3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Jak se stal Hostýn památným místem Moravy
Jak se stal Hostýn památným místem Moravy
od 24.3.2020
4.3tis
302
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Známý kopec Hostýn byl vyhledávaným sídlem od nepaměti. Žili zde již pravěcí lovci, v době bronzové tu bylo hradiště a také Keltové zde vytvořili druhé největší oppidium na území Moravy.

Pohled na Hostýn FOTO: Wikimedia Commons Zastavení křížové cesty Dušana Jurkoviče FOTO: Wikimedia Commons Hostýnská bazilika FOTO: Wikimedia Commons

NÁJEZD TATARŮ NA MORAVU

V roce 1241 vtrhly také na Moravu divoké tatarské hordy. Po jejich řádění zůstávaly spálené osady a zohavené mrtvoly s uřezanýma ušima. Lidé před nimi prchali do lesů a snažili se bránit. Král Václav svolával lid do zbraně proti těmto vetřelcům.

reklama

A tak jeden z ozbrojených zástupů byl obklíčen oddílem Tatarů v místě hostýnských vrchů. Došlo ke střetu, kdy se sice oddíl Moravanů statečně bránil přesile, ale nakonec musel ustoupit k úbočí kopce. Odrazili útok tatarů a vystoupili na vrch Hostýna.

Během noci vytvořili záseky. Byli připraveni na další boj.

KMENY JAKO ZBRANĚ

Tatarům ale dorazili další posily. Nastal další boj, při kterém Moravané káceli těžké stromy. Kmeny spouštěly z kopce proti Tatarům, které takto zatím zůstaly na úpatí.

Tak i druhý den odolali přesile, ale jejich vůdce Vněslav byl zabit nepřátelským šípem.

MLADÝ BOJOVNÍK VRATISLAV

Další den se velení Moravanů chopil mladý bojovník Vratislav. Ale přišla další potíž. Ten den byl neobyčejně horký a studánka, která jim sloužila pro osvěžení, nestačila pro všechny bojovníky a vyschla.

reklama

Vratislav vyzval své druhy, aby u kapličky na vrcholu vrchu poprosili Pannu Marii o pomoc. A skutečně, zanedlouho se objevil mrak, který postupně zastínil celou oblohu a spustil se životodárný déšť. Naplnil nejen studánku a osvěžil bojovníky na vrcholu.

Spustila se prudká bouře, při které jeden blesk za druhým zasahoval stany Tatarů. Prudký déšť vytvořil na úbočí povodeň, která spláchla celé tatarské ležení.

Moravané poklekli a děkovali nebesům za svoji záchranu. Hostýnská kaplička se studánkou se staly památným místem Moravy.

DALŠÍ HISTORIE

Toto místo procházelo různými proměnami. V roce 1748 byla dokončena stavba chrámu s komplexem budov pro poutníky a správu. Chrám byl poškozen požárem, za josefínských reforem zrušen a byly zakázány poutě. V roce 1845 byl chrám obnoven.

reklama

V roce 1909 začala stavba kamenného schodiště s 250 stupni, které spojuje hlavní chrám s kaplí u zázračného pramenu.

Hostýn je známý také místní křížovou cestou od významného architekta Dušana Jurkoviče. Jednotlivé kapličky připomínají lidové stavby a jsou vyzdobeny mozaikami Joži Úprky a Jano Köhlera.

Z Hostýna, jako památného místa, pochází také jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz