24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Záhady historie
Jak se žije v nejodlehlejší vesnici na světě?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 17.4.2022
1.5tis
Satelitní snímek ostrova Tristan da Cunha. FOTO: NASA ASTER volcano archive jpl / Creative Commons / Volné dílo
169
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Tento ostrov se nachází na jihu Atlantského oceánu a je považován za nejodlehlejší lidské osídlení na světě. Vždyť k nejbližší civilizaci to mají tisíce kilometrů. Například k břehům Jižní Ameriky je to přes 3300 km nebo k Africe přes 2 800 km.

Nejblíže je ostrov Svatá Helena, ale i ten je vzdálen více jak 2 000 kilometrů. Ostrov je součástí skupinky vulkanických ostrovů a také i tomuto obydlenému ostrůvku vévodí sopka, jak je vidět z leteckého záběru.

Satelitní snímek ostrova Tristan da Cunha. FOTO: NASA ASTER volcano archive jpl / Creative Commons / Volné dílo Mapa souostroví Tristan da Cunha. / Creative Commons / Volné dílo Pohled na hlavní město - Edinburgh of the Seven Seas. FOTO: Chris and Steve / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

V roce 1816 obsadili ostrov Britové, neboť se obávali, aby se sem nedostal Napoleon vězněný na „nedalekém“ ostrově Svaté Heleny. A znamenalo to pro ostrov rozkvět, neboť byl zastávkou rybářů a usídlila se zde i britská vojenská posádka.

Změna přišla až za občanské války v Americe. Lodě přestaly připlouvat, obyvatelé odcházeli, až zbyly jen čtyři rodiny. Když u pobřeží úmyslně ztroskotala loď, tak se na břeh dostaly krysy, které devastovaly místní slabé zemědělství.

Přesto se lidé nevzdávali. Ale přišla první světová válka, kdy bylo přerušeno připlouvání zásobovacích lodí. Za druhé světové války zde alespoň byla britská meteorologická stanice a pozorovatelna německých lodí.

Ani dnes není komunita příliš veliká. Ve vesnici na pobřeží žije jen kolem 270 obyvatel.

RADOSTI A STRASTI OSÍDLENÍ

Toto místo má své kladné i stinné stránky. K těm kladným patří velký klid, bez zbytečných konfliktů, stresu a neustálého spěchu či bezprostředních vnějších vlivů. Obyvatele živí moře a místní zemědělství a obvykle mají dvě zaměstnání, ale je jich na vše málo.

Obec nepostrádá ani kostel, obchod a dokonce i malou nemocnici. Vztahy jsou zde přátelské. Také podnebí je neutrální, žádná horka ani zimy. Průměrné teploty se pohybují mezi 10 až 20 stupni nad nulou. Na ostrově Tristan da Cunha se rovněž dodržují staré tradice.

Tak například na Silvestra se muži namaskují a straší ženy. A též soutěží v lovu myší. Kdo na konci roku předloží nejvíce ocásků, ten je vítězem. Zřejmě odkaz na vzpomenuté zaplavení krys z potopené lodi.

Ale z té odlehlosti plynou i některé ty stinné stránky. Protože zde není letiště, při přepravě mimo ostrov je potřeba počítat s dlouhou dobou plavby a také četností možných spojů, což se vztahuje i na zboží.

Zde neplatí heslo: „dnes objednáte a zítra dodáme“. Tam se čas místo na hodiny počítá spíše na měsíce. A to i přes to, že zásobování je zajištováno britským námořnictvem.

Dalším problémem izolace je skutečnost, že zde žije cca 80 rodin. A tak jsou obyvatelé většinou geneticky příbuzní. Nejsou zde prakticky možnosti seznámení mimo okruh ostrova a běžné jsou i sňatky mezi pokrevnými příbuznými. To přináší rizika v počtu nemocí a genetických vad.

Vnějším nebezpečím pro obyvatele je skutečnost, že žijí bezprostředně na úpatí sopky. Ta naposledy projevovala aktivitu v roce 1961. Ale v současnosti je v klidovém stavu.

Obyvatelé nejodlehlejší civilizace mají také smysl pro humor. Kdyby někdo nevěděl, kterou cestou se vydat, tak mu poslouží místní rozcestník. Například do Londýna je to „pouhých“ 5337 mil.

A tak zůstává otázkou, zda obyvatelům ostrova závidět jejich klidný způsob života, či nikoliv. Ale to je stejný problém, jako jinde uprostřed civilizace. Někdo utíká z rušných městských aglomerací do ticha vesnice, jiný zase naopak.

Ale u ostrova Tristan da Cunha je toto dilema o to závažnější, čím větší je jeho odlehlost od ostatních částí světa.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.4tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.6tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.8tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 2.1tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.4tis
Homérské hrdinské eposy Illias a a Odysseia byly nejprve chápány jako výplody čiré fantazie a umělecké invence. Pak ale se svazkem Illiady podpaží začal svoje vykopávky Heinrich Schliemann a pohled na tento epos se začal měnit. Jak je to však s Odysseiou? Žil někdy ithacký král jménem Odysseus, o jehož dobrodružství epos vypráví? Odysseia je […]