Skip to content

Jaký je nejznámější případ pozorování UFO na našem území?

V souvislosti s pozorováním neidentifikovatelných létajících objektů se nejčastěji mluví o USA. Až to někdy vypadá, jako by se nikde jinde na světě UFO nevyskytovalo. Jak je to ale s ČR? Jsou i od nás hlášeny případy pozorování UFO? A pokud ano, které jsou ty nejznámější?

Ač se to někomu může zdát neuvěřitelné, i z naší republiky jsou hlášena setkání s neidentifikovatelnými létajícími objekty. A rozhodně se nejedná o pár nahodilých případů. Evidencí a objasňováním těchto pozorování se již od roku 1992 zabývá projekt Záře. Odborníci z tohoto projektu se snaží ke každému nahlášenému případu přistupovat s odstupem a hledat v první řadě racionální vysvětlení. A skutečně většina hlášených pozorování UFO z archivních záznamů projektu se dala jednoduše vysvětlit buď jako přírodní jevy, nebo jako nebeské úkazy vyvolané lidskou činností.

DĚSIVÝ INCIDENT NAD VRANOVSKOU PŘEHRADOU

Přesto se ale najdou případy, které se nedají tak jednoduše vysvětlit. Ten asi nejznámější se odehrál 12. července roku 1987 nad Vranovskou přehradou. Tříčlenná posádka vrtulníku Mi-24 ze základny v Božicích dostala rozkaz vzlétnout k neznámému objektu, který se blížil k českým hranicím z Rakouska a neodpovídal na radiovou komunikaci. Místem setkání měl být Vranov nad Dyjí. Jakmile se posádka dostala s vrtulníkem k cílové lokalitě, přišel rozkaz hlídkovat podél státní hranice v sektoru Vranov – Slavonice a čekat na přílet objektu.

Posádka vrtulníku Mi-24 zažila setkání, na které nejspíše nikdy nezapomene.
PODIVNÝ OBJEKT

Pilot vrtulníku kpt. Čestmír Tesařík později vypověděl, že všichni tři předpokládali, že onen neznámý objekt bude nejspíš jen zatoulaný aeroplán, který ztratil orientaci a přiblížil se moc blízko k hranicím. Následovali pokynů řídícího střediska a čekali na záhadný objekt. Náhle se z řídícího střediska ozvalo: „Cíl přímo proti vám – vzdálenost 3 km, 2 km, 1 km, 500 metrů…“ Posádka však nic neviděla. Až když se ozvalo „200 metrů“ náhle kpt. Tesařík spatřil podivný tmavý objekt doutníkového tvaru, který proletěl těsně nad nimi.

“LETOUN” BEZ KŘÍDEL

Pilot začal vrtulník hned otáčet a vydal se objekt pronásledovat. Na zem nahlásil, že vidí stroj, který vypadá jako letoun bez křídel. Vzápětí přišel rozkaz zahájit na podivný objekt palbu. Jenže v tu chvíli se vrtulník nacházel přímo nad Vranovskou přehradou, kde byla spousta rekreantů a případná střelba by je mohla ohrozit. Proto se kpt. Tesařík rozhodl příkaz neuposlechnout a informoval o této skutečnosti řídící středisko. V tu chvíli vletěli do velkého mraku, kde se jim tajemný objekt ztratil z dohledu. Jenže náhle se ozval operátor z řídícího střediska se zprávou, že se objekt otočil a letí přímo proti nim!

NEÚSPĚŠNÉ PRONÁSLEDOVÁNÍ

Celé posádce vrtulníku zatrnulo. Letěli v mraku, neviděli ani pár metrů před helikoptéru, ale věděli, že něco letí přímo proti nim. Nikdo nevěděl, co dělat. Drželi proto kurs a čekali. Nic se však nestalo až znovu řídící středisko zahlásilo: „Právě jste se minuli vlevo.“ Všem na palubě se znatelně ulevilo. V průběhu dalšího pronásledování záhadného objektu se vrtulník dostal až nad Dukovany, odkud se však musel stáhnout zpět na základnu a doplnit palivo. Neznámý objekt se poté velkou rychlostí přemístil nad Brno, potom nad Jaslovské Bohunice a Bratislavu, kde zmizel z radarů.

Nákres trasy letu vrtulníku a neznámého objektu.

Dle výpočtů posádky vrtulníku se tajemný stroj pohyboval v obrovském rychlostním rozpětí – od 60 km/h až do 2700 km/h. Jeho manévrovací schopnosti odporovaly fyzikálním zákonům. Po přistání na základně však přišel rozkaz veškerá letová data smazat a celý incident držet v tajnosti. Jaký záhadný stroj to tehdy posádka vrtulníku Mi-24 spatřila?

Foto: humansarefree.com, airforce-technology.com, projektzare.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Češi si odvážejí z Minska dvě ocenění!
21stoleti.cz

Češi si odvážejí z Minska dvě...

Nanotechnologická firma IQ Structures, sídlící...
(Ne)šťastný Richard Sandrak: Ztracené dětství malého Herkula
epochaplus.cz

(Ne)šťastný Richard Sandrak:...

Možná jste ten televizní dokument...
Vtipné video: Selfie tyče vymysleli Češi!
epochaplus.cz

Vtipné video: Selfie tyče...

Seflíčka jsou dnes zřejmě nejčastějším...
Jan Rosák: Je pod pantoflem!
nasehvezdy.cz

Jan Rosák: Je pod pantoflem!

JAN ROSÁK (71) je i přes svůj pokročilý věk stále...
Nová metoda odhalí, jak mohou přežívat rostliny v nepříznivých podmínkách
21stoleti.cz

Nová metoda odhalí, jak mohou...

Olomouckým vědcům se podařilo vyvinout metodu, která...
Martin Stropnický – Bývalý pan ministr má rád něžné blondýnky
nasehvezdy.cz

Martin Stropnický – Bývalý...

Pražský rodák vyrůstal coby syn diplomata...
S-Parfemy lákají originalitou
iluxus.cz

S-Parfemy lákají originalitou

Prodejna S-Parfémy nabízí unikátní díla vybraných...
Proč má Čína tolik obyvatel?
epochaplus.cz

Proč má Čína tolik obyvatel?

Kolik obyvatel má město, ve kterém...
Proč v Evropě není kanadská zima?
epochalnisvet.cz

Proč v Evropě není kanadská...

Může za to Golfský proud. Tento silný, teplý a...
FUSION MENU V BISTRO PROVOCATEUR
epochalnisvet.cz

FUSION MENU V BISTRO...

Wine & Tapas Restaurant Bistro...
Vaření ve stylu 21. století
rezidenceonline.cz

Vaření ve stylu 21. století

Technologický pokrok nelze zastavit a platí to i pro nezbytné...
Kde přistane rover ExoMars?
21stoleti.cz

Kde přistane rover ExoMars?

Pracovní skupina ExoMars LSSWG (Landing...