Skip to content

Jak Egypťané stavěli pyramidy?

Když se řekne Egypt, každému se okamžitě vybaví pyramidy. Do dnešních dní se jich podařilo objevit přes stovku, a to rozličné velikosti i kvality. Stavební technika se v průběhu staletí vyvíjela, bohužel ne úplně žádoucím směrem, a tak se v lepším stavu zachovaly spíše pyramidy starší.

Pyramidy sloužily jako hrobky panovníků, případně jako jejich kenotafy, tedy jakési symbolické hrobky. Později se stavěly i pro významné manželky a matky panovníků.

Pyramida nikdy nebyla izolovanou stavbou, vždy tvořila součást tzv. pyramidového komplexu, do kterého vedle samotné pyramidy spadal také údolní chrám (probíhala v něm mumifikace), vzestupná cesta (od chrámu k pyramidě), zádušní chrám (pro náboženské obřady obnovující síly panovníka) a tzv.

satelitní pyramida (většinou hroby manželek).

JEHLAN JAKO SYMBOL

Tvar jehlanu, který staří Egypťané zvolili pro hrobku panovníka, nebyl náhodný. Pyramida znázorňovala jakýsi prvotní kopec, ze kterého podle nich byla vytvořena Země. Její tvar rovněž odpovídal slunečním paprskům dopadajícím na zem a v době vzniku byla stavba navíc pokryta leštěným bílým vápencem, který odrážel sluneční svit.

Nejvyšším staroegyptským bohem byl totiž bůh Slunce Re. Západní břeh Nilu, kde byly pyramidy stavěny, byl jako místo zapadajícího slunce spojován s říší mrtvých. Egypťané věřili v posmrtný život. Nejstarší pyramidou je ta patřící panovníkovi 3.

dynastie Necerichetovi, známému jako Džoser. Předtím byli panovníci pohřbívání do tzv. mastab, nadzemních stupňovitých hrobů. Až architekta Imhotepa napadlo navýšit původní mastabu o několik stupňů, díky čemuž vznikla kolem roku 2600 př. n. l.

první stupňovitá pyramida v Sakkáře, asi 14 km od Gízy. Tam se nachází tři nejznámější egyptské pyramidy: Chufuova, Rachefova a Menkaureova. Nevyřešenou záhadou zůstává, jak je Egypťané stavěli.

JAK SE STAVÍ PYRAMIDA?

Existuje několik hypotéz. Ty se shodují na tom, že velké kamenné bloky byly vytesány ze skály a dopraveny na místo stavby, kde byly vyzdviženy do výšky. Už se však rozcházejí v tom, jak byly kameny přepravovány.

Jedna z teorií vychází z nálezu kolébkám podobných strojů v chrámech z doby Nové říše. Pokud by k jednomu kameni byly připoutány čtyři tyto kolébky, mohly jej pak jednoduše kutálet. Takto mohli přepravovat bloky o váze 2,5 tuny, ty těžší ale určitě ne.

Mnohem pravděpodobnější se jeví využití ramp. Vědci si však stále nejsou jisti, jaký typ ramp staří Egypťané používali. Přímá rampa vedoucí ze země až k vrcholu se nejeví jako možná, její stavba by totiž byla velmi náročná.

U vrcholu by navíc byla příliš úzká a svojí vahou by zatěžovala pyramidu. Efektivnější by byla cik-cak rampa na jedné straně pyramidy (Holscherova rampa), na materiál nenáročná rampa vestavěná do pyramidy (Arnoldova), nebo spirálovitá rampa obklopující celou stavbu (Lehnerova).

Jean-Pierra Houdin pak přišel s myšlenkou vnitřní rampy. Kterou a zda egyptští stavitelé použili, nevíme.

Podle některých hypotéz používali Egypťané pro stavbu rampy.
JSOU PYRAMIDY Z BETONU?

S alternativní teorií však přišel francouzský odborník na materiály Joseph Davidovits, který tvrdí, že pyramidy nejsou z opracovaného kamene, ale z vápencového betonu. Objevil totiž způsob, jak by tehdy dostupnými metodami mohli Egypťané vytvářet materiál podobný betonu, ze kterého by až na místě stavby odlévali nové bloky.

Tato teorie není všeobecně přijímána, protože u některých staveb je evidentní použití žulových kamenů o váze přesahující 10 tun. Jak ale Egypťané bez znalosti kola, jeřábu či kladkostroje přepravovali obří kamenné bloky z lomů na místo stavby?

Odpověď nabízí papyrus objevený v egyptské poušti poblíž Rudého moře v roce 2013 francouzským archeologem Pierrem Talletem z univerzity v Sorboně. Tento dokument, nazvaný Mererův deník, je 4 500 let starý text zachycující průběh stavby Chufuovy pyramidy v Gíze.

Je v něm popsána přeprava kvádrů na dřevěných loďkách z Tory (hlavní místo pro těžbu vápence) do Gízy (asi 40 km) prostřednictvím systému vodních kanálů. Ústily kousek od základny pyramidy. Archeologové kanály pod památkou skutečně objevili.

Používali Egypťané materiál podobný betonu?
PŘEPRAVA KVÁDRŮ NA SÁŇKÁCH?

Bloky však mohli staří Egypťané, podle další existující teorie, přepravovat také pomocí dřevěných saní. Pokud by byl tlak kamene dobře rozložen, uvezly by saně i velmi těžké bloky. Přeprava by probíhala po dopředu přenášených dřevěných kolejích vymazávaných tukem.

Tato metoda si však ještě mnoho příznivců nezískala. Možná proto, že je relativně mladá. Staří Řekové se domnívali, že se stavba Chufuovy pyramidy neobešla bez velkého množství otroků (asi 400 000 lidí), kteří ji stavěli 20 let .

Archeologové ale zjistili, že na to nejspíš stačilo 10 000 zručných pracovníků, kteří dostávali za práci mzdu. Stavba jim trvala 30 let. Americký archeolog Mark Lehner totiž objevili vesnici dělníků, vně gízského komplexu.

V ní byly vedle spacích místností také pekárna, pivovar, nemocnice a pohřebiště. Odhaduje se, že nějakým způsobem byla do stavby zapojena až ¼ nebo 1/5 všech obyvatel země.

Přeprava na sáňkách měla probíhat po dopředu přenášených dřevěných kolejích vymazávaných tukem.
Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rada Magdaleny Dobromily Rettigové hospodyňkám: Nevěrníkům servírujte polévku
epochaplus.cz

Rada Magdaleny Dobromily Rettigové...

Kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vydaná...
Petr Stach: Chtěl bych pochopit smysl…
panidomu.cz

Petr Stach: Chtěl bych...

Vojín Dubálek ve filmu Tobruk. Jiří Palach v...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Technologie známá „z kriminálek“ odhalí zločince
epochaplus.cz

Technologie známá „z...

Dostat i z té nejrozmazanější fotky...
Hlasy z kaple mi zatřely mysl
skutecnepribehy.cz

Hlasy z kaple mi zatřely mysl

Na výletě ke kapli jsem...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...