Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu, na němž stojí džbán.
V okamžiku, kdy první doušky zchladí její vyprahlé hrdlo, otevřou se dveře. Královna ztuhne.
Ve dveřích stojí její hostitel a ona ví, že i tentokrát se mu povedlo ji přelstít. Nádhera paláce krále Šalamouna je příliš velkým lákadlem a naléhání charismatického krále nelze odolat.
Dokonce ani pověst velkého svůdníka, který musí mít každou krásnou ženu ve svém okolí, není pro královnu dostatečně silným varováním.
Sice si vymíní králův slib, že její čest zůstane zachována a král se jí nijak nedotkne, jenže Šalamoun ji současně přiměje k závazku, že ani ona si z jeho paláce nic nevezme.
A jako hostitel je to právě Šalamoun, kdo rozhoduje o tom, co se bude podávat k večeři. Sázka na výrazná kořeněná jídla je v tomto směru jistota. Dobře ví, že královna bude mít žízeň. A voda je v pouštní říši skutečně cenným artiklem.
Genetika potvrzuje báji
Nové světlo do bájné biblické legendy vnáší moderní výzkumné metody, především genetika a analýza DNA. Podle některých zdrojů totiž Sába leží na území Etiopie, což by znamenalo téměř 5000 kilometrů.
Etiopií je ve starověku nazýváno spíše území dnešního Súdánu či dokonce jižního Egypta, ale i tato území jsou vzdálena dva až tři tisíce kilometrů.
Etiopské legendy nazývají královnu jménem Makeda a odvozují původ svých vládců právě od ní, přesněji řečeno od jejího syna Menelika.
Na něj pak navazuje celý rod etiopských vládců, až do císaře Haile Selassieho I. (1892–1975), údajně 225. Menelikova potomka.
Výzkumy provedené britským genetikem Chrisem Tylerem-Smithem ze Sangerova institutu ukazují, že celé řadě Etiopanů koluje v žilách genetická informace z oblasti Izraele či Sýrie, a to již asi 3000 let. Časově do sebe vše skvěle zapadá.
Jak získat královnu
Narození Menelika je tak podle všeho přímým důsledkem snahy o uhašení žízně královny ze Sáby. Není těžké uvěřit, že Šalamoun, který má podle pramenů sex opravdu rád, a jehož postelí projde údajně přes 7000 žen, se touží milovat i s exotickou královnou.
Ta navíc – alespoň podle Bible – váží dlouhou cestu jen proto, aby mohla pohlédnout do očí moudrému králi.
Lze tedy očekávat, že ani jí není jeho charisma úplně lhostejné, a tak v okamžiku, kdy si uvědomí, že je chycena do léčky, je ochotna přijmout i následky své chyby. Bible hovoří o tom, že k ní král Šalamoun vešel.
Což samozřejmě může znamenat jen to, že vstoupil do jejích komnat, ale i s odkazem na genetické výzkumy lze tvrdit, že ona věta je – celkem obvyklým – biblickým opisem sexuálního aktu, z kterého se následně zrodil právě Menelik.
Jeho otec se o tom ale zřejmě nikdy nedozví, Menelik se narodí už v sídle své matky.