Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Je himalájský buru posledním potomkem savcovitých plazů?

Domorodé kmeny v himalájských údolích se setkávají s tajemným tvorem téměř dračího vzezření. Jeho popis nejvíce odpovídá živočišnému řádu therapsidů. Ti ovšem vyhynuli již před miliony let. Nebo snad kolonie několika jedinců dokázaly přežít až do současnosti?

Podobá se varanu komodskému, ale jeho kůže je tmavě modrá s bílými skvrnami a bílým břichem. Na zádech má tři řady jakýchsi výběžků či snad ostnů, které zvolna přecházejí do dvou řad táhnoucích se po horní části ocasu.

Jeho hlava má spíše trojúhelníkový tvar a tlama je vybavená čtveřicí výrazných tesáků. Je až šest metrů dlouhý a přestože jde o obojživelníka, upřednostňuje vodní stanoviště. Při pohybu po souši pak za sebou zanechává výraznou a nezaměnitelnou stopu.

Co je to? Ač by se to tak na první pohled mohlo zdát, nejde o popis draka z pohádky ani o líčení dávno vyhynulého dinosaura. Tvor uvedeného vzezření prý obývá nebo přinejmenším ještě nedávno obýval vodní cesty v údolích pohoří Himaláje na severovýchodě Indie a v Nepálu.

Netřeba dodávat, že navzdory četným svědectvím věda existenci takového tvora oficiálně neuznává a důkazů, které by zoology přiměly změnit názor, je jen pramálo. Skutečně v horských údolích jihovýchodní Asie přežívá dosud nepoznaný obří plaz?

Tajemný tvor se blízce podobá varanovi komodskému, ale jeho kůže je tmavě modrá, foto Mark Dumont / Creative Commons / CC BY 2.0
BEZ VODY NEPŘEŽIJÍ

Zprávy o pozorování tvora, kterého místní nazývají buru, pocházejí zejména od lidí kmene Apatani žijících v údolí Ziro v indickém státě Arunáčalpradéš. Přes děsivou velikost tvora není známo, že by byl člověku nebezpečný.

Naopak je to člověk, vinou koho se populace buruů v oblasti výrazně ztenčila a možná dokonce z přírody vymizí úplně. Umělé vysušování močálů a mokřadů v údolí za účelem pěstování rýže totiž burua připravuje o jeho přirozené prostředí a bez vody tito obrovští plazi vymírají.

Již ve 40. letech, kdy se do Arunáčalpradéše vydává několik kryptozoologů, domorodci tvrdí, že buru již vyhynul. Přesto řada badatelů udržuje naživu naději, že možná ještě několik jedinců zatím nepopsaného plaza přežívá kdesi v odlehlejších částech Himaláje.

Mohou být jejich naděje oprávněné? A pokud ano, co je vlastně obrovitý plaz zač?

Údolí Ziro v Arunáčalpradéši, foto Arunachal2007 / Creative Commons / C BY-SA 4.0
JE BURU PRAVĚKÝ JEŠTĚR?

Britský novinář a dobrodruh Ralph Izzard (1910–1992), rakouský etnolog Christopher von Fürer-Haimendorf (1909–1995), který studiem severovýchodních indických kmenů strávil 40 let, britský etnograf James Philip Mills (1890–1960) a britský spisovatel Charles Robert Stonor (1912-1982). Ti všichni ve 40. letech minulého století nějaký čas pobývali s horskými kmeny Arunáčalpradéše a získávali od nich svědectví o pozorování burua. Podle některých dokonce stále přežívá v údolí Rilo. Expedice následně vyslaná do himalájského podhůří se sice vrací s další várkou svědectví, ovšem fyzické důkazy stále chybí.

Domorodci ale tvora líčí s takovou přesností a samozřejmostí, že není prostor pro pochyby. Modrobílý ještěr, kterému říkají buru, musí být skutečný! Charles Stonor dokonce vyslovuje odvážnou myšlenku, že by buru mohl ve skutečnosti být jedince z řádu therapsidů, často nepřesně označovaných jako savcovití plazi, který žil na konci prvohor a zhruba v první polovině druhohorní éry.

Jenže therapsidi vyhynuli již před 66 miliony let! Je možné, že kolonie těchto tvorů dokázala přeci jen v úkrytu neprostupných himalájských svahů přežít až do 20. století?

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zbořme mýtus MP3, můžete mít víc
21stoleti.cz

Zbořme mýtus MP3, můžete mít...

Máme pocit, že mezi většinovým vzorkem...
Předstírá lásku, aby vzbudila žárlivost?
nasehvezdy.cz

Předstírá lásku, aby vzbudila...

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) je...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Mata Hari: Nejslavnější špionka, která nikdy žádné informace nedodala
epochaplus.cz

Mata Hari: Nejslavnější...

Je 15. října 1917. První světová válka trvá...
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
epochaplus.cz

Využití virtuální reality pro...

Unikátní systém, kombinující využití virtuální...
Když chcete, na každém se najde škraloup!
skutecnepribehy.cz

Když chcete, na každém se...

S manželem jsme byli...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....
Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...