Skip to content

Jaké tajemství skrývá hrobka kláštera ve Vyšším Brodě?

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen v roce 1259 panem Vokem I. z Rožmberka. Současně se stavbou kláštera byla také pod klášterním kostelem vybudována hrobka rodu Rožmberků. Když zanedlouho zakladatel zemřel, stal se tak prvním pohřbeným v hrobce.

Údajně tam mělo spočinout na čtyřicet Rožmberků či s nimi spřízněných osob z deseti generací. Posledním v hrobce, jak si to sám vymínil, měl být Petr Vok, známá postava našich dějin, který jako bezdětný zemřel 6.

listopadu 1611. Ovšem od těch dob uplynulo příliš mnoho času a na nepoužívaný vchod do hrobky se zapomnělo.

O této rodové hrobce existuje neobyčejně zajímavá pověst, kterou zapsal jezuita Bohuslav Balbín. Podle ní měli být nabalzamovaní Rožmberkové usazeni kolem kulatého stolu v pozlacených křeslech. Každoročně o půlnoci na den dušiček postupně mají ožívat a v zástupu vstoupit do kostela, kde šedivý mnich pro ně sloužil mši svatou.

Při ní zpívají starý chorál, modlí se, a po jejím skončení se opět vracejí do svých křesel v podzemí, aby prospali další rok. Jistě zajímavá pověst, která nutně vzbuzovala snahy o nalezení hrobky. Ale ani při pokládání nové dlažby v kostele v roce 1880 dělníci nenarazili na náznak nějakého vchodu do podzemí.

Až v roce 1902 o něco poklesly stupně oltáře. Při jejich opravě narazili dělníci na klenbu nevelké a nízké podzemní prostory. Kromě zbytků dřevěných rakví zahlédli i dvě cínové, ale prostor urychleně zase uzavřeli.

Ještě před první světovou válkou se pokusil odhalit tajemství hrobky třeboňský archivář Hadač s opatem Pammerem. Ale jejich snaha nebyla úspěšná, navíc se začali bát tajemných zvuků, které zaslechli.

Od těch dob zde mrtvé nikdo nerušil a tajemství hrobky trvalo dál. Až v roce 2008 začal odborný výzkum. Nejdříve byla proměřena teplota podlahy kostela, a její změna zaznamenána pouze v jednom místě presbytáře.

Bylo to jediné místo, kde mohla být podzemní dutina. Výzkumníci vyndali dlaždici a vyvrtali pod ní malou díru, do které spustili sondu, která odhalila podzemní prostor hrobky.

Bohuslav Balbín

Kamera odhalila strohý kamenný prostor s hromadou prken z rozpadlých rakví a dva cínové sarkofágy. Na jednom je plastický nápis v latině, potvrzující, že je v něm pochován Petr Vok. Druhý sarkofág je částečně zakrývá rozpadlá dřevěná rakev, takže nebylo možné zjistit, kdo je v něm pohřben.

Předpokládá se, že by v něm mohla ležet jeho manželka, Kateřina z Ludanic. Kromě nápisu je na sarkofágu Petra Voka také reliéf kříže a obrácené erby, což symbolizuje, že po něm nezůstali žádní potomci.

Na víku leží také prsten, ale ten zřejmě vypadl z jiné dřevěné rakve. Výzkumníky především překvapila strohost hrobky. Kdepak zlaté židle kolem stolu a v nich sedící nebožtíci. Také rozměry hrobky byly poněkud nepřiměřeně malé.

Půdorys o rozměrech cca 5 x 3 metry a výška pouze 1,4 metru. Do tohoto prostoru by se těžko vešlo 10 generací Rožmberků. A tak stále žila možnost ještě jiné hrobky, buď zde Vyšším Brodě, nebo na jiném místě.

Průzkumy v dalších asi dvou létech však nepřinesly žádný objev další hrobky, ale naopak se ukázalo, že údajné její dno mohlo být podstatně níže. Po oficiálním rozloučení s nebožtíkem v kostele již samotné ukládání nebylo asi až tak pietní.

Tak jako se v některých městech kdysi pohřbívalo v několika vrstvách nad sebou, také v hrobce byly ostatky a zbytky rakví rozhrnuty, aby se na ně vešly rakve nové. Když byl zásyp opatrně provrtán, zjistilo se, že skutečná výška hrobky dosahuje výšky téměř 3 metrů.

To by již postačilo, při uvedeném způsobu ukládání, pro všech asi 40 nebožtíků. Dosavadní průzkumy byly prováděny dálkově a velmi šetrně, bez přímého vstupu do prostoru hrobky. Ostatně je tu ještě stará kletba, že kdo bude svévolně rušit klid mrtvých, do roka zemře.

Tak až se snad při nějakých opravách nebo výzkumu odváží někdo v hrobce prozkoumat, kdo leží ve druhém sarkofágu, nebo zda skutečně v tom svém odpočívá Petr Vok. Co kdyby měl Bohuslav Balbín v něčem přece jen pravdu?

Navíc je tu ještě závěť Petra Voka, že on má být posledním pohřbeným v této hrobce a ta potom navždy uzavřena. Podle ústního podání však na uhrazení svých značných dluhů prý v hrobce sebral všechny šperky a drahocennosti, s nimiž byli jeho předchůdci pohřbeni.

Aby se na to nikdy nepřišlo, tomu měla právě zabránit jeho závěť. Takže záhady kolem hrobky ještě nekončí.

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Silně ohroženým rybákům se na pokusných ostrovech na Lipně zalíbilo
epochaplus.cz

Silně ohroženým rybákům se na...

Sedm hnízd a čtrnáct malých ptáčat rybáka obecného...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Špatné označení bojovníků se nevyplácí: Proč sedláci nepoznali urozené rytíře?
epochaplus.cz

Špatné označení bojovníků se...

Kvůli vévodství Limburk, ležícímu na strategické obchodní cestě...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...