Dlouhou dobu byly tajné podzemní chodby mezi hradem Veveří a kaplí Matky Boží na Veveří nedaleko Brněnské přehrady jen legendou. Nyní moderní přístroje skutečně v této oblasti detekují pod povrchem podezřelé anomálie.
Mluví se i chodbách ústících pod hladinu přehrady. Co by v nich asi mohlo být nalezeno?
Podle pověstí by měl být v podzemí u Brněnské přehrady ukrytý templářský poklad. Pověst o dvanácti stříbrných sochách apoštolů se traduje již od 18. století.
Ačkoli se jednalo o kořist knížete Břetislava I., „prsty“ v transferu soch na hrad Veveří měli údajně templářští rytíři.
Je vchod do podzemí i pod vodou?
S hledáním podzemí se započalo již v roce 1971. Pozornost hledačů se brzy upřela i na Brněnskou přehradu. Podle neověřených zpráv měla být z jejího dna vyzvednuta starobylá truhla. Co obsahovala, není známo.
Pátrání pod hladinou samozřejmě komplikuje špatná viditelnost. Skeptické hlasy tvrdí, že podzemí v oblasti je spíše praktického a nikoli tajného rázu.
Jednalo se snad o prostory k uskladnění potravin. To by však nevylučovalo eventualitu, že by taková místa, na něž se v průběhu staletí zapomnělo, mohla být využita i k bezpečnému uložení cenností, pokladu, chcete-li.
Legenda o podzemním labyrintu
Podle dalších legend vedou chodby z Veveří nejen ve směru ke kapli Matky Boží, ale i do Brna, Rajhradu a Dolních Kounic.
Hrad Veveří může ještě hodně překvapit, protože se jedná o jeden z nejstarších hradních areálů nejen na Moravě, ale i v celé České republice.
Jeho dlouhá historie je spojena s řadou reálných vzácných artefaktů. Další, které zatím objeveny nebyly, mohou být ukryty i v místech, které v moderní době zaplavila voda Brněnské přehrady.