Skip to content

Má naše galaxie ve svém středu vlastní DNA?

„Nikdo nikdy předtím nic takového v kosmu neviděl,“ říká Mark Morris z Kalifornské univerzity v Los Angeles k fotografii jedné z nejnověji nasnímaných mlhovin. Obraz zachycený Spitzerovým vesmírným teleskopem NASA totiž ukazuje, že vesmírný útvar má očividně tvar DNA, nositele genetické informace všech buněčných organismů… Je to jen náhoda?

Nasnímaný mlhovinný útvar dvojité spirály zřejmě vzniká jako výsledek pohybů ve středu naší galaxie, kde se má nacházet obří černá díra. Vědci se domnívají, že to způsobuje magnetismus, a kladou si další provokativní otázky.

Co jsou doopravdy galaxie? Co je v jejich středu? Kolik toho má kosmická DNA společného s tou lidskou? Mohla by se snad replikovat – vytvářet své vlastní kopie?

MYSTÉRIUM GALAKTICKÉHO CENTRA SE OTEVÍRÁ

Ještě před několika lety se vědci domnívali, že uprostřed jednotlivých galaxií nic zajímavého není, kromě extrémní koncentrace hvězd a vesmírné hmoty. Jak ale ukázaly novější výzkumy, ve středu naší a s nejvyšší pravděpodobností i každé další galaxie se nachází gigantická černá díra, která vlastně drží galaxii pohromadě.

Jsme spolu s celou galaxií součástí jakéhosi víru ve výlevce, o níž ne víme, kam vede? Zatím jen víme, že vprostřed naší a mnoha dalších galaxií je patrný velice zvláštní útvar, který by se dal přirovnat k jakési otočné příčce v jednoduchém „mixéru“. Tato podivná rovná příčka otáčí celým vírem a zdá se až neuvěřitelně pravidelná a nenáhodná. Při pohledu na tento útvar nás napadne otázka: Opravdu galaxie vznikají samy od sebe, nebo jde o nějaká úmyslně zbudovaná „zařízení“? Ale jak to souvisí s mlhovinnou DNA?

JDE O ZVIDITELNĚNÍ MAGNETICKÝCH SIL?

Nová studie Kalifornské univerzity odhaluje, že nově nasnímaná mlhovina svůj tvar DNA nemá zřejmě vůbec náhodou! Klíčovou roli tu prý hrají magnetické síly, které se právě v centru naší galaxie soustřeďují!

„Většina mlhovin jsou buďto spirálové galaxie plné hvězd nebo beztvará nakupení prachu a plynových bouří. To, co vidíme, ukazuje na vysokou úroveň pořádku,“ říká MARK MORRIS. DNA mlhovi na je okolo 80 světelných let dlouhá a 300 světelných let vzdálená od supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy.

Pro představu o šílených vzdálenostech, o kterých tu mluvíme, si řekněme, že celá naše sluneční soustava dohromady neměří více než 2 světelné roky, a i ty si stěží představíme. Tajemná dvojitá spirála se tak táhne v nekonečném prostoru téměř kolmo k černé díře a centru galaxie, od níž se vzdaluje bláznivou rychlostí 1000 kilometrů za sekundu.

A jak se zdá, DNA mlhovina je jejich jakousi „zkamenělinou“, prachovým zviditelněním magnetických sil. Je však prý mnohem pravděpodobnější, že magnetismus nevychází z černé díry samé, ale z jakéhosi ohromného plynového disku, který černou díru ve vzdálenosti několika světlených let obíhá.

„Je to jako kdyby byla napříč středem černé díry tyčka nebo činka, kde jsou šroubovice uchyceny, a jak se otáčí, zamotává tyto šroubovice do sebe,“ říká o tom Morris. Navíc očekává, že stejné DNA mlhoviny mohou být u galaxií běžným jevem.

Mark Morris

MŮŽE BÝT NAŠE GALAXIE ŽIVÁ?

Docela šílenou myšlenkou přispívá německý fyzik GREGOR MORFILL z Ústavu Maxe Plancka. Domnívá se totiž, že by i kosmické DNA mohly být podobně jako živočišná DNA nositeli informací. Všímá si, že závity dvojšroubovice v sobě střídají různě dlouhé úseky, které se prý podobají kódu.

Fyzik je navíc přesvědčený, že tyto útvary dovedou vytvářet své vlastní kopie – rozdělí se prý na dvě vlákna a ke každému se pak dotvoří odpovídající protějšek. Následně se z nich prý možná vyvíjejí složitější útvary, tak jako u živých tvorů.

Vhodné podmínky pro takové šroubovice se podle něj vyskytují i v prstencích našich planet Saturnu a Uranu. Má pravdu?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Revoluce v kosmetice: biologický růstový faktor
iluxus.cz

Revoluce v kosmetice:...

Přejeme si mít dokonalou pleť bez vrásek, žilek,...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Moderna na etnické vlně
rezidenceonline.cz

Moderna na etnické vlně

Způsob, jakým se architektura vily prolíná s krajinou,...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je? 
epochaplus.cz

Světové metropole na...

Svět se mění a s ním i tvář...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
Český, polský a uherský král zapili spojenectví 9800 litry vína
epochaplus.cz

Český, polský a uherský král...

Na kopci nad řekou Dunaj se tyčí masivní zdi starého hradu. Kočár, kterým...
Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě
epochalnisvet.cz

Vědci z Přírodovědecké fakulty se...

Není známá, přesto jí trpí 4 až 12 milionů...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...