9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Neobjasněné události
Tunguská událost: Záhadná exploze o síle tisíce atomových bomb
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 20.8.2020
6.7tis
I více než 100 let poté pro nás zůstává tunguská událost záhadou. Foto: siberiantimes.com
38
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Pád meteoritu, komety, nebo snad havárie UFO? Která z těchto událostí se odehrála v ruské oblasti Tunguska, to se snaží zjistit mnoho badatelů poté, co zde v roce 1908 dochází k nevysvětlitelné explozi.

Je skoro čtvrt na osm ráno místního času a asi 10 kilometrů nad zemí se rozzáří světlo tisíce sluncí. Rázem padá neuvěřitelných 60 milionů stromů! Půdu ničí obří krátery a krajina je zdevastovaná k nepoznání…

I více než 100 let poté pro nás zůstává tunguská událost záhadou. Foto: siberiantimes.com Na místě výbuchu dodnes nerostou žádné stromy. Foto: dailymail.co.uk Žár po výbuchu byl tak velký, že málem zabil i svědky události. Foto: patrickmurfin.blogspot.com V Tungusce jako kdyby explodovala nebesa... Foto: earthsky.com Šlo o havárii vesmírné lodi? Foto: pinterest.com
Na místě výbuchu dodnes nerostou žádné stromy. Foto: dailymail.co.uk

Výbuch slyší lidé 1000 kilometrů daleko a ještě ve městě Vanvara, které je od epicentra vzdáleno 65 kilometrů, rozbíjí energetická vlna okna. To, co se právě odehrálo, se řadí na přední místo žebříčku největších explozí světa.

Její síla dosahuje neuvěřitelného tisícenásobku atomového výbuchu, který v roce 1945 zničil japonskou Hirošimu. Co za touto událostí stojí? Přestože řada svědků popisuje ohnivou kouli, kterou viděli mířit k oblasti tunguské tajgy, nikomu se nepodaří ji identifikovat. Výbuch tak zůstává záhadou, která dodnes prahne po uspokojivém vysvětlení.

Žár po výbuchu byl tak velký, že málem zabil i svědky události. Foto: patrickmurfin.blogspot.com

SVĚDCI SE MÁLEM UPEKLI

„Kolem snídaně jsem seděl v obchodním centru ve Vanvaře a díval se směrem k severu. Najednou jsem přímo na severu, nad onkoulskou silnicí Tunguska, spatřil, že nebe se rozdělilo vedví a vysoko nad lesem se do široka rozprostřel oheň,“ popisuje nehodu místní obyvatel S.

Semenov. „V tom momentě mi bylo takové horko, že už jsem to nemohl unést, jako by moje triko hořelo, ze severu, tam kde byl oheň, přicházelo silné teplo,“ dodává. Krátce po děsivém výbuchu se na místo vypraví týmy badatelů, jež se snaží najít stopy po příčině události.

Jenže ani v epicentru exploze, ani nikde kolem není nalezeno nic, co by přineslo vysvětlení. Dokonce zde není ani žádný kráter! Badatelé se proto domnívají, že k výbuchu došlo ve vzduchu a zahajují výzkum, který má přinést další zjištění.

Lidé z okolních vesnic mají popáleniny, které se jen těžko hojí. Nikdo nedokáže vysvětlit, proč na místě nejsou žádné stopy po cizím tělese nebo třeba částice, které by mohly pocházet z meteoritu. Co spadlo na tunguskou tajgu?

V Tungusce jako kdyby explodovala nebesa… Foto: earthsky.com

TĚLESO Z VESMÍRU?

První hodnotná expedice je do těchto míst podniknuta v roce 1927 pod vedením Leonida Kulika, hlavního vedoucího oddělení meteoritů v muzeu Petrohrad. „Nejprve nebyli místní ochotni s Kulikem o události mluvit,“ líčí Don Yeomans ze společnosti NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku – pozn.

red.). „Mysleli si, že výbuch byl návštěvou boha Ogdy, který oblast proklel zničením stromů a zabíjením zvířat,“ doplňuje. Kromě této náboženské teorie se však vynořuje i mnoho dalších hypotéz ze strany vědců.

První z nich považuje za pravděpodobný pád vesmírného tělesa. „Obecně se věří teorii, že to ráno, 30. června 1908, prolétlo sibiřskou atmosférou velké vesmírné těleso, asi 120 stop (36,5 metru) dlouhé a explodovalo ve vzduchu,“ vysvětluje Yeomans.

Podle jeho propočtů mohlo dojít k tomu, že vlivem tlaku v kombinaci s vysokou teplotou zničil asteroid sám sebe a vybouchl ještě dřív, než se stačil dostat na zem. Jenže pozůstatky vesmírného tělesa nebyly v této oblasti objeveny! Jaké jsou tedy další možnosti?

Šlo o havárii vesmírné lodi? Foto: pinterest.com

MNOHO RŮZNÝCH VYSVĚTLENÍ

Mezi oblíbené teorie se rovněž řadí hypotéza o tom, že výbuch v Tungusce mohla způsobit havárie kosmické lodi. Několik svědků totiž vypovídá, že před výbuchem viděli neznámé těleso manévrovat nad povrchem země.

Že by se někdo snažil nehodu neznámé lodi utajit? Odpůrci však namítají, že podobná svědectví se vynořila až asi 20 let po katastrofě, a nejsou tudíž důvěryhodná. Existují ovšem i další možnosti. Střet Země s miniaturní černou dírou, výbuch zemního plynu, projev obřího kulového blesku, vulkanická činnost či elektrický výboj, to jsou eventuality, které výzkumníci zvažují jako možnou příčinu exploze.

Jelikož má však každá varianta svá pro a proti, ve hře jsou rovněž možnosti mimozemské. Jak se domnívá početná skupina nadšenců, podivný výbuch mohl souviset s fenoménem UFO, tedy s havárií kosmické lodi z jiné planety!

Mohl mít někdo zájem na tom, aby se zprávy o podobné katastrofě nerozkřikly? Tunguska stále vyvolává mnoho otázek, ale také odpovědí. Jen poznat tu správnou!

Michaela Vondrušková

Foto: siberiantimes.com, pinterest.com, dailymail.co.uk, earthsky.com, patrickmurfin.blogspot.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 8.8.2022 2.3tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.1tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.6tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.9tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]