14. května 1878: V Salemu začíná poslední čarodějnický proces v USA. Daniel Spofford obviněný z mentálního útoku je osvobozen.
Domů     Jak sestrojit stroj času?
Jak sestrojit stroj času?
od 17.7.2023
2.6tis
Je řešením k cestám časem světlo nebo červí díra? Foto: Pixabay
261
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Abychom mohli přeskočit určité časové období, potřebujeme stroj času. Zní tato věta příliš absurdně? Možná ne. O jeho zkonstruování se totiž zcela vážně pokouší mnoho lidí…

Je řešením k cestám časem světlo nebo červí díra? Foto: Pixabay Půjde to červí dírou? Foto: Pixabay Budoucnost? Možno. Minulost? Ne... Foto: Pixabay Stephen Hawking byl expertem na možné cestování časem... Foto: woodleywonderworks / CC BY 2.0

Známý je například případ italského kněze Pellegrina Maria Ernettiho (1925–1994). Ten v 50. letech 20. století tvrdí, že sestavil přístroj, který umožňuje nahlédnout do minulosti či budoucnosti.

Nazývá ho chronovisor, a dle svých slov ho několikrát úspěšně použil. Jako důkaz cituje projevy francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparta (1769–1821), nebo líčí výjevy ze starověkého Říma.

Dokonce proklamuje, že se mu povedlo dostat se do doby, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus! Jenže velkou trhlinou v jeho vyprávění je fakt, že chronovisor nikdy nikomu neukáže. Většina lidí se tedy domnívá, že Ernetti si vše vymyslel.

Je řešením světlo?

Mnohem logičtěji zní teorie profesora fyziky Connecticutské univerzity Ronalda Malletta. Ten tvrdí, že sestrojit stroj času je otázka příštích několika let. Ví prý totiž, jak na to!

Vychází ze slavné teorie relativity německého teoretického fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) a říká, že k tomu, abychom se dostali do jiného časového období, musíme zpomalit světlo. „Předtím bych si nemyslel, že je cestování časem praktickou možností.

Avšak zpomalené světlo otevírá možnosti, které jsme dosud neměli,“ uvádí Mallett. Jde toho prý dosáhnout tak, že rotující světelný kužel přivedeme k teplotě absolutní nuly (-273,15 °C).

Zjednodušeně řečeno jde o to vytvořit z časové osy (minulost–přítomnost–budoucnost) kruh, na němž bude možné se libovolně pohybovat. Mallett tvrdí, že vše stačí ověřit sérií pokusů, ovšem na ty je třeba získat odpovídající finanční prostředky. Pokud se to podaří, možná bude stroj času opravdu sestaven!

Budoucnost? Možno. Minulost? Ne... Foto: Pixabay
Budoucnost? Možno. Minulost? Ne… Foto: Pixabay

Cestování v koblize

Dalším badatelem, který je možná na té správné cestě za strojem času, je profesor fyziky Amos Ori, působící na Izraelském technologickém institutu ve městě Haifa.

Ten tvrdí, že klíčem k úspěchu je správné zakřivení časoprostoru (čtyřrozměrný objekt, v němž je sjednocený čas a prostor). Ori dokázal vymyslet teoretický model stroje času, jenž má tvar americké koblihy s prázdným středem (tzv. donut), který je tvořen vakuem.

Pokud by se tento útvar, nazývaný anuloid, podařilo vytvořit, tělesa by se pohybovala po jeho obvodu a dostala se do minulosti. Ani jeho hypotéza však doposud není realizovatelná. Jaké jsou další možnosti?

Půjde to červí dírou? Foto: Pixabay
Půjde to červí dírou? Foto: Pixabay

Den se bude rovnat roku

O cestování časem se horlivě zajímá i známý britský teoretický fyzik Stephen Hawking. Ten tvrdí, že je ho možné dosáhnout, ovšem lidstvo se podívá „jen“ do budoucnosti. Říká, že k tomu je zapotřebí maximálně se přiblížit rychlosti světla.

Těm, kdo tuto rychlost dosáhnou, totiž ubíhá čas mnohem rychleji, než je tomu na Zemi. Vědec se opět opírá o Einsteinovu teorii, že rychle se pohybující objekty prožívají čas zpomaleně. Podaří se někdy sestrojit vesmírné plavidlo, jež poletí rychlostí světla?

Hawking tvrdí, že ano. Jak sám uvádí: „Při plném výkonu potrvá šest let jen dosáhnout téhle rychlosti.“ Jeden den v tomto korábu pak bude odpovídat jednomu roku na Zemi. V takovém pokroku pak Hawking vidí zejména nové možnosti pro lidstvo. Bude pak například schopno znovu osídlit Zemi v době, kdy již bude liduprázdná?

Stephen Hawking byl expertem na možné cestování časem... Foto: woodleywonderworks / CC BY 2.0
Stephen Hawking byl expertem na možné cestování časem… Foto: woodleywonderworks / CC BY 2.0

A co červí díry?

Hawking tvrdí, že turistika do budoucnosti je možná, ovšem naopak do minulosti se prý nepodíváme. Brání v tom jedna prostá věc – časový paradox.

Pokud bychom se například vydali do minulosti, abychom zabránili katastrofě, jež nás má v budoucnu potkat, ona tragédie by se již nestala, a tudíž bychom se pak vlastně neměli proč se do minulosti vracet.

Navíc podle některých vědců je možné vrátit se strojem času do minulosti jen do doby poté, co byl stroj vynalezen (a tedy poprvé použit). Dokázali bychom se tedy vůbec někam přenést? Naštěstí existují ještě jiné teorie o cestování časem.

Týkají se červích děr coby hypotetických „tunelů“ spojujících různé vesmíry či části téhož vesmíru. Uvnitř nich je podle výpočtů vědců časoprostor zakřiven tak, že cestování v čase umožňuje.

Zároveň přenosem do jiné doby bychom se ale pravděpodobně ocitli i v jiném vesmíru. Navíc jsou červí díry stále pouze hypotetickými útvary, které dosud nikdo nepotvrdil. I přes možnou skepsi však ještě není všem dnům konec. Spekuluje se, že lidé již časem cestovat dokážou…

Foto: CC, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 14.5.2024 1
Plejády, též známé jako Kuřátka, jsou hvězdokupou tvořenou asi tisícem hvězd. Z nich můžeme ze Země pouhým okem pozorovat 6–10 nejjasnějších. Viditelné jsou v souhvězdí býka na východní části oblohy.     Jednou z nejzajímavějších hvězd je Pleione, která září asi 50krát jasněji než Slunce. Od naší planety jsou Plejády vzdáleny asi 380 světe
od 12.5.2024 1.9tis
V rychle se rozvíjejícím hlavním městě Kolumbie Bogotě se bagry zakusují do vrstvy zeminy. Staví se další z mnoha domů. Kolem staveniště se hemží hledači pokladů. Přece jen, památkami po starých civilizacích se to v Jižní Americe jen hemží. Jeden z přihlížejících na hromadě hlíny náhle objeví zajímavý předmět. Je relativně malý, ale poměrně těžký a má kruhovitý tvar. Okamžitě cítí šanci. [gallery
od 7.5.2024 3.3tis
„Když byly poprvé objeveny pravidelné radiové signály z pulsarů, vědci z Cambridge vážně uvažovali, že mohou být od mimozemské civilizace,“ tvrdí britský astrofyzik Peter A. Sturrock (*1924).     „Dokonce se zvažovalo, jestli není v nejlepším zájmu lidstva zničit důkazy a na všechno zapomenout!“ Nyní už je známo, že pravidelné silné elekt
od 6.5.2024 2.9tis
Souhvězdí Orionu je v našich zeměpisných šířkách dominantou zimní noční oblohy. Nejlépe viditelné je v lednu, kdy se dostává nejvýše nad obzor. Uprostřed Orionova pásu je oproti temné obloze možné spatřit zelený mlhavý obláček, který svou půvabnou tvář odhalí až při pohledu dalekohledem. Mlhovina s označením M42 je bezesporu jednou z nejkrásnějších a nejčastěji fotografovaných mlhovin. Od Země
od 27.4.2024 3.3tis
V kriminalistice bychom je označili jako nevyřešené případy – „pomníčky“. Chybí důkazy, pachatel, pravda zůstává skryta. Stejné je to i se záhadnými jevy ve vesmíru. Zůstávají v archivech a padá na ně pomyslný hvězdný prach. Vyjde pravda někdy najevo? Seznam nevysvětlitelných záhadných jevů na noční i denní obloze se píše již od starověku a středov
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
epochaplus.cz
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou.
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky