4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Jakou krvavou událost připomíná kamenný kříž?
Jakou krvavou událost připomíná kamenný kříž?
od 23.7.2021
5.1tis
Kamenný kříž (řeckého typu) je považován za jeden z nejkrásnějších v celé České republice.
358
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

U silniční komunikace mezi obcí Česká Metuje a městem Police nad Metují ve Východních Čechách stojí kamenný kříž. Patří do kategorie takzvaných smírčích křížů, které upomínají na násilnou smrt.

V případě tohoto kříže se však zásadně rozchází historický nápis s lidovou ústní legendou.

Kříž u České Metuje – boční pohled. Zadní strana kříže s vyobrazením lidské postavy, na kterou útočí sekera. Kamenný kříž (řeckého typu) je považován za jeden z nejkrásnějších v celé České republice. Kamenné kříže najdeme i v Polské republice v polsko – českém pohraničí. Kříž na snímku se nachází relativně blízko od kamenného kříže u České Metuje.

Kamenné kříže jsou nesporně zajímavými památkami, které však pokládají více otázek, než poskytují odpovědí.

Ne všichni badatelé se shodují v tom, že se jedná pouze o smírčí kříže, které mají v morální i hmotné rovině vypořádat závažný trestný čin – povětšinou vraždu.

reklama

Smírčí kříže v tomto pojetí jsou přijetím středověkého magdeburského práva, které umožňovalo, aby pachatel vraždy uzavřel smlouvu například s rodinou oběti.

Kříž u České Metuje – boční pohled.
Kříž u České Metuje – boční pohled.

Součástí takového mimosoudního vypořádání, zprostředkovaného církví, pak bylo i postavení kamenného kříže, který měl symbolizovat smíření.

Objevují se však i teorie, že kamenné kříže v české krajině byly stavěny i jako viditelné prvky rekatolizace, značení misijních tras i projevy germánské symboliky.

Vražedná sekera

V případě kamenného kříže mezi Českou Metují a Policí nad Metují se ovšem jiná vysvětlení, než je připomínka násilného činu, jeví jako málo pravděpodobná.

reklama

Tento kříž je svým provedením a usazením do krajiny považován za jednu z nejkrásnějších památek tohoto typu v celé České republice. Kříž řeckého typu je vytesán z pískovce. Má rozměry 102 cm x 110 cm x 36 cm.

Čelní strana kříže nese tajemný nápis v archaické češtině:

ZDE TELO ODNATO ZEMIJ ANNO MCCCCCI 10 LEDA ELIAS JAN SYN ZA ZAPLATU JI DATA ODPOCIE V POKOJI. Skupina písmen MCCCCCI je považována za letopočet 1501. To nejzáhadnější poselství z dávné minulosti však obsahuje zadní strana kříže. Je zde vyrytá lidská postava, na kterou míří sekera.

Zadní strana kříže s vyobrazením lidské postavy, na kterou útočí sekera.
Zadní strana kříže s vyobrazením lidské postavy, na kterou útočí sekera.

Šestiprstá oběť?

Tajemný nápis na kříži (včetně datace do roku 1501) je však v rozporu s lidovou legendou, která hovoří o tom, že památka upomíná na smrt švédského vojáka, snad vyzvědače v době třicetileté války.

reklama

Vyobrazení vražedné sekery i samotný nápis ovšem hovoří v mnohem temnější tónině. Navíc je zde i jedna anatomická záhada: obrys lidské postavy obsahuje i napřaženou ruku, která má šest prstů.

Tato anomálie může upřít pátrání po oběti dávné vraždy velmi zajímavým směrem, protože lidé s více prsty, u kterých se projevil gen polydaktylie, byli v některých kulturách považováni za výjimečné.

Pokud bychom nebyli ve středověkých Východních Čechách a konkrétně zde v tradičním česko-německém území, ale například se ptali u starých Sumerů, zjistili bychom, že lidé se šesti prsty se těšili velké úctě.

Nemůže být polydaktylie vražděného muže, zobrazeného na kamenném kříži, něčím jiným, než jen omylem dávného kameníka?

Kamenné kříže najdeme i v Polské republice v polsko – českém pohraničí. Kříž na snímku se nachází relativně blízko od kamenného kříže u České Metuje.
Kamenné kříže najdeme i v Polské republice v polsko – českém pohraničí. Kříž na snímku se nachází relativně blízko od kamenného kříže u České Metuje.

Šest prstů mohlo být sice v některé kultuře důvodem k obdivu, v jiné nenáviděnou ďábelskou anomálii.

Pak by se pověst o pohřbeném švédském vojákovi mohla zdát jako ideální krycí legenda něčeho mnohem bizarnějšího a krvavějšího, co se před staletími událo v těchto místech. Čí tělo zde bylo odňato zemi? Proč se tak liší místní legenda a nápis na kříži?

Proč má lidská bytost zobrazená na zadní straně pískovcového monolitu šest prstů? Tento kamenný kříž má opravdu více otázek než odpovědí.

Foto: autor
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.6tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.3tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.1tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.9tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.