Skip to content

Má naše galaxie ve svém středu vlastní DNA?

„Nikdo nikdy předtím nic takového v kosmu neviděl,“ říká Mark Morris z Kalifornské univerzity v Los Angeles k fotografii jedné z nejnověji nasnímaných mlhovin. Obraz zachycený Spitzerovým vesmírným teleskopem NASA totiž ukazuje, že vesmírný útvar má očividně tvar DNA, nositele genetické informace všech buněčných organismů… Je to jen náhoda?

Nasnímaný mlhovinný útvar dvojité spirály zřejmě vzniká jako výsledek pohybů ve středu naší galaxie, kde se má nacházet obří černá díra. Vědci se domnívají, že to způsobuje magnetismus, a kladou si další provokativní otázky.

Co jsou doopravdy galaxie? Co je v jejich středu? Kolik toho má kosmická DNA společného s tou lidskou? Mohla by se snad replikovat – vytvářet své vlastní kopie?

MYSTÉRIUM GALAKTICKÉHO CENTRA SE OTEVÍRÁ

Ještě před několika lety se vědci domnívali, že uprostřed jednotlivých galaxií nic zajímavého není, kromě extrémní koncentrace hvězd a vesmírné hmoty. Jak ale ukázaly novější výzkumy, ve středu naší a s nejvyšší pravděpodobností i každé další galaxie se nachází gigantická černá díra, která vlastně drží galaxii pohromadě.

Jsme spolu s celou galaxií součástí jakéhosi víru ve výlevce, o níž ne víme, kam vede? Zatím jen víme, že vprostřed naší a mnoha dalších galaxií je patrný velice zvláštní útvar, který by se dal přirovnat k jakési otočné příčce v jednoduchém „mixéru“. Tato podivná rovná příčka otáčí celým vírem a zdá se až neuvěřitelně pravidelná a nenáhodná. Při pohledu na tento útvar nás napadne otázka: Opravdu galaxie vznikají samy od sebe, nebo jde o nějaká úmyslně zbudovaná „zařízení“? Ale jak to souvisí s mlhovinnou DNA?

JDE O ZVIDITELNĚNÍ MAGNETICKÝCH SIL?

Nová studie Kalifornské univerzity odhaluje, že nově nasnímaná mlhovina svůj tvar DNA nemá zřejmě vůbec náhodou! Klíčovou roli tu prý hrají magnetické síly, které se právě v centru naší galaxie soustřeďují!

„Většina mlhovin jsou buďto spirálové galaxie plné hvězd nebo beztvará nakupení prachu a plynových bouří. To, co vidíme, ukazuje na vysokou úroveň pořádku,“ říká MARK MORRIS. DNA mlhovi na je okolo 80 světelných let dlouhá a 300 světelných let vzdálená od supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy.

Pro představu o šílených vzdálenostech, o kterých tu mluvíme, si řekněme, že celá naše sluneční soustava dohromady neměří více než 2 světelné roky, a i ty si stěží představíme. Tajemná dvojitá spirála se tak táhne v nekonečném prostoru téměř kolmo k černé díře a centru galaxie, od níž se vzdaluje bláznivou rychlostí 1000 kilometrů za sekundu.

A jak se zdá, DNA mlhovina je jejich jakousi „zkamenělinou“, prachovým zviditelněním magnetických sil. Je však prý mnohem pravděpodobnější, že magnetismus nevychází z černé díry samé, ale z jakéhosi ohromného plynového disku, který černou díru ve vzdálenosti několika světlených let obíhá.

„Je to jako kdyby byla napříč středem černé díry tyčka nebo činka, kde jsou šroubovice uchyceny, a jak se otáčí, zamotává tyto šroubovice do sebe,“ říká o tom Morris. Navíc očekává, že stejné DNA mlhoviny mohou být u galaxií běžným jevem.

Mark Morris

MŮŽE BÝT NAŠE GALAXIE ŽIVÁ?

Docela šílenou myšlenkou přispívá německý fyzik GREGOR MORFILL z Ústavu Maxe Plancka. Domnívá se totiž, že by i kosmické DNA mohly být podobně jako živočišná DNA nositeli informací. Všímá si, že závity dvojšroubovice v sobě střídají různě dlouhé úseky, které se prý podobají kódu.

Fyzik je navíc přesvědčený, že tyto útvary dovedou vytvářet své vlastní kopie – rozdělí se prý na dvě vlákna a ke každému se pak dotvoří odpovídající protějšek. Následně se z nich prý možná vyvíjejí složitější útvary, tak jako u živých tvorů.

Vhodné podmínky pro takové šroubovice se podle něj vyskytují i v prstencích našich planet Saturnu a Uranu. Má pravdu?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

První akciová společnost: Komu vyfoukli Nizozemci prvenství v obchodu s kořením?
epochaplus.cz

První akciová společnost: Komu...

Nizozemské lodě míří na konci 16. století k indickým...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Bydlení v harmonii s přírodou
rezidenceonline.cz

Bydlení v harmonii s přírodou

Spojujícím prvkem vnitřních a vnějších...
Nejkrásnější hrady a zámky na světě
epochaplus.cz

Nejkrásnější hrady a zámky na...

V historii sloužily hrady jako obrana před...
Dojde brzy na rozchod?
nasehvezdy.cz

Dojde brzy na rozchod?

Nedávno to ještě vypadalo, že oblíbená česká...
Pilates: Cesta ke zdraví
iluxus.cz

Pilates: Cesta ke zdraví

My Pilates je tím nejpovolanějším místem v...
Mimořádné Ceny Neuron mají své vítěze
21stoleti.cz

Mimořádné Ceny Neuron mají...

Nikdo zatím neví, z jaké hlavy vzejde lék na...
Čeští vědci pěstují poněkud jinak
21stoleti.cz

Čeští vědci pěstují poněkud...

Testovat léky na buňkách, které se podobají mozkovým,...
Bulharský poklad: Rilský monastýr vzdoroval Osmanům
epochalnisvet.cz

Bulharský poklad: Rilský...

„Rilský klášter vyhořel!“ Šokující zpráva se rychlostí...
Doma šampíčko a zase špitál!
nasehvezdy.cz

Doma šampíčko a zase špitál!

Tisíce fanoušků potěšilo a do-jalo, když se jejich...
Dinosaurus do kapsy
epochalnisvet.cz

Dinosaurus do kapsy

Zřejmě jakéhosi praotce dinosaurů včetně...
Lipno mění podobu rodinné dovolené
epochanacestach.cz

Lipno mění podobu rodinné...

Lipno mění zažitou...