reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Záhady historie
Indický Zlatý chrám: Nádherné místo s tajemnou a krvavou minulostí
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 27.5.2020
3.6tis
Zlatý chrám je nepřehlédnutelnou dominantou indického Amritsaru. Foto: Wikimedia Commons
646
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Obrovské stavby vybudované v nehostinných koutech Země nás dodnes udivují vynaloženým úsilím svých architektů. Mnohé z nich jsou stále posvátnými místy s neopakovatelnou atmosférou a často také dějištěm nevysvětlitelných jevů.

Po celém světě existují stovky takových lokalit. Patří k nim i nedostižný Zlatý Chrám v indickém Amritsaru. Úžasný komplex je často označován za nejkrásnější svého druhu na světě.

Zlatý chrám je nepřehlédnutelnou dominantou indického Amritsaru. Foto: Wikimedia Commons Úchvatný je i interiér chrámu. Foto: Wikimedia Commons Obraz zachycující, jak maharadža naslouchá recitaci z Guru Granth Sahib. Foto: Wikimedia Commons Do chrámu proudí pravidelně zástupy poutníků. Foto: Wikimedia Commons
Úchvatný je i interiér chrámu. Foto: Wikimedia Commons

SKRÝVÁ OKOLÍ NEKTAR NESMRTELNOSTI?

Obdivuhodný chrám leží u průzračného jezera, které je zváno Amritsar, což v překladu znamená Nádoba nektaru nesmrtelnosti. Město i jezero nesou totožné jméno. Kde se však bere tento nevšední název? Město Amritsar údajně založil v roce 1577 sikhský guru (duchovní učitel) Rám Dás na místě, kde bývala nádrž, jejíž voda měla léčivé účinky.

Tato nádrž se prý zachovala dodnes, leží ale přibližně 25 kilometrů na jih od centra města a nese jméno Taren Taran. Samotné srdce chrámu, Hari Mandir, je chrám pokrytý měděným plechem, jenž prý zdobí tuna zlata!

Ve dne se v něm nachází originál knihy Guru Granth Sahib sepsaný přímo desátým sikhským guru Gobindem Singhem (1666–1708).

Tato posvátná kniha se každý večer přenáší na nosítkách k úschově. Sikhové (příslušníci indického náboženství sikhismu – pozn. red.) považují za nejvyšší čest, mohou-li se tohoto rituálního přenášení účastnit jako nosiči.

Sikhské náboženství je pátým největším náboženstvím na světě. Opravdu uctívají jeho vyznavači Zlatý chrám až za hrob?

Obraz zachycující, jak maharadža naslouchá recitaci z Guru Granth Sahib. Foto: Wikimedia Commons

CHRÁMOVÁ HUDBA NIKDY NEUTICHÁ

Chrám má fantastickou atmosféru hlavně díky vábivému zpěvu, který ze zářící budovy zní bez ustání. Právě zde totiž kněží střídavě pějí popěvky ze svaté knihy. Guru Granth Sahib má velmi rušný život. Na noc je umístěna na speciální pohovce v krajní budově a před úsvitem kněží knihu rituálně probudí a za neustálého občerstvování vzduchem ji na nosítkách přenesou do Zlatého chrámu.

Tam pak pokračují ve zpěvu z předchozího dne. Zpěv je decentně doprovázen hudebními nástroji a pomocí systému reproduktorů prostupuje celým areálem. Pochopitelně se také přenáší v živém vysílání náboženského televizního kanálu.

Večer přesně v jedenáct hodin se opět shromáždí procesí a za doprovodu hudebníků se kniha uloží k spánku do své ložnice. Hudba však zní nepřetržitě a tak Zlatý chrám ve skutečnosti nikdy neutichá. Kdo stanovil toto zvláštní pravidlo? Není už snad místní božstvo někdy unavenou tou nekonečnou hudbou?

Do chrámu proudí pravidelně zástupy poutníků. Foto: Wikimedia Commons

DO SVATÝCH PROSTOR POUZE BOSÍ

Prostory Zlatého chrámu jsou naprosto unikátní. Interiéry překvapí návštěvníky svou poklidnou krásou. Venkovní blýskavá majestátnost ohromuje už z dálky. Posvátné místo je podle starých pravidel přístupné komukoliv, kdo o vstup projeví zájem.

Exkurze do chrámu však znamená pro návštěvníky mírné nepohodlí. Do svatostánku smí lidé pouze bosí a v žádném případě není povoleno vstoupit prostovlasým návštěvníkům! Chudým poutníkům je zde dokonce poskytnuto i přístřeší a prostá krmě.

Avšak nebylo tak tomu vždy. Zlatý chrám pamatuje i nejedno krveprolití. V 80. letech minulého století se v chrámu zabarikádovali sikhští extrémisté. Ze svatostánku je vyhnala až indická armáda. Poté byl chrám delší dobu znepřístupněn všem, včetně cizinců.

Situace se ale naštěstí obrátila k lepšímu a dnes je místo opět mírumilovným ostrovem v srdci indického státu Pandžábu. Dopřeje požehnaná kniha Guru Granth Sahib náboženskému skvostu již věčný klid?

Zdeněk Pospíšil

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.1tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 726
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]