Pokud je řeč o nejtajemnějších sektách lidské historie, nelze vynechat tu, která po staletí řádila v Indii. Mistrná organizace zabijáků vraždících pro indickou bohyni Kálí je postrachem dodnes. Skutečně dokázali její členové v naprostém utajení zavraždit neuvěřitelné dva miliony lidí?
Žlutý šátek, úsměv od ucha k uchu a rozevřená náruč. Mladý muž vítá unavenou dvojici poutníků, která právě dorazila do malé vesnice na jihu Indie. Jeho pohostinnost je přesvědčí, že by z něj měli udělat svého průvodce.
Jenže je to osudová chyba. Mladík vede cestovatele na odlehlé místo, kde z houštiny vyskakují další muži se žlutými šátky. Cizinci nestihnou zareagovat a umírají, zatímco za jejich zády vrazi šeptají tajemná magická slova vzývající temné síly.
Taková realita často panuje na území Indie a Pákistánu mezi 13. a 19. stoletím. Právě v té době tam totiž působí kult uctívačů kruté bohyně smrti Kálí – Thugové. Jejich filosofie je děsivě prostá: Obětovat co nejvíc lidí, protože jinak bohyně, která sama prý komunikuje s několika vyvolenými, sestoupí na Zemi a zahubí všechny.
Z Thugů se tak rychle stává síť tajných společností, které okrádají a vraždí nic netušící oběti. Co o nich dnes víme?

RITUÁLY A ČERNÁ MAGIE
Hinduistická bohyně Kálí je považována za jednou z nejzáhadnějších postav náboženské mytologie a i v současnosti jsou miliony lidí nejen v Indii stále přesvědčeny o její existenci. Byli o ní přesvědčeni i Thugové, kteří v jejím jméně zabíjeli a následně prováděli nejrůznější magické pohřební rituály sloužící k usmíření bohyně.
Někteří představitelé sekty prý s Kálí dokonce dokázali komunikovat a využívali principy černé magie, která měla zajistit kultu nesmrtelnost a úspěch jednotlivých akcí.
Těch bylo přitom až neuvěřitelné množství. Vyvražďováni byli nejen jednotlivci, ale i celé skupiny. Britský historik Mike Dash odhaduje, že mají Thugové na svědomí asi 50 tisíc lidí, některé jiné odhady (například ten v Guinnessově knize rekordů) hovoří až o dvou milionech vražd! Opravdu to všechno dělali jen kvůli uspokojení své bohyně?

KDE SKONČIL POKLAD?
Zabíjeli tiše, ve stínech, často na pozadí velkého hluku a s pomocí škrcení. Jejich nejtajemnější a nejstrašnější osobností byl Buhram Jemedar (1765–1840?), kterému se přezdívalo král škrtičů.
Tento zabiják je dodnes v Indii připomínán jako největší postrach. Prý sám komunikoval s bohyní smrti a disponoval až nadpřirozenými zabijáckými schopnostmi. Zabil zřejmě až 931 lidí, ale spravedlnost ho dostihla, když byl v roce 1840 popraven.
Předtím ovšem stihl nashromáždit obrovské množství cenností, které však zmizelo neznámo kde. „Berhamovi potomci později tvrdili, že velká část této kořisti skončila u úředníků Východoindické společnosti (britská společnost nárokující si obchod v Indii – pozn. redakce),“ vysvětluje americký publicista Aaron Malone.
EXISTUJÍ DODNES?
Oficiální teorie říká, že sílící britský vliv v 19. století nakonec přinesl konec Thugů, kteří narušovali tolik potřebnou stabilitu britské kolonie. Jenže někteří badatelé věří, že si Anglie blahopřála předčasně.
„Těžko si představit, že bratrství, které po staletí přežilo a které bylo propojené snad s každým patrem indické společnosti, mohlo být za tak krátký čas zničeno,“ uvádí například kanadský publicista Christopher S.
Putnam a dodává, že ačkoliv masové vraždění je skutečně už naštěstí dávnou minulostí, v některých odlehlých oblastech Indie se stále objevují zvěsti o mužích se žlutými šátky, kteří s úsměvem a otevřenou náručí vítají turisty.
A pravdou je, že i v Indii došlo v posledních desetiletích k mnoha nevysvětleným zmizením. Může tedy nakonec tento vražedný kult stále v omezené míře existovat a snažit se tímto šíleným způsobem oddálit příchod temné bohyně na tento svět?
