23. května 1964: Vzniká záhadná fotografie astronauta ze Solway, který se objevil v pozadí rodinného snímku.
Domů     Zázraky
Voda kanoucí ze sochy: zázrak, nebo mechanický podvrh?
Filip Appl
od Filip Appl 19.4.2021
6.6tis
Jsou plačící sochy důkazem existence Boha, nebo jen prohnanosti některých lidí? Foto: Pixabay
83
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Ve městě Metan na severozápadě Argentiny panuje neobvyklý ruch. Před jedním z domů se tlačí zástup zvědavců. Všichni chtějí na vlastní oči spatřit zázrak, který už nějakou dobu budí velké vášně na internetu. Tím zázrakem není nic jiného než soška Panny Marie ronící krvavé slzy.

Jsou plačící sochy důkazem existence Boha, nebo jen prohnanosti některých lidí? Foto: Pixabay Údajně plačící socha v japonské Akitě. Foto: SICDAMNOME/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Busta Plútarcha. Foto: Odysses/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Její majitelka Rosana Mendoza Frias tvrdí, že sošku dostala před osmi lety, krev se jí však na obličeji objevila poprvé až na jaře roku 2017. Pověst sochy se šíří rychle a nutí Rosanu vyhovět davům poutníků.

Vytváří proto prosklenou vitrínu, u které se lidé neustále střídají. Mnozí tvrdí, že na vlastní oči spatřili, jak socha roní krvavé slzy. Další zase přísahají, že jim síla té sochy vyléčila zdravotní problém.

„Vždycky lidem říkám, že vše záleží na jejich víře, nikoliv na nás. My jen otevíráme dveře, takže lidé mohou vejít dovnitř a pomodlit se k Bohu. On pak skrze ni vykoná zázrak,“ komentuje vše Rosana. Opravdu se stal její domov dějištěm jednoho z největších zázraků posledních let?

CO TO ZNAMENÁ?

Zmíněný příběh je starý asi dva roky a dokládá, že fenomén plačících soch či obrazů je stále velmi častý a že dokáže přilákat poutníky klidně i z celého světa. Většina z těch, kteří na vlastní oči tento podivný jev spatřili, je přesvědčena, že se nám Bohorodička či sám Bůh snaží tímto způsobem sdělit nějakou důležitou zprávu.

Pokud je to ale – stejně jako v případě argentinské sochy – krev na tváří nebo dokonce v místech, která naznačují stigmata (rány na těle v místech, kde měly být způsobeny Kristovi během ukřižování – pozn.

redakce), může jít o varování před tím, co nás čeká. Ať už je to jakkoliv, vždy jde o záhadnou událost, pro kterou se jen obtížně hledá racionální vysvětlení. Zajímavé přitom je, že plačící a krvácející sochy jsou poměrně moderní záležitostí.

I když tento fenomén zmiňuje už řecký filosof Plútarch (46?–120), v praxi se poprvé objevuje až na začátku 20. století.

Busta Plútarcha. Foto: Odysses/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

PODLE SKEPTIKŮ PODVOD

Případů z moderní doby jsou tisíce. Známou plačící sochu měli kupříkladu v japonském městě Akita, v italské Civitavecchii nebo v německé obci Herlodsbach, kde plakala soška Panny Marie v roce 2007. Jak si lze tento prazvláštní jev vysvětlit?

Podle českého lékaře a bývalého předsedy Českého klubu skeptiků Sisyfos Jiřího Heřta (1928–2014) bylo v minulosti už mnohokrát prokázáno použití mnohých podvodných technik: Někdy je socha jen potřena vodou nebo olejem, někdy se zase využívají speciální duté sochy nebo jiné postupy.

„V některých případech se zjistilo, že oči byly potřeny nízkotající směsí vosků a oleje, takže při bohoslužbě v přeplněném kostele a v blízkosti hořících svící vosk roztaje,“ vysvětluje Heřt. Jenže jak si potom lze vysvětlit ty případy, kdy byl mechanický podvod vyloučen?

Může jít jen o jakousi davovou halucinaci, nebo snad v některých případech opravdu zaúřadovala nějaká božská síla?

Údajně plačící socha v japonské Akitě. Foto: SICDAMNOME/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Foto: Creative commons, Pixabay, Youtube (se souhlasem KRQE)
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]
od Adriana Vojtíšková 8.5.2022 1.6tis
Před zraky stovek diváků se právě na zšeřelém pódiu odehrává něco neuvěřitelného.     Kouzelnický mistr v dech beroucím představení uvádí svou asistentku do hlubokého transu a nakazuje jí uložit se na připravenou desku držící na dvou podstavcích. Když pak vyřkne magickou formuli, hlediště ztichne. Kouzelník z pod desky, na níž leží jeho pomocnice, vyjme […]