26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Jak se žije v nejodlehlejší vesnici na světě?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 17.4.2022
1.5tis
Satelitní snímek ostrova Tristan da Cunha. FOTO: NASA ASTER volcano archive jpl / Creative Commons / Volné dílo
169
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Tento ostrov se nachází na jihu Atlantského oceánu a je považován za nejodlehlejší lidské osídlení na světě. Vždyť k nejbližší civilizaci to mají tisíce kilometrů. Například k břehům Jižní Ameriky je to přes 3300 km nebo k Africe přes 2 800 km.

Nejblíže je ostrov Svatá Helena, ale i ten je vzdálen více jak 2 000 kilometrů. Ostrov je součástí skupinky vulkanických ostrovů a také i tomuto obydlenému ostrůvku vévodí sopka, jak je vidět z leteckého záběru.

Satelitní snímek ostrova Tristan da Cunha. FOTO: NASA ASTER volcano archive jpl / Creative Commons / Volné dílo Mapa souostroví Tristan da Cunha. / Creative Commons / Volné dílo Pohled na hlavní město - Edinburgh of the Seven Seas. FOTO: Chris and Steve / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

V roce 1816 obsadili ostrov Britové, neboť se obávali, aby se sem nedostal Napoleon vězněný na „nedalekém“ ostrově Svaté Heleny. A znamenalo to pro ostrov rozkvět, neboť byl zastávkou rybářů a usídlila se zde i britská vojenská posádka.

Změna přišla až za občanské války v Americe. Lodě přestaly připlouvat, obyvatelé odcházeli, až zbyly jen čtyři rodiny. Když u pobřeží úmyslně ztroskotala loď, tak se na břeh dostaly krysy, které devastovaly místní slabé zemědělství.

Přesto se lidé nevzdávali. Ale přišla první světová válka, kdy bylo přerušeno připlouvání zásobovacích lodí. Za druhé světové války zde alespoň byla britská meteorologická stanice a pozorovatelna německých lodí.

Ani dnes není komunita příliš veliká. Ve vesnici na pobřeží žije jen kolem 270 obyvatel.

RADOSTI A STRASTI OSÍDLENÍ

Toto místo má své kladné i stinné stránky. K těm kladným patří velký klid, bez zbytečných konfliktů, stresu a neustálého spěchu či bezprostředních vnějších vlivů. Obyvatele živí moře a místní zemědělství a obvykle mají dvě zaměstnání, ale je jich na vše málo.

Obec nepostrádá ani kostel, obchod a dokonce i malou nemocnici. Vztahy jsou zde přátelské. Také podnebí je neutrální, žádná horka ani zimy. Průměrné teploty se pohybují mezi 10 až 20 stupni nad nulou. Na ostrově Tristan da Cunha se rovněž dodržují staré tradice.

Tak například na Silvestra se muži namaskují a straší ženy. A též soutěží v lovu myší. Kdo na konci roku předloží nejvíce ocásků, ten je vítězem. Zřejmě odkaz na vzpomenuté zaplavení krys z potopené lodi.

Ale z té odlehlosti plynou i některé ty stinné stránky. Protože zde není letiště, při přepravě mimo ostrov je potřeba počítat s dlouhou dobou plavby a také četností možných spojů, což se vztahuje i na zboží.

Zde neplatí heslo: „dnes objednáte a zítra dodáme“. Tam se čas místo na hodiny počítá spíše na měsíce. A to i přes to, že zásobování je zajištováno britským námořnictvem.

Dalším problémem izolace je skutečnost, že zde žije cca 80 rodin. A tak jsou obyvatelé většinou geneticky příbuzní. Nejsou zde prakticky možnosti seznámení mimo okruh ostrova a běžné jsou i sňatky mezi pokrevnými příbuznými. To přináší rizika v počtu nemocí a genetických vad.

Vnějším nebezpečím pro obyvatele je skutečnost, že žijí bezprostředně na úpatí sopky. Ta naposledy projevovala aktivitu v roce 1961. Ale v současnosti je v klidovém stavu.

Obyvatelé nejodlehlejší civilizace mají také smysl pro humor. Kdyby někdo nevěděl, kterou cestou se vydat, tak mu poslouží místní rozcestník. Například do Londýna je to „pouhých“ 5337 mil.

A tak zůstává otázkou, zda obyvatelům ostrova závidět jejich klidný způsob života, či nikoliv. Ale to je stejný problém, jako jinde uprostřed civilizace. Někdo utíká z rušných městských aglomerací do ticha vesnice, jiný zase naopak.

Ale u ostrova Tristan da Cunha je toto dilema o to závažnější, čím větší je jeho odlehlost od ostatních částí světa.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.3tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.7tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.3tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.2tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]