie UFO? Která z těchto událostí se odehrála v ruské oblasti Tunguska, to se snaží zjistit mnoho badatelů poté, co zde v roce 1908 dochází k nevysvětlitelné explozi.

Je skoro čtvrt na osm ráno místního času a asi 10 kilometrů nad zemí se rozzáří světlo tisíce sluncí. Rázem padá neuvěřitelných 60 milionů stromů! Půdu ničí obří krátery a krajina je zdevastovaná k nepoznání…

Na místě výbuchu dodnes nerostou žádné stromy. Foto: dailymail.co.uk

Výbuch slyší lidé 1000 kilometrů daleko a ještě ve městě Vanvara, které je od epicentra vzdáleno 65 kilometrů, rozbíjí energetická vlna okna. To, co se právě odehrálo, se řadí na přední místo žebříčku největších explozí světa.

Její síla dosahuje neuvěřitelného tisícenásobku atomového výbuchu, který v roce 1945 zničil japonskou Hirošimu. Co za touto událostí stojí? Přestože řada svědků popisuje ohnivou kouli, kterou viděli mířit k oblasti tunguské tajgy, nikomu se nepodaří ji identifikovat.

Výbuch tak zůstává záhadou, která dodnes prahne po uspokojivém vysvětlení.

Žár po výbuchu byl tak velký, že málem zabil i svědky události. Foto: patrickmurfin.blogspot.com
SVĚDCI SE MÁLEM UPEKLI

„Kolem snídaně jsem seděl v obchodním centru ve Vanvaře a díval se směrem k severu. Najednou jsem přímo na severu, nad onkoulskou silnicí Tunguska, spatřil, že nebe se rozdělilo vedví a vysoko nad lesem se do široka rozprostřel oheň,“ popisuje nehodu místní obyvatel S. Semenov. „V tom momentě mi bylo takové horko, že už jsem to nemohl unést, jako by moje triko hořelo, ze severu, tam kde byl oheň, přicházelo silné teplo,“ dodává. Krátce po děsivém výbuchu se na místo vypraví týmy badatelů, jež se snaží najít stopy po příčině události.

Jenže ani v epicentru exploze, ani nikde kolem není nalezeno nic, co by přineslo vysvětlení. Dokonce zde není ani žádný kráter! Badatelé se proto domnívají, že k výbuchu došlo ve vzduchu a zahajují výzkum, který má přinést další zjištění.

Lidé z okolních vesnic mají popáleniny, které se jen těžko hojí. Nikdo nedokáže vysvětlit, proč na místě nejsou žádné stopy po cizím tělese nebo třeba částice, které by mohly pocházet z meteoritu. Co spadlo na tunguskou tajgu?

V Tungusce jako kdyby explodovala nebesa… Foto: earthsky.com
TĚLESO Z VESMÍRU?

První hodnotná expedice je do těchto míst podniknuta v roce 1927 pod vedením Leonida Kulika, hlavního vedoucího oddělení meteoritů v muzeu Petrohrad. „Nejprve nebyli místní ochotni s Kulikem o události mluvit,“ líčí Don Yeomans ze společnosti NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku – pozn. red.).

„Mysleli si, že výbuch byl návštěvou boha Ogdy, který oblast proklel zničením stromů a zabíjením zvířat,“ doplňuje. Kromě této náboženské teorie se však vynořuje i mnoho dalších hypotéz ze strany vědců.

První z nich považuje za pravděpodobný pád vesmírného tělesa. „Obecně se věří teorii, že to ráno, 30. června 1908, prolétlo sibiřskou atmosférou velké vesmírné těleso, asi 120 stop (36,5 metru) dlouhé a explodovalo ve vzduchu,“ vysvětluje Yeomans. Podle jeho propočtů mohlo dojít k tomu, že vlivem tlaku v kombinaci s vysokou teplotou zničil asteroid sám sebe a vybouchl ještě dřív, než se stačil dostat na zem. Jenže pozůstatky vesmírného tělesa nebyly v této oblasti objeveny!

Jaké jsou tedy další možnosti?

Šlo o havárii vesmírné lodi? Foto: pinterest.com
MNOHO RŮZNÝCH VYSVĚTLENÍ

Mezi oblíbené teorie se rovněž řadí hypotéza o tom, že výbuch v Tungusce mohla způsobit havárie kosmické lodi. Několik svědků totiž vypovídá, že před výbuchem viděli neznámé těleso manévrovat nad povrchem země.

Že by se někdo snažil nehodu neznámé lodi utajit? Odpůrci však namítají, že podobná svědectví se vynořila až asi 20 let po katastrofě, a nejsou tudíž důvěryhodná. Existují ovšem i další možnosti. Střet Země s miniaturní černou dírou, výbuch zemního plynu, projev obřího kulového blesku, vulkanická činnost či elektrický výboj, to jsou eventuality, které výzkumníci zvažují jako možnou příčinu exploze.

Jelikož má však každá varianta svá pro a proti, ve hře jsou rovněž možnosti mimozemské. Jak se domnívá početná skupina nadšenců, podivný výbuch mohl souviset s fenoménem UFO, tedy s havárií kosmické lodi z jiné planety!

Mohl mít někdo zájem na tom, aby se zprávy o podobné katastrofě nerozkřikly? Tunguska stále vyvolává mnoho otázek, ale také odpovědí. Jen poznat tu správnou!

Michaela Vondrušková

Foto: siberiantimes.com, pinterest.com, dailymail.co.uk, earthsky.com, patrickmurfin.blogspot.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
VIDEO: Kuličková dráha, od které neodtrhnete oči!
epochaplus.cz

VIDEO: Kuličková dráha, od...

Dřívka, magnety, pružinky a...
Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji
epochanacestach.cz

Za toulkami po Zlaté stezce v...

Místy téměř nedotčená...
Švestkový závin z listového těsta
nasehvezdy.cz

Švestkový závin z listového...

Závin se švestkami zvládnete připravit...
Duch za mě dopsal povídku
nasehvezdy.cz

Duch za mě dopsal povídku

Neměla jsem tehdy žádnou inspiraci,...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Návrat krásy vypínačů a zásuvek
rezidenceonline.cz

Návrat krásy vypínačů a...

Jsou malé rozměrem, ale nezbytné pro chod...