Největší pískovcový útvar na světě se nachází ve střední Austrálii, uprostřed vyprahlé krajiny. Podle domorodého názvu jde o Uluru, neboli taky Ayers Rock.
Tato neobvyklá skála vystupující náhle z úplné roviny, dosahuje výšky až 350 m, její obvod je něco přes 9 kilometrů a přitom sahá až do hloubky 5 kilometrů.
Vznik bloku asi před 600 miliony lety vysvětluje vědecká hypotéza jako náročný sedimentační proces v moři, kdy po jeho ústupu byl monolit vyvrásněn na povrch.
Možná by to tak mohlo být, ale domorodý kmen Anangu má pro to svoje vysvětlení. Uluru prý vzniklo v dávném období, které nazývají „dobou snů“ a představuje klubka dvou skupin hadů. Což byli předkové rodu Anagů, soupeřící o krásnou ženu.
Bitva mezi nimi ukončila „dobu snů“ a vyvolala zemětřesení, z něhož povstal tento kamenný útvar. Protože hora mění během dne svoji barvu působením slunečního svitu od růžové až do temně rudou, je mementem této krvavé bitvy.
Nejen tento příběh, ale také další záhady zachycuje řada kreseb a rytin na útesech a v jeskyních, kde se konaly a možná ještě i konají tajemné rituály na usmíření zdejších duchů.
Skála má i magickou moc, kdy jen pouhým kontaktem s kamenem lze navázat spojení s předky. Proto Anagnuové varují turisty před výstupy na skálu. Existuje početná skupina návštěvníků, kteří v těchto místech beze stopy zmizeli.
Jedním ze záhadně nezvěstných se stal v roce 2005 i český reprezentant v závěsném létání. Ale již samotné odnášení úlomků posvátné skály „pro štěstí“ se často mění v neštěstí, a tak někteří raději kamínky třeba i poštou vracejí na místo původu.
Ufologové se zase domnívají, že skála je vstupní branou do podzemního světa mimozemské civilizace, kde záhadně zmizelé turisty používají na své pokusy.
Australská vláda cca před 30 léty vrátila skálu Uluru v národním parku domorodým Anangům. Po jejich dlouhém úsilí by mělo od podzimu 2019 dojít k úplnému zákazu výstupu na tento magický útvar.
Tak snad potom dojde i k usmíření duchů zdejších předků s turisty, obdivující tuto jedinečnou krásu přírody.