reklama
24. června 1947: Americký pilot Kenneth Arnold (1915–1984) ze svého letounu v blízkosti pohoří Mount Rainier ve Washingtonu pozoruje neidentifikované létající objekty. Jeho svědectví dává vzniknout označení „létající talíře“.
Domů     Záhady historie
Je na hradě Bolków ukrytá jantarová komnata?
Mirek Brát
od Mirek Brát 3.10.2021
5.3tis
Hrad Bolków se tyčí přímo nad městem.
34
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Je to prý jeden z nejhezčích polských hradů. Stále majestátní torzo gotické pevnosti Bolków jako by vyrůstalo přímo z ulic stejnojmenného města v Dolnoslezském vojvodství. Staletí vstřebávaly hradební zdi dramatické události okolního světa.

Někdy jen netečně přihlížely, jindy byly jejich aktivní součástí. Hrad si do současnosti uchoval řadu tajemství a otázek bez odpovědí. Jedna z nich zní: Je zde ukrytá slavná jantarová komnata?

Mohutná masa bolkowského hradu. Náměstí v Bolkówě, kde se v roce 1944 zastavila záhadná automobilová kolona. Hrad Bolków se tyčí přímo nad městem.  Hrad Swiny, se kterým má být hrad Bolków spojený tajnou podzemní chodbou.

Jantarová komnata, „svatý grál“ současných hledačů pokladů, byla mistrovským dílem gdaňských mistrů, kteří na jeho zhotovení použili několik tun baltského jantaru. V roce 1716 se stala darem pruského krále ruskému carovi.

V průběhu druhé světové války padla jantarová komnata do rukou německé armády. Po skončení války se po ní doslova slehla zem. Někteří polští badatelé se domnívají, že by mohla být ukryta právě na hradě Bolków.

Mohutná masa bolkowského hradu.

Záhadná kolona míří do pevnosti

V roce 1944 měla do slezského Bolkówa přijet záhadná kolona sedmnácti plně naložených nákladních automobilů. Urazila prý dlouhou cestu, protože začátek její trasy byl v Königsbergu ve východním Prusku (dnešní ruský Kaliningrad).

Vojenské kamiony se krátce zastavily na bolkowském náměstí. Právě tehdy si náhodný svědek povšiml několika poškozených beden na korbě jednoho z automobilů. Zvědavost vystřídal úžas.

Náměstí v Bolkówě, kde se v roce 1944 zastavila záhadná automobilová kolona.

V bednách nebyly zbraně, munice či proviant, ale jantarové desky. Po krátce přestávce nařídil velitel kolony okamžitý odjezd. Cílem byl bolkowský hrad. Po několika hodinách se hřmot motorů opět rozléhal po náměstí.

Něco  se však změnilo. Nákladní auta byla prázdná!

Tajná chodba mezi hrady

V prostorách hradu probíhal i georadarový průzkum s cílem najít skryté podzemní prostory, kde by mohla být jantarová komnata ukryta. Skutečně, technika signalizovala možnou existenci zatím neprobádaného podzemí.

Jantarovou komnatu či její fragment se dosud na bolkowském hradě nalézt nepodařilo. Je možné, že umělecké dílo ze zlata a jantaru zde nacisté ukryli v legendách zmiňované tajné chodbě, která spojuje Bolków s dva kilometry vzdáleným gotickým hradem Swiny.

Hrad Swiny, se kterým má být hrad Bolków spojený tajnou podzemní chodbou.

Nacisté se na hradě Bolków dobře vyznali. V době druhé světové války jej využívali například pro shromáždění polovojenské mládežnické organizace Hitlerjugend. Hrad Swiny, se kterým má být Bolkow spojený podzemní chodbou, využívala německá správa jako sklad strategických leteckých součástek.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 1
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 27
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]
od Lucie Kubešová 23.6.2022 1.7tis
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17. století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů. CHÝŠE A K. ČAPEK Návštěvníci mají […]
od Mirek Brát 22.6.2022 1.8tis
Starověký Řím sice měl své pomyslné srdce ve Středomoří, během výbojů i obrany hranic se však jeho vliv posouval i hodně daleko na sever. S tím souvisí záhada římského pochodového tábora v Pardubickém kraji. Při rozšiřování inženýrských sítí v Jevíčku se našly stopy dokumentující historii této lokality až do období před dvěma tisíci lety. Tehdy se zde […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 2.3tis
V létě roku 2012 byl u břehů polynéského království Tonga objeven pod obrovskými nánosy písku vrak tajemné lodi.     Údajně by se mohlo jednat o legendární britskou pirátskou loď Port-au-Prince. Její poslední plavba skončila v roce 1806 právě u Tongy na rozkaz tamního krále Finauy Ulukalaly II., který nechal plavidlo i s nákladem cenností […]