reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Záhady historie
Je na hradě Bolków ukrytá jantarová komnata?
Mirek Brát
od Mirek Brát 3.10.2021
5.3tis
Hrad Bolków se tyčí přímo nad městem.
34
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Je to prý jeden z nejhezčích polských hradů. Stále majestátní torzo gotické pevnosti Bolków jako by vyrůstalo přímo z ulic stejnojmenného města v Dolnoslezském vojvodství. Staletí vstřebávaly hradební zdi dramatické události okolního světa.

Někdy jen netečně přihlížely, jindy byly jejich aktivní součástí. Hrad si do současnosti uchoval řadu tajemství a otázek bez odpovědí. Jedna z nich zní: Je zde ukrytá slavná jantarová komnata?

Mohutná masa bolkowského hradu. Náměstí v Bolkówě, kde se v roce 1944 zastavila záhadná automobilová kolona. Hrad Bolków se tyčí přímo nad městem.  Hrad Swiny, se kterým má být hrad Bolków spojený tajnou podzemní chodbou.

Jantarová komnata, „svatý grál“ současných hledačů pokladů, byla mistrovským dílem gdaňských mistrů, kteří na jeho zhotovení použili několik tun baltského jantaru. V roce 1716 se stala darem pruského krále ruskému carovi.

V průběhu druhé světové války padla jantarová komnata do rukou německé armády. Po skončení války se po ní doslova slehla zem. Někteří polští badatelé se domnívají, že by mohla být ukryta právě na hradě Bolków.

Mohutná masa bolkowského hradu.

Záhadná kolona míří do pevnosti

V roce 1944 měla do slezského Bolkówa přijet záhadná kolona sedmnácti plně naložených nákladních automobilů. Urazila prý dlouhou cestu, protože začátek její trasy byl v Königsbergu ve východním Prusku (dnešní ruský Kaliningrad).

Vojenské kamiony se krátce zastavily na bolkowském náměstí. Právě tehdy si náhodný svědek povšiml několika poškozených beden na korbě jednoho z automobilů. Zvědavost vystřídal úžas.

Náměstí v Bolkówě, kde se v roce 1944 zastavila záhadná automobilová kolona.

V bednách nebyly zbraně, munice či proviant, ale jantarové desky. Po krátce přestávce nařídil velitel kolony okamžitý odjezd. Cílem byl bolkowský hrad. Po několika hodinách se hřmot motorů opět rozléhal po náměstí.

Něco  se však změnilo. Nákladní auta byla prázdná!

Tajná chodba mezi hrady

V prostorách hradu probíhal i georadarový průzkum s cílem najít skryté podzemní prostory, kde by mohla být jantarová komnata ukryta. Skutečně, technika signalizovala možnou existenci zatím neprobádaného podzemí.

Jantarovou komnatu či její fragment se dosud na bolkowském hradě nalézt nepodařilo. Je možné, že umělecké dílo ze zlata a jantaru zde nacisté ukryli v legendách zmiňované tajné chodbě, která spojuje Bolków s dva kilometry vzdáleným gotickým hradem Swiny.

Hrad Swiny, se kterým má být hrad Bolków spojený tajnou podzemní chodbou.

Nacisté se na hradě Bolków dobře vyznali. V době druhé světové války jej využívali například pro shromáždění polovojenské mládežnické organizace Hitlerjugend. Hrad Swiny, se kterým má být Bolkow spojený podzemní chodbou, využívala německá správa jako sklad strategických leteckých součástek.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 1.5tis
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 3.4tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.9tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.9tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]