Skip to content

Je himalájský buru posledním potomkem savcovitých plazů?

Domorodé kmeny v himalájských údolích se setkávají s tajemným tvorem téměř dračího vzezření. Jeho popis nejvíce odpovídá živočišnému řádu therapsidů. Ti ovšem vyhynuli již před miliony let. Nebo snad kolonie několika jedinců dokázaly přežít až do současnosti?

Podobá se varanu komodskému, ale jeho kůže je tmavě modrá s bílými skvrnami a bílým břichem. Na zádech má tři řady jakýchsi výběžků či snad ostnů, které zvolna přecházejí do dvou řad táhnoucích se po horní části ocasu.

Jeho hlava má spíše trojúhelníkový tvar a tlama je vybavená čtveřicí výrazných tesáků. Je až šest metrů dlouhý a přestože jde o obojživelníka, upřednostňuje vodní stanoviště. Při pohybu po souši pak za sebou zanechává výraznou a nezaměnitelnou stopu.

Co je to? Ač by se to tak na první pohled mohlo zdát, nejde o popis draka z pohádky ani o líčení dávno vyhynulého dinosaura. Tvor uvedeného vzezření prý obývá nebo přinejmenším ještě nedávno obýval vodní cesty v údolích pohoří Himaláje na severovýchodě Indie a v Nepálu.

Netřeba dodávat, že navzdory četným svědectvím věda existenci takového tvora oficiálně neuznává a důkazů, které by zoology přiměly změnit názor, je jen pramálo. Skutečně v horských údolích jihovýchodní Asie přežívá dosud nepoznaný obří plaz?

Tajemný tvor se blízce podobá varanovi komodskému, ale jeho kůže je tmavě modrá, foto Mark Dumont / Creative Commons / CC BY 2.0
BEZ VODY NEPŘEŽIJÍ

Zprávy o pozorování tvora, kterého místní nazývají buru, pocházejí zejména od lidí kmene Apatani žijících v údolí Ziro v indickém státě Arunáčalpradéš. Přes děsivou velikost tvora není známo, že by byl člověku nebezpečný.

Naopak je to člověk, vinou koho se populace buruů v oblasti výrazně ztenčila a možná dokonce z přírody vymizí úplně. Umělé vysušování močálů a mokřadů v údolí za účelem pěstování rýže totiž burua připravuje o jeho přirozené prostředí a bez vody tito obrovští plazi vymírají.

Již ve 40. letech, kdy se do Arunáčalpradéše vydává několik kryptozoologů, domorodci tvrdí, že buru již vyhynul. Přesto řada badatelů udržuje naživu naději, že možná ještě několik jedinců zatím nepopsaného plaza přežívá kdesi v odlehlejších částech Himaláje.

Mohou být jejich naděje oprávněné? A pokud ano, co je vlastně obrovitý plaz zač?

Údolí Ziro v Arunáčalpradéši, foto Arunachal2007 / Creative Commons / C BY-SA 4.0
JE BURU PRAVĚKÝ JEŠTĚR?

Britský novinář a dobrodruh Ralph Izzard (1910–1992), rakouský etnolog Christopher von Fürer-Haimendorf (1909–1995), který studiem severovýchodních indických kmenů strávil 40 let, britský etnograf James Philip Mills (1890–1960) a britský spisovatel Charles Robert Stonor (1912-1982). Ti všichni ve 40. letech minulého století nějaký čas pobývali s horskými kmeny Arunáčalpradéše a získávali od nich svědectví o pozorování burua. Podle některých dokonce stále přežívá v údolí Rilo. Expedice následně vyslaná do himalájského podhůří se sice vrací s další várkou svědectví, ovšem fyzické důkazy stále chybí.

Domorodci ale tvora líčí s takovou přesností a samozřejmostí, že není prostor pro pochyby. Modrobílý ještěr, kterému říkají buru, musí být skutečný! Charles Stonor dokonce vyslovuje odvážnou myšlenku, že by buru mohl ve skutečnosti být jedince z řádu therapsidů, často nepřesně označovaných jako savcovití plazi, který žil na konci prvohor a zhruba v první polovině druhohorní éry.

Jenže therapsidi vyhynuli již před 66 miliony let! Je možné, že kolonie těchto tvorů dokázala přeci jen v úkrytu neprostupných himalájských svahů přežít až do 20. století?

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Jak zlepšit poruchu řeči?
21stoleti.cz

Jak zlepšit poruchu řeči?

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec,...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...