Skip to content

Jaký je nejznámější případ pozorování UFO na našem území?

V souvislosti s pozorováním neidentifikovatelných létajících objektů se nejčastěji mluví o USA. Až to někdy vypadá, jako by se nikde jinde na světě UFO nevyskytovalo. Jak je to ale s ČR? Jsou i od nás hlášeny případy pozorování UFO? A pokud ano, které jsou ty nejznámější?

Ač se to někomu může zdát neuvěřitelné, i z naší republiky jsou hlášena setkání s neidentifikovatelnými létajícími objekty. A rozhodně se nejedná o pár nahodilých případů. Evidencí a objasňováním těchto pozorování se již od roku 1992 zabývá projekt Záře. Odborníci z tohoto projektu se snaží ke každému nahlášenému případu přistupovat s odstupem a hledat v první řadě racionální vysvětlení. A skutečně většina hlášených pozorování UFO z archivních záznamů projektu se dala jednoduše vysvětlit buď jako přírodní jevy, nebo jako nebeské úkazy vyvolané lidskou činností.

DĚSIVÝ INCIDENT NAD VRANOVSKOU PŘEHRADOU

Přesto se ale najdou případy, které se nedají tak jednoduše vysvětlit. Ten asi nejznámější se odehrál 12. července roku 1987 nad Vranovskou přehradou. Tříčlenná posádka vrtulníku Mi-24 ze základny v Božicích dostala rozkaz vzlétnout k neznámému objektu, který se blížil k českým hranicím z Rakouska a neodpovídal na radiovou komunikaci. Místem setkání měl být Vranov nad Dyjí. Jakmile se posádka dostala s vrtulníkem k cílové lokalitě, přišel rozkaz hlídkovat podél státní hranice v sektoru Vranov – Slavonice a čekat na přílet objektu.

Posádka vrtulníku Mi-24 zažila setkání, na které nejspíše nikdy nezapomene.
PODIVNÝ OBJEKT

Pilot vrtulníku kpt. Čestmír Tesařík později vypověděl, že všichni tři předpokládali, že onen neznámý objekt bude nejspíš jen zatoulaný aeroplán, který ztratil orientaci a přiblížil se moc blízko k hranicím. Následovali pokynů řídícího střediska a čekali na záhadný objekt. Náhle se z řídícího střediska ozvalo: „Cíl přímo proti vám – vzdálenost 3 km, 2 km, 1 km, 500 metrů…“ Posádka však nic neviděla. Až když se ozvalo „200 metrů“ náhle kpt. Tesařík spatřil podivný tmavý objekt doutníkového tvaru, který proletěl těsně nad nimi.

„LETOUN“ BEZ KŘÍDEL

Pilot začal vrtulník hned otáčet a vydal se objekt pronásledovat. Na zem nahlásil, že vidí stroj, který vypadá jako letoun bez křídel. Vzápětí přišel rozkaz zahájit na podivný objekt palbu. Jenže v tu chvíli se vrtulník nacházel přímo nad Vranovskou přehradou, kde byla spousta rekreantů a případná střelba by je mohla ohrozit. Proto se kpt. Tesařík rozhodl příkaz neuposlechnout a informoval o této skutečnosti řídící středisko. V tu chvíli vletěli do velkého mraku, kde se jim tajemný objekt ztratil z dohledu. Jenže náhle se ozval operátor z řídícího střediska se zprávou, že se objekt otočil a letí přímo proti nim!

NEÚSPĚŠNÉ PRONÁSLEDOVÁNÍ

Celé posádce vrtulníku zatrnulo. Letěli v mraku, neviděli ani pár metrů před helikoptéru, ale věděli, že něco letí přímo proti nim. Nikdo nevěděl, co dělat. Drželi proto kurs a čekali. Nic se však nestalo až znovu řídící středisko zahlásilo: „Právě jste se minuli vlevo.“ Všem na palubě se znatelně ulevilo. V průběhu dalšího pronásledování záhadného objektu se vrtulník dostal až nad Dukovany, odkud se však musel stáhnout zpět na základnu a doplnit palivo. Neznámý objekt se poté velkou rychlostí přemístil nad Brno, potom nad Jaslovské Bohunice a Bratislavu, kde zmizel z radarů.

Nákres trasy letu vrtulníku a neznámého objektu.

Dle výpočtů posádky vrtulníku se tajemný stroj pohyboval v obrovském rychlostním rozpětí – od 60 km/h až do 2700 km/h. Jeho manévrovací schopnosti odporovaly fyzikálním zákonům. Po přistání na základně však přišel rozkaz veškerá letová data smazat a celý incident držet v tajnosti. Jaký záhadný stroj to tehdy posádka vrtulníku Mi-24 spatřila?

Foto: humansarefree.com, airforce-technology.com, projektzare.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Americká armáda hledá alternativu ke GPS. Systém je snadno napadnutelný
21stoleti.cz

Americká armáda hledá...

Americká armáda využívá GPS systém zcela běžně....
Neobjasněná vražda na hradě Buchlov: Čí ruka propíchla pruďasa Jindřicha Prakšického?
epochaplus.cz

Neobjasněná vražda na hradě...

Šlechtic Jindřich Prakšický se 25. července 1582...
VIDEO: Čaj hnojený pandím trusem zahřeje duši, nikoli ovšem peněženku!
epochaplus.cz

VIDEO: Čaj hnojený pandím trusem...

Káva ze zrn, která absolvovala cestu trávicím...
Afrodita a ty druhé
epochalnisvet.cz

Afrodita a ty druhé

Petúnie jsou hned po muškátech nejhojnějšími obyvatelkami...
Co dělat se starými cédéčky?
nasehvezdy.cz

Co dělat se starými cédéčky?

Doba jde dopředu a doma se vám určitě válejí...
Když byl vesmír ještě mladý: astronomové pozorují formující se galaxie
21stoleti.cz

Když byl vesmír ještě mladý:...

Radioteleskopy ALMA a APEX nahlédly hluboko do...
Csáková: Proč už nikomu nevěří?
nasehvezdy.cz

Csáková: Proč už nikomu...

Zpěvačka Ilona Csáková (47) sice miluje svou...
Kanárkové dívky denně riskovaly život
epochalnisvet.cz

Kanárkové dívky denně...

„Máte žluté dítě. Nebojte se, to časem vybledne,“...
Efektní moderní podlahoviny
rezidenceonline.cz

Efektní moderní podlahoviny

Jsou jedním ze základních výrazových prostředků,...
Fiasko při operní premiéře Fidelia: Proč publikum nerozumělo zpěvákům ani slovo?
epochaplus.cz

Fiasko při operní premiéře...

Dlouhé a náročné dialogy nejsou pro diváky...
Léto se blíží, zhubněte s pomocí sušeného masa
iluxus.cz

Léto se blíží, zhubněte s...

Jaro je tady. Po dlouhé zimě konečně...
Výbuch, o kterém se svět neměl dovědět
21stoleti.cz

Výbuch, o kterém se svět...

„Pracovníci jaderných elektráren, to jsou lidé...