21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Neobjasněné události
Jakou krvavou událost připomíná kamenný kříž?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.7.2021
5.1tis
Kamenný kříž (řeckého typu) je považován za jeden z nejkrásnějších v celé České republice.
358
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

U silniční komunikace mezi obcí Česká Metuje a městem Police nad Metují ve Východních Čechách stojí kamenný kříž. Patří do kategorie takzvaných smírčích křížů, které upomínají na násilnou smrt. V případě tohoto kříže se však zásadně rozchází historický nápis s lidovou ústní legendou.

Kříž u České Metuje – boční pohled.  Zadní strana kříže s vyobrazením lidské postavy, na kterou útočí sekera. Kamenný kříž (řeckého typu) je považován za jeden z nejkrásnějších v celé České republice. Kamenné kříže najdeme i v Polské republice v polsko – českém pohraničí. Kříž na snímku se nachází relativně blízko od kamenného kříže u České Metuje.

Kamenné kříže jsou nesporně zajímavými památkami, které však pokládají více otázek, než poskytují odpovědí. Ne všichni badatelé se shodují v tom, že se jedná pouze o smírčí kříže, které mají v morální i hmotné rovině vypořádat závažný trestný čin – povětšinou vraždu.

Smírčí kříže v tomto pojetí jsou přijetím středověkého magdeburského práva, které umožňovalo, aby pachatel vraždy uzavřel smlouvu například s rodinou oběti.

Kříž u České Metuje – boční pohled.

Součástí takového mimosoudního vypořádání, zprostředkovaného církví, pak bylo i postavení kamenného kříže, který měl symbolizovat smíření. Objevují se však i teorie, že kamenné kříže v české krajině byly stavěny i jako viditelné prvky rekatolizace, značení misijních tras i projevy germánské symboliky.

Vražedná sekera

V případě kamenného kříže mezi Českou Metují a Policí nad Metují se ovšem jiná vysvětlení, než je připomínka násilného činu, jeví jako málo pravděpodobná. Tento kříž je svým provedením a usazením do krajiny považován za jednu z nejkrásnějších památek tohoto typu v celé České republice.

Kříž řeckého typu je vytesán z pískovce. Má rozměry 102 cm x 110 cm x 36 cm. Čelní strana kříže nese tajemný nápis v archaické češtině: ZDE TELO ODNATO ZEMIJ ANNO MCCCCCI 10 LEDA ELIAS JAN SYN ZA ZAPLATU JI DATA ODPOCIE V POKOJI. Skupina písmen MCCCCCI je považována za letopočet 1501.

To nejzáhadnější poselství z dávné minulosti však obsahuje zadní strana kříže. Je zde vyrytá lidská postava, na kterou míří sekera.

Zadní strana kříže s vyobrazením lidské postavy, na kterou útočí sekera.

Šestiprstá oběť?

Tajemný nápis na kříži (včetně datace do roku 1501) je však v rozporu s lidovou legendou, která hovoří o tom, že památka upomíná na smrt švédského vojáka, snad vyzvědače v době třicetileté války. Vyobrazení vražedné sekery i samotný nápis ovšem hovoří v mnohem temnější tónině.

Navíc je zde i jedna anatomická záhada: obrys lidské postavy obsahuje i napřaženou ruku, která má šest prstů. Tato anomálie může upřít pátrání po oběti dávné vraždy velmi zajímavým směrem, protože lidé s více prsty, u kterých se projevil gen polydaktylie, byli v některých kulturách považováni za výjimečné.

Pokud bychom nebyli ve středověkých Východních Čechách a konkrétně zde v tradičním česko-německém území, ale například se ptali u starých Sumerů, zjistili bychom, že lidé se šesti prsty se těšili velké úctě.

Nemůže být polydaktylie vražděného muže, zobrazeného na kamenném kříži, něčím jiným, než jen omylem dávného kameníka?

Kamenné kříže najdeme i v Polské republice v polsko – českém pohraničí. Kříž na snímku se nachází relativně blízko od kamenného kříže u České Metuje.

Šest prstů mohlo být sice v některé kultuře důvodem k obdivu, v jiné nenáviděnou ďábelskou anomálii. Pak by se pověst o pohřbeném švédském vojákovi mohla zdát jako ideální krycí legenda něčeho mnohem bizarnějšího a krvavějšího, co se před staletími událo v těchto místech.

Čí tělo zde bylo odňato zemi? Proč se tak liší místní legenda a nápis na kříži? Proč má lidská bytost zobrazená na zadní straně pískovcového monolitu šest prstů? Tento kamenný kříž má opravdu více otázek než odpovědí.

Foto: autor
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.0tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.4tis
Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA známá pouze jako Allyson. Když se ráno připravovala do práce, zjistila, že jí v kabelce chybí peněženka, což bylo zvláštní, byla si jistá, že večer byla ještě na svém místě. Allyson a její manžel mají v bytě umístěné kamery, jelikož se k nim již několikrát někdo […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Jan Kukrál 17.5.2022 1.8tis
Je 29. května 1953 a novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919–2008) pokládá jako první člověk v historii nohu na absolutní vrchol Mount Everestu. V doprovodu Šerpy Tenzinga Norgaye (1914–1986) dokazuje do té doby nemožné, oba se stávají světově známými celebritami. Není jim ale výjimečné prvenství přisouzeno neprávem? V roce 1924 chtějí masivní horu pokořit dva angličtí […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.5tis
Manévry záhadných světel doprovázené přistáním obrovského létajícího kotouče nedaleko německého Frankfurtu pozorovala početná skupina svědků včetně šesti policistů. Přistání je doprovázeno poruchami rádiových a televizních signálů a událost potvrzují na svém radaru pracovníci blízké vojenské základny.     Za chladné jarní noci v pátek 12. března roku 1982 se v Messelu u Darmstadtu jen pár […]