15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Je himalájský buru posledním potomkem savcovitých plazů?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 19.4.2021
3.5tis
Buru by prý mohl být přežívajícím therapsidem, foto Dmitry Bogdanov / Creative Commons / CC BY 3.0
511
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Domorodé kmeny v himalájských údolích se setkávají s tajemným tvorem téměř dračího vzezření. Jeho popis nejvíce odpovídá živočišnému řádu therapsidů. Ti ovšem vyhynuli již před miliony let. Nebo snad kolonie několika jedinců dokázaly přežít až do současnosti?

Buru by prý mohl být přežívajícím therapsidem, foto Dmitry Bogdanov / Creative Commons / CC BY 3.0 Tajemný tvor se blízce podobá varanovi komodskému, ale jeho kůže je tmavě modrá, foto Mark Dumont / Creative Commons / CC BY 2.0 Údolí Ziro v Arunáčalpradéši, foto Arunachal2007 / Creative Commons / C BY-SA 4.0

Podobá se varanu komodskému, ale jeho kůže je tmavě modrá s bílými skvrnami a bílým břichem. Na zádech má tři řady jakýchsi výběžků či snad ostnů, které zvolna přecházejí do dvou řad  táhnoucích se po horní části ocasu.

Jeho hlava má spíše trojúhelníkový tvar a tlama je vybavená čtveřicí výrazných tesáků. Je až šest metrů dlouhý a přestože jde o obojživelníka, upřednostňuje vodní stanoviště. Při pohybu po souši pak za sebou zanechává výraznou a nezaměnitelnou stopu.

Co je to? Ač by se to tak na první pohled mohlo zdát, nejde o popis draka z pohádky ani o líčení dávno vyhynulého dinosaura. Tvor uvedeného vzezření prý obývá nebo přinejmenším ještě nedávno obýval vodní cesty v údolích pohoří Himaláje na severovýchodě Indie a v Nepálu.

Netřeba dodávat, že navzdory četným svědectvím věda existenci takového tvora oficiálně neuznává a důkazů, které by zoology přiměly změnit názor, je jen pramálo. Skutečně v horských údolích jihovýchodní Asie přežívá dosud nepoznaný obří plaz?

Tajemný tvor se blízce podobá varanovi komodskému, ale jeho kůže je tmavě modrá, foto Mark Dumont / Creative Commons / CC BY 2.0

BEZ VODY NEPŘEŽIJÍ

Zprávy o pozorování tvora, kterého místní nazývají buru, pocházejí zejména od lidí kmene Apatani žijících v údolí Ziro v indickém státě Arunáčalpradéš. Přes děsivou velikost tvora není známo, že by byl člověku nebezpečný.

Naopak je to člověk, vinou koho se populace buruů v oblasti výrazně ztenčila a možná dokonce z přírody vymizí úplně. Umělé vysušování močálů a mokřadů v údolí za účelem pěstování rýže totiž burua připravuje o jeho přirozené prostředí a bez vody tito obrovští plazi vymírají.

Již ve 40. letech, kdy se do Arunáčalpradéše vydává několik kryptozoologů, domorodci tvrdí, že buru již vyhynul. Přesto řada badatelů udržuje naživu naději, že možná ještě několik jedinců zatím nepopsaného plaza přežívá kdesi v odlehlejších částech Himaláje.

Mohou být jejich naděje oprávněné? A pokud ano, co je vlastně obrovitý plaz zač?

Údolí Ziro v Arunáčalpradéši, foto Arunachal2007 / Creative Commons / C BY-SA 4.0

JE BURU PRAVĚKÝ JEŠTĚR?

Britský novinář a dobrodruh Ralph Izzard (1910–1992), rakouský etnolog Christopher von Fürer-Haimendorf (1909–1995), který studiem severovýchodních indických kmenů strávil 40 let, britský etnograf James Philip Mills (1890–1960) a britský spisovatel Charles Robert Stonor (1912-1982).

Ti všichni ve 40. letech minulého století nějaký čas pobývali s horskými kmeny Arunáčalpradéše a získávali od nich svědectví o pozorování burua. Podle některých dokonce stále přežívá v údolí Rilo. Expedice následně vyslaná do himalájského podhůří se sice vrací s další várkou svědectví, ovšem fyzické důkazy stále chybí.

Domorodci ale tvora líčí s takovou přesností a samozřejmostí, že není prostor pro pochyby. Modrobílý ještěr, kterému říkají buru, musí být skutečný! Charles Stonor dokonce vyslovuje odvážnou myšlenku, že by buru mohl ve skutečnosti být jedince z řádu therapsidů, často nepřesně označovaných jako savcovití plazi, který žil na konci prvohor a zhruba v první polovině druhohorní éry.

Jenže therapsidi vyhynuli již před 66 miliony let! Je možné, že kolonie těchto tvorů dokázala přeci jen v úkrytu neprostupných himalájských svahů přežít až do 20. století?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]