Bombardér, který za temných nocí 2. světové války rozsévá strach na severu Itálie, nikdo nikdy ve skutečnosti nespatřil. Přesto po sobě zanechává zkázu na důkaz toho, že nejde o pouhý přelud. Dodnes není známo, komu letoun patřil a na čí straně vlastně bojoval.
Když se nocí rozezní charakteristický pípavý zvuk, který, jak potvrzují i výpovědi zkušených vojáků, se nepodobá se žádnému známému letadlu, domácnosti v širokém okolí zhasínají všechna světla a na oknech stahují rolety. Proč?
Blíží se Pippo. „Byl postrachem noci. V noci létal sám velmi nízko. Když jsme zaslechli jeho zvuk, museli jsme zatemnit všechna okna tak, že ani paprsek nemohl projít ven, protože pokud by světlo spatřil, něco by na vás shodil,“ vzpomíná pamětnice Maria Bonzata. Pippo, jak přízračnému bombardéru pro jeho pískavý zvuk říkají místní, během svých přeletů shazuje letáky, v nichž tvrdí, že svrhne bombu i na sebemenší zdroj světla. Jaké je vůbec jeho poslání?

NEPŘEDVÍDATELNÝ SAMOTÁŘ
Pippo přichází náhle a bez varování. Stejně nečekaně také mizí. Objevuje výhradně v noci a létá vždy osamoceně a nikdy se nenechá spatřit. Vždy je ale neomylně identifikován, podle zvuku, který přichází po desáté večer a mizí před svítáním.
Chování tohoto bombardéru je nevyzpytatelné a i s odstupem času je obtížné mu porozumět. Někdy jen výhružně celou noc krouží nad oblastí a poté se vytratí, aniž by zaútočil. Jindy shazuje bomby, které používá Luftwaffe (německé letectvo, pozn. red.).
Ale ve většině případů jsou jeho zbraně neobvyklé, podivné a oběma stranám válečného konfliktu neznámé. Podle svědků shazuje například explodující pera, zápalné světlice, nebo otrávené sladkosti. Není jasné, kdo ho řídí, ani proti komu vlastně stojí.
Zdá se, že cíle i použité zbraně volí podle vlastního nepochopitelného vzorce. Jednou spustí kulometnou palbu na spojence, jindy shazuje bomby na tábory nacistů. A neuniknou ani civilisté. Je například zaznamenán případ, kdy Pippo bombarduje farmu, v níž se ukrývá tříčlenná rodina.
Při tomto incidentu přichází o ruku malá dívenka. Kdo za neštěstím stojí?

BYL VŮBEC SKUTEČNÝ?
O letounu existují ověřená svědectví, dobové záznamy i novinové články. Co však nikdo nedokáže poskytnout, jsou fotografie nebo alespoň popis letounu, z něhož by se dalo určit, které straně skutečně patří.
Podle jedné hypotézy může jít o bojový letoun de Havilland Mosquito, který se projevuje se neobvyklým bzučivým zvukem. Tento stroj využívá britské letectvo a nelze vyloučit jeho nasazení na severu Itálie.
Další zase tvrdí, že italská vláda zosnovala propagandistickou kampaň proti spojencům a vede jakousi psychologickou válku, v níž napadá své vlastní civilisty a následně viní nepřítele ve snaze obrátit veřejné mínění proti němu.
Většina svědků ale bude navždy věřit, že Pippa neřídí člověk z masa a kostí. A možná za kniplem sedí samotný ďábel! Co je k takovému přesvědčení vede? V mnoha případech je zaznamenáno náhlé a nevysvětlitelné zmizení bombardéru.
Uprostřed náletu náhle vše utichá, jako by se Pippo rozplynul ve vzduchu. To prý vylučuje možnost, že by šlo o skutečný stroj kterékoliv z válčících mocností. Odkud se Pippo vzal a kam po válce zmizel?