Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Tunguská událost: Záhadná exploze o síle tisíce atomových bomb

Pád meteoritu, komety, nebo snad havárie UFO? Která z těchto událostí se odehrála v ruské oblasti Tunguska, to se snaží zjistit mnoho badatelů poté, co zde v roce 1908 dochází k nevysvětlitelné explozi.

Je skoro čtvrt na osm ráno místního času a asi 10 kilometrů nad zemí se rozzáří světlo tisíce sluncí. Rázem padá neuvěřitelných 60 milionů stromů! Půdu ničí obří krátery a krajina je zdevastovaná k nepoznání…

Na místě výbuchu dodnes nerostou žádné stromy. Foto: dailymail.co.uk

Výbuch slyší lidé 1000 kilometrů daleko a ještě ve městě Vanvara, které je od epicentra vzdáleno 65 kilometrů, rozbíjí energetická vlna okna. To, co se právě odehrálo, se řadí na přední místo žebříčku největších explozí světa.

Její síla dosahuje neuvěřitelného tisícenásobku atomového výbuchu, který v roce 1945 zničil japonskou Hirošimu. Co za touto událostí stojí? Přestože řada svědků popisuje ohnivou kouli, kterou viděli mířit k oblasti tunguské tajgy, nikomu se nepodaří ji identifikovat.

Výbuch tak zůstává záhadou, která dodnes prahne po uspokojivém vysvětlení.

Žár po výbuchu byl tak velký, že málem zabil i svědky události. Foto: patrickmurfin.blogspot.com
SVĚDCI SE MÁLEM UPEKLI

„Kolem snídaně jsem seděl v obchodním centru ve Vanvaře a díval se směrem k severu. Najednou jsem přímo na severu, nad onkoulskou silnicí Tunguska, spatřil, že nebe se rozdělilo vedví a vysoko nad lesem se do široka rozprostřel oheň,“ popisuje nehodu místní obyvatel S. Semenov. „V tom momentě mi bylo takové horko, že už jsem to nemohl unést, jako by moje triko hořelo, ze severu, tam kde byl oheň, přicházelo silné teplo,“ dodává. Krátce po děsivém výbuchu se na místo vypraví týmy badatelů, jež se snaží najít stopy po příčině události.

Jenže ani v epicentru exploze, ani nikde kolem není nalezeno nic, co by přineslo vysvětlení. Dokonce zde není ani žádný kráter! Badatelé se proto domnívají, že k výbuchu došlo ve vzduchu a zahajují výzkum, který má přinést další zjištění.

Lidé z okolních vesnic mají popáleniny, které se jen těžko hojí. Nikdo nedokáže vysvětlit, proč na místě nejsou žádné stopy po cizím tělese nebo třeba částice, které by mohly pocházet z meteoritu. Co spadlo na tunguskou tajgu?

V Tungusce jako kdyby explodovala nebesa… Foto: earthsky.com
TĚLESO Z VESMÍRU?

První hodnotná expedice je do těchto míst podniknuta v roce 1927 pod vedením Leonida Kulika, hlavního vedoucího oddělení meteoritů v muzeu Petrohrad. „Nejprve nebyli místní ochotni s Kulikem o události mluvit,“ líčí Don Yeomans ze společnosti NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku – pozn. red.).

„Mysleli si, že výbuch byl návštěvou boha Ogdy, který oblast proklel zničením stromů a zabíjením zvířat,“ doplňuje. Kromě této náboženské teorie se však vynořuje i mnoho dalších hypotéz ze strany vědců.

První z nich považuje za pravděpodobný pád vesmírného tělesa. „Obecně se věří teorii, že to ráno, 30. června 1908, prolétlo sibiřskou atmosférou velké vesmírné těleso, asi 120 stop (36,5 metru) dlouhé a explodovalo ve vzduchu,“ vysvětluje Yeomans. Podle jeho propočtů mohlo dojít k tomu, že vlivem tlaku v kombinaci s vysokou teplotou zničil asteroid sám sebe a vybouchl ještě dřív, než se stačil dostat na zem. Jenže pozůstatky vesmírného tělesa nebyly v této oblasti objeveny!

Jaké jsou tedy další možnosti?

Šlo o havárii vesmírné lodi? Foto: pinterest.com
MNOHO RŮZNÝCH VYSVĚTLENÍ

Mezi oblíbené teorie se rovněž řadí hypotéza o tom, že výbuch v Tungusce mohla způsobit havárie kosmické lodi. Několik svědků totiž vypovídá, že před výbuchem viděli neznámé těleso manévrovat nad povrchem země.

Že by se někdo snažil nehodu neznámé lodi utajit? Odpůrci však namítají, že podobná svědectví se vynořila až asi 20 let po katastrofě, a nejsou tudíž důvěryhodná. Existují ovšem i další možnosti. Střet Země s miniaturní černou dírou, výbuch zemního plynu, projev obřího kulového blesku, vulkanická činnost či elektrický výboj, to jsou eventuality, které výzkumníci zvažují jako možnou příčinu exploze.

Jelikož má však každá varianta svá pro a proti, ve hře jsou rovněž možnosti mimozemské. Jak se domnívá početná skupina nadšenců, podivný výbuch mohl souviset s fenoménem UFO, tedy s havárií kosmické lodi z jiné planety!

Mohl mít někdo zájem na tom, aby se zprávy o podobné katastrofě nerozkřikly? Tunguska stále vyvolává mnoho otázek, ale také odpovědí. Jen poznat tu správnou!

Michaela Vondrušková

Foto: siberiantimes.com, pinterest.com, dailymail.co.uk, earthsky.com, patrickmurfin.blogspot.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
epochaplus.cz

Doba chytrých veverek a...

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Vstřícnost k Čechům se nevyplácí: Jméno historika přibili na šibenici
epochaplus.cz

Vstřícnost k Čechům se...

Německý historik Johann Ehrenfried Zschackwitz...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...