30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
Jak je možné žít bez mozku? Prý docela dobře!
Jana Trnobranská
od Jana Trnobranská 13.9.2017
6.2tis
Lebka Phinease Gagea, jemuž železná tyč projela doslova hlavou, je umístěna ve Warrenově anatomickém muzeu v Bostonu v USA.
193
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Důležitý počítač, pomocí něhož řídíme celý svůj život. Mozek. Nejdůležitější a dosud také nejzáhadnější lidský orgán, který údajně dělá člověka člověkem. Ovládá celé lidské tělo se všemi jeho funkcemi, je sídlem podvědomí, umožňuje složité myšlenkové procesy… Bez něj prý nelze žít a není ani možné nahradit ho něčím jiným.

Skutečně je to pravda? EnigmaPlus vám nyní předkládá šokující případy, kdy lidé údajně dokázali žít bez mozku nebo jeho značné části.

Je 13. září 1848. V městečku Cavendish v americkém státě Vermont staví firma Rutland & Burlington novou železnici. PHINEAS GAGE, předák skupinky železničních dělníků, právě utěsňuje pomocí dlouhé kovové tyče nálož střelného prachu.

Náhle přichází neočekávaný výbuch. Tyč silná 3 centimetry v průměru o délce 109 centimetrů a váze 6 kilogramů proráží mladíkovi levou tvář, zasahuje horní čelist, očnici a lebeční klenbu včetně mozku a přibližně středem lebky vyjíždí ven.

Dopadá o téměř 30 metrů dále. Phineas Gage leží na zemi. Skrze celou jeho hlavu se jako tunel táhne děsivá rána. Je mrtvý? Podle všeho by mrtvý měl být. On se ale údajně po chvilce z bezvědomí probírá, jen s menší pomocí kolegů se zvedá ze země a bez větších obtíží komunikuje se svým okolím.

ZE SLUŠŇÁKA HULVÁT?

K překvapení lékařů se prý třiadvacetiletý Gage z nehody rychle uzdravuje a netrpí ani žádnými vážnějšími poruchami, které by mohlo poškození mozku způsobit. Jeho pohyby jsou popisovány jako koordinované.

Nemá žádné problémy s pamětí, vyjadřuje se plynule, a dokonce i jeho inteligence je údajně neporušená. V hlavě mu zůstává „jen“ hluboká, osm centimetrů široká díra. Naprosto jedinečný případ! Po čase si však přátelé začínají všímat určitých změn.

„Už to není Gage!“ říkají. Dříve způsobilý a zodpovědný muž se podle nich stává hulvátem. Jako by ztrácel veškeré zábrany a začínaly v něm vládnout čistě animální (zvířecí) pudy. Je neurvalý a vulgární. Co způsobuje tuto změnu osobnosti?

Bezpochyby se jedná o následky nehody, při které je vážně poškozena přední část čelního laloku. Právě ta část, jež z nás údajně činí lidi. Přesto je ale možné pokládat Gageovo uzdravení a návrat do normálního života za zázrak.

Tři centimetry silná ocelová tyč prorazila Phineasovi Gagemu lebku včetně mozku. Přesto mladík přežil!

INSPIRACE PRO VĚDU

Krátce před smrtí (21. května 1860) údajně Gagea začínají pronásledovat epileptické záchvaty. Fascinovaní vědci se ovšem jeho případem zabývají ještě dlouho po jeho skonu. Gageův lékař DR. JOHN HARLOW zveřejňuje roku 1868 v Bostonském lékařském věstníku své závěry z pozorování pacienta.

„Jeho fyzické zdraví je dobré, řekl bych, že se zotavil. Ekvilibrum neboli rovnováha mezi jeho intelektovými a animálními vlastnostmi se však zdá zničená,“ píše Harlow a připojuje dlouhý výčet změn v Gageově osobnosti.

Harlowovy výsledky se v dalším desetiletí stávají součástí práce skotského neurologa DAVIDA FERRIERA, jež je první moderní teorií o funkci čelních laloků a změnách osobnosti následkem jejich poškození.

Gageův případ se zřejmě také stává podnětem k pozdějšímu vývoji v oblasti čelní lobotomie (chirurgický zákrok používaný při léčbě některých duševních poruch, kdy jsou přerušena nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku).

JEN MALÁ JIZVIČKA…

Neuvěřitelný případ z roku 1879 popisují američtí lékaři GEORGE GOULD a WALTER PYLE ve svém společném díle Anomálie a podivuhodnosti medicíny, vydaném roku 1896. Jistá žena pracující ve mlýně je údajně zasažena šroubem, který nešťastně zapadne do soukolí a vzápětí je prudce vymrštěn ven.

Proletí ženě čelem a uvízne asi 10 centimetrů v nitru její lebky. Nikdo neočekává, že by žena mohla přežít. Přesto je operována a šroub je jí z hlavy odstraněn. I když při zákroku přichází o část mozkové hmoty, náročnou operaci přežije.

Napadá vás, že tak vážné zranění musí nutně zanechat následky? Prý zanechává. Jednu malou jizvu nad pravým okem. Podle uvedených informací žije žena dalších 42 let naprosto normálním životem bez jakýchkoli vážnějších zdravotních problémů, a dokonce i bez bolestí hlavy.

Ahad Israfil, čtrnáctiletý chlapec z Ohia, přichází při výstřelu z brokovnice o celou pravou polovinu lebky včetně mozku. Nejenže přežije, ale s vynikajícími výsledky vystuduje na univerzitě.

VSTAL UPROSTŘED OPERACE?

V roce 1888 se prostřednictvím Lékařského zpravodaje z Western New Yorku dostává na veřejnost zpráva o jistém palubním pomocníkovi, který při nehodě přichází o část hlavy i se značnou částí mozku. Rána dlouhá odpředu dozadu asi 17 centimetrů a široká 15 centimetrů připravuje nešťastníka o vrchní část lebky a přibližně o jednu čtvrtinu mozku.

Lékaři v buffalské nemocnici prý ještě nemají rozsáhlou ránu ani uzavřenou, když se jejich pacient probírá. Nechápe, co se to s ním děje. Údajně se bez pomoci zvedá z operačního stolu a chystá se odejít.

Udivení lékaři nejsou v prvních okamžicích schopni jakékoli reakce. Po dvou měsících se prý námořník vrací ke své práci na lodi, dalších 26 let prožívá bez vážnějších problémů a až později začíná mít potíže s ovládáním levé poloviny těla. Zkrátka další záhada.

Lebka Phinease Gagea, jemuž železná tyč projela doslova hlavou, je umístěna ve Warrenově anatomickém muzeu v Bostonu v USA.

KDO MÁ DUŠI, MOZEK PRÝ NEPOTŘEBUJE

Dokáže snad funkci mozku nahradit nějaký jiný orgán? Někteří příznivci různých duchovních skupin zastávají názor, že člověka dělá člověkem především něco, čemu se říká duše. Jiní lidé zase mluví o éterickém těle, což má být jakýsi obal fyzického těla.

V něm se údajně nachází také naše duše, nebo cosi jako éterický mozek či vědomí. O éterickém těle hovoří rovněž lidé, kteří přežijí klinickou smrt. V tomto stavu se podle výpovědí ocitají mimo své fyzické tělo, ale přitom zcela jasně vnímají vše, co se okolo nich odehrává.

Jak je to možné, když jejich mozek zůstal ve fyzickém a v danou chvíli mrtvém těle? Jaký je vlastně vztah mezi mozkem a vědomím? Pro mnohé vědce je nepředstavitelné připustit, že by něco nehmotného, a tudíž neprokazatelného, jako je například lidská duše, mohlo skutečně existovat a nějak souviset s lidským vědomím.

Jediným prokazatelným zdrojem naší inteligence je podle nich mozek. Ale co když někdo mozek vůbec nemá – jak je to pak?

ZÁHADA MATEMATICKÉHO GÉNIA

Případy lidí s extrémními anomáliemi mozku, ale přitom duševně zcela zdravých se v druhé polovině 20. století dlouhodobě zabývá britský neurolog DR. JOHN LORBER (1915-1996) z Sheffieldské univerzity. Při svých výzkumech se setkává s mladým studentem, kterého by prý klidně bylo možné označit za „matematického génia“.

Tohoto nadaného mladíka vyšetřuje kvůli jeho neobvykle velké hlavě. Že by bylo studentovo nadání způsobeno právě nadprůměrnou velikostí hlavy a snad i mozku? Lorberova zjištění jsou ohromující. Hoch má údajně v hlavě jen vodu a jakousi slabou vrstvu buněk.

Žádný mozek! S podobně šokujícím případem se prý již v minulosti setkal i německý lékař a profesor patologie CHRISTOPH HUFELAND (1762-1836). Při pitvě jistého muže, před smrtí zcela zdravého, nachází v jeho lebce jen asi 300 gramů vody.

Opět žádný mozek! Jak tito lidé zcela bez mozku mohli žít? Nemluvíme zde jen o pouhém „přežívání“, ale o skutečném, plnohodnotném životě. Podobných případů je přitom zaznamenáno několik a vědci pro ně stále nemají žádné vysvětlení.

Největší předmět odstraněný z lidské lebky byl dvaceticentimetrový nůž. Michael Hill zpočátku údajně nepociťoval ani žádnou bolest.

PROMUJE JEN S PŮLKOU MOZKU

AHAD ISRAFIL je čtrnáctiletý chlapec z Daytonu (Ohio, USA), který si chce v roce 1987 trochu přivydělat na brigádě v jednom obchůdku. Netuší, co ho těch pár dolarů bude stát. Když jeho zaměstnavatel nešikovně upustí svou zbraň na zem, dojde k výstřelu a kulka zasáhne Ahada přímo do hlavy.

Okamžitě je převezen do nemocnice, kde podstoupí pětihodinovou operaci. Podle všech očekávání nemá šanci na přežití. Celá pravá polovina lebky i s mozkem jsou zničeny. K velkému údivu se ale Ahad po operaci probouzí, a dokonce se prý pokouší i mluvit.

Kůže na hlavě sice zůstává bez vážnějších šrámů, ovšem propadá se do prázdné části hlavy, takže dochází k nevídané deformaci. Hoch sice žije, ale stává se zrůdou přitahující pohledy všech lidí z okolí. Po řadě neúspěšných operací nakonec doktor James Apesos dokáže prázdnou výduť vyplnit silikonem a navrátit chlapci normální vzhled.

K velkému údivu všech může Ahad mluvit, chodit a jeho mentální stav zůstává údajně nepoškozen. Na místní univerzitě prý dokonce promuje s vynikajícími výsledky. Jak je toto všechno možné?

S NOŽEM V HLAVĚ VYHLEDÁ POMOC

Kdosi klepe na dveře a jednačtyřicetiletý Američan MICHAEL HILL jde 25. dubna 1998 otevřít. Za dveřmi však nestojí žádný jeho přítel, ale útočník s nožem. Nůž projede Michaelovou hlavou, v níž zůstane zaražený až po čepel.

Útočník mizí a napadený muž jde, s nožem v hlavě, pro pomoc k příteli žijícímu opodál ve stejné ulici. O čtyři hodiny později se lékařům podaří nůž dlouhý 20,32 centimetrů vyjmout. Jde údajně o vůbec největší předmět odstraněný z lidské lebky!

„Zpočátku jsem nepociťoval žádnou bolest, až teprve v nemocnici to začalo bolet a já cítil, jako by moje oči lezly ven z důlků,“ říká zachráněný muž. Pacient opouští nemocnici po jednom týdnu. V důsledku poranění ho prý sužují občasné bolesti hlavy a má problémy s pamětí. Stále zůstává záhadou, jak vůbec mohl brutální útok přežít.

MUŽ S DUTOU LEBKOU

Čtyřiačtyřicetiletý francouzský státní úředník si v červnu 2007 lékařům v marseillské nemocnici Timone stěžuje na slabost v levé noze. Lékaři netuší, co může tyto stavy způsobovat, a tak pro jistotu provádějí kompletní vyšetření.

A co nezjistí?! Pacient nemá takřka žádný mozek. „Celý mozek, míněno šedá i bílá kůra mozková jsou kompletně rozdrceny o stěny lebky,“ říká DR. LIONEL FEUILLET z marseillské univerzity. Zničeny jsou asi tři čtvrtiny mozku a hlava postiženého je téměř dutá.

Vedle zbytků miniaturního mozku lebku vyplňuje ještě jakási tekutina, která podle lékařských záznamů byla muži již v dětství odčerpávána. Lékaři vůbec nechápou, jak může tento člověk žít! Otec dvou dětí přitom vede zcela normální život a svědomitě zastává veškeré své pracovní povinnosti.

Zatímco průměrný inteligenční koeficient veškeré populace se podle výzkumů pohybuje v rozmezí 70 až 130 bodů, náš muž téměř bez mozku má naměřené IQ 75 bodů. Ač je podle tohoto výsledku skoro na hranici minima, nijak ho to zřejmě v životě ani v práci neomezuje.

Co je zdrojem jeho inteligence? Části zničeného mozku tohoto nejmenovaného francouzského úředníka jsou důležité například pro pohyb nebo smyslové vnímání, zrak, sluch, řeč… Pacient ale žádnými takovými problémy netrpí.

Porovnání lebky francouzského pacienta (vlevo) a lebky zdravého člověka, kterou vyplňuje mozek (vpravo). Je možné, žeoba tito lidé mohou žít zcela normálním, plnohodnotným životem?

KDYŽ CHYBÍ LEVÁ POLOVINA MOZKU

Šokující případ se nedávno odehrává v Číně, kde devětatřicetiletá žena z města Wuhan vyhledá lékaře kvůli chvilkovým slabostem. Magnetickou rezonancí lékaři zjišťují, že žena má jen pravou polovinu mozku.

Jinak je ale shledána po všech stránkách „normální“. „Opravdu tomu nerozumíme, levá strana mozku obsahuje řečové centrum, ale pacientka nemá vůbec problémy s komunikací,“ uvádí k případu ZHANG LINHONG, ředitel neurologického oddělení nemocnice ve Wuhanu.

Žena údajně absolvovala i střední školu, a to s vynikajícími výsledky! „Je neuvěřitelné, že se mozek dokáže vypořádat s něčím, o čem jsme přesvědčeni, že je neslučitelné se životem,“ říká pro New Scientist americký neurolog MAX MUENKE.

„Pokud něco probíhá velmi pomalu jistý čas, možná po desetiletí, jiné části mozku převezmou funkce, které by normálně byly řízeny tou částí, která je zatlačena na stranu,“ dodává světově uznávaný lékař.

PROČ JEDEN ZEMŘE A DRUHÝ NE?

Jak si vysvětlit následující zprávu? Dvaapadesátiletá žena z Hlučínska si v polovině loňského léta poraní pádem ze schodů mozek a úrazu podlehne… Jak je možné, že někoho zabije pád ze schodů a někdo jiný přežije třeba zabodnutí dvaceticentimetrového nože v lebce nebo průstřel hlavy?

Samozřejmě je možné říci, že záleží na tom, která část mozku je poraněna a jak rozsáhlá poškození jsou. Existují ovšem případy, nad kterými zůstává rozum stát i těm nejuznávanějším odborníkům… Lidé schopní žít jen s polovinou mozku nebo zcela bez něj jsou asi jen světlými výjimkami.

Nicméně právě tyto výjimky potvrzují, že něco takového je možné – přestože příčiny nám zatím zůstávají skryty. Kdyby ale byl mozek jediným zdrojem vědomí a myšlení, nemohli by bez něj lidé žít vůbec. Nebo alespoň ne plnohodnotným životem.

Popsané příběhy naznačují, že neuvěřitelné se občas nejspíš stává skutečností. Funkce a schopnosti tohoto údajně nepostradatelného orgánu tak i nadále zůstávají nerozluštěným tajemstvím.

Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 381
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 487
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]