17. ledna 2012: V Melbourne v Austrálii jsou ze země slyšet záhadné dunivé zvuky. Jejich zdroj je neznámý.
Domů     Záhady historie
Je na hradě Bolków ukrytá jantarová komnata?
Mirek Brát
od Mirek Brát 3.10.2021
5.3tis
Hrad Bolków se tyčí přímo nad městem.
34
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Je to prý jeden z nejhezčích polských hradů. Stále majestátní torzo gotické pevnosti Bolków jako by vyrůstalo přímo z ulic stejnojmenného města v Dolnoslezském vojvodství. Staletí vstřebávaly hradební zdi dramatické události okolního světa.

Někdy jen netečně přihlížely, jindy byly jejich aktivní součástí. Hrad si do současnosti uchoval řadu tajemství a otázek bez odpovědí. Jedna z nich zní: Je zde ukrytá slavná jantarová komnata?

Mohutná masa bolkowského hradu. Náměstí v Bolkówě, kde se v roce 1944 zastavila záhadná automobilová kolona. Hrad Bolków se tyčí přímo nad městem.  Hrad Swiny, se kterým má být hrad Bolków spojený tajnou podzemní chodbou.

Jantarová komnata, „svatý grál“ současných hledačů pokladů, byla mistrovským dílem gdaňských mistrů, kteří na jeho zhotovení použili několik tun baltského jantaru. V roce 1716 se stala darem pruského krále ruskému carovi.

V průběhu druhé světové války padla jantarová komnata do rukou německé armády. Po skončení války se po ní doslova slehla zem. Někteří polští badatelé se domnívají, že by mohla být ukryta právě na hradě Bolków.

Mohutná masa bolkowského hradu.

Záhadná kolona míří do pevnosti

V roce 1944 měla do slezského Bolkówa přijet záhadná kolona sedmnácti plně naložených nákladních automobilů. Urazila prý dlouhou cestu, protože začátek její trasy byl v Königsbergu ve východním Prusku (dnešní ruský Kaliningrad).

Vojenské kamiony se krátce zastavily na bolkowském náměstí. Právě tehdy si náhodný svědek povšiml několika poškozených beden na korbě jednoho z automobilů. Zvědavost vystřídal úžas.

Náměstí v Bolkówě, kde se v roce 1944 zastavila záhadná automobilová kolona.

V bednách nebyly zbraně, munice či proviant, ale jantarové desky. Po krátce přestávce nařídil velitel kolony okamžitý odjezd. Cílem byl bolkowský hrad. Po několika hodinách se hřmot motorů opět rozléhal po náměstí.

Něco  se však změnilo. Nákladní auta byla prázdná!

Tajná chodba mezi hrady

V prostorách hradu probíhal i georadarový průzkum s cílem najít skryté podzemní prostory, kde by mohla být jantarová komnata ukryta. Skutečně, technika signalizovala možnou existenci zatím neprobádaného podzemí.

Jantarovou komnatu či její fragment se dosud na bolkowském hradě nalézt nepodařilo. Je možné, že umělecké dílo ze zlata a jantaru zde nacisté ukryli v legendách zmiňované tajné chodbě, která spojuje Bolków s dva kilometry vzdáleným gotickým hradem Swiny.

Hrad Swiny, se kterým má být hrad Bolków spojený tajnou podzemní chodbou.

Nacisté se na hradě Bolków dobře vyznali. V době druhé světové války jej využívali například pro shromáždění polovojenské mládežnické organizace Hitlerjugend. Hrad Swiny, se kterým má být Bolkow spojený podzemní chodbou, využívala německá správa jako sklad strategických leteckých součástek.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.1.2022 695
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 618
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 1.8tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.4tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]
od Jiří Nechanický 14.1.2022 2.4tis
Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami? Nemusíte za nimi cestovat přes půlku světa. Víc než dost jich najdete i v Evropě. Třeba taková Itálie. Archeologické nálezy na Apeninském poloostrově, Sicílii a Sardinii nepřestávají udivovat dodnes. Když před vámi někdo pronese „dovolená Itálie“, nejspíš si jako první vybavíte moře, pláže a pizzu. Stát na Apeninském poloostrově […]