3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Je lidstvo první vesmírnou civilizací?
Je lidstvo první vesmírnou civilizací?
od 7.11.2022
1.9tis
Jsme prvními obyvateli vesmíru? FOTO: Pixabay
195
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Z teorie, že potenciální mimozemské civilizace dosud nejsou na naší úrovni, vyplývá zajímavá možnost – jsme ve vesmíru první! Proto nám nikdo neodpovídá, byť se prostřednictvím vysílaných rádiových signálů pyšně hlásíme do všech koutů kosmu?

Jsme prvními obyvateli vesmíru? FOTO: Pixabay Jsou ve vesmíru i jiné planety podobné Zemi? FOTO: Pixabay

Možná, že právě my, lidské bytosti, jsme premianty v uvědomění si své existence a svých schopností. Vyvíjíme se a s přibývajícími technologiemi se posouváme dál.

reklama

Probudil se u nás život, zatímco na jiných planetách ještě spí, případně je ve svém úplném prapočátku. A takhle to může být klidně další tisíce, miliony let! Bude tou dobou ale o mimozemšťanech ještě někdo snít? Všechno se mění.

19. století bylo posedlé duchy a spiritismem, ve 20. století k nám dorazily létající talíře pilotované malými šedými postavami. Co bude záhadologickým „hitem“ 21. století se teprve ukáže, o mnohem vzdálenější budoucnosti nemluvě.

Jsou ve vesmíru i jiné planety podobné Zemi? FOTO: Pixabay
Jsou ve vesmíru i jiné planety podobné Zemi? FOTO: Pixabay

Nebyli ostatní dostatečně rychlí?

S pozicí „prvního“ souvisí často jeden přívlastek – nejrychlejší. A právě rychlost může hrát ve vývoji civilizace zásadní roli.

reklama

Studie Australské národní univerzity z roku 2016 totiž říká, že i když se ve vesmíru nachází či nacházelo více planet s podmínkami vhodnými pro vznik života, tak tyto podmínky netrvají věčně a „přestupové okno“ vedoucí z nicoty do existence je otevřené jen po omezenou dobu.

„Život ve vesmíru tak může být vzácný ne proto, že by bylo těžké jej začít, ale udržet.

V prvních fázích vývoje to může vzhledem ke všem probíhajícím procesům na planetách připomínat jízdu na divokém býkovi – a většina zkrátka spadne dolů,“ vysvětluje vedoucí studie Aditya Chopra.

Podle ní je život ve svém zárodku natolik křehký, že se jen výjimečně stihne vyvinout natolik rychle, aby přežil. Jsme tedy mi tou první šťastnou výjimkou?

Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.2tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap