18. června 1953: Skákající Jack, obdoba českého Péráka, je třemi svědky spatřen v americkém Houstonu.
Domů     Je v imolském hradě ukrytý poklad?
Je v imolském hradě ukrytý poklad?
od 7.9.2023
3.1tis
349
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Potemnělým schodištěm se rozléhají kroky. Někdo právě jednou z věží na hradě v italské Imole sestupuje do vlhkých sklepení.

Jde o nejtajuplnější místo v pevnosti. Podzemí je totiž protkané sítí chodeb a připomíná labyrint. Dosud se ho nepodařilo úplně probádat, a navíc v něm má docházet k paranormálním jevům. Na co v něm lze narazit?

V pevnosti se má zjevovat duch Kateřiny Sforzové. Na opravách hradu se roku 1502 podílel i Leonardo da Vinci. Cesare Borgia (1475-1507). Jak o Tygřici z Imoly, tak o Cesarem Borgiovi se tvrdilo, že uzavřeli smlouvu s ďáblem. Papež Alexandr VI.

Jeho čtveřice robustních věží a mohutné zdi dodnes budí obdiv. Řeč je o hradu Rocca Sforzesca, jenž se nachází v centru malebné Imoly.

Bránu do regionu Emilia-Romagna zná dnes řada lidí zejména díky tomu, že se zde nachází okruh, na němž se jezdí závody Formule 1. Na konci 15. století bylo domovem jedné z nejmocnějších žen renesance.

Jmenovala se Kateřina Sforzová (1463–1509) a přezdívalo se jí Tygřice z Imoly. Podle řady tehdejších lidí byla ve spojení s ďáblem, jemuž se měla upsat krví. Ten jí výměnou za její nesmrtelnou duši údajně mimo jiné pomáhal s přestavbou hradu…

V pevnosti se má zjevovat duch Kateřiny Sforzové. Na opravách hradu se roku 1502 podílel i Leonardo da Vinci.
V pevnosti se má zjevovat duch Kateřiny Sforzové. Na opravách hradu se roku 1502 podílel i Leonardo da Vinci.

Zjevuje se za úplňku?

Ztichlou Imolu zalévají chladné stříbřité paprsky. Je úplněk. Podle pověstí lze právě tehdy na hradbách spatřit Kateřinin přízrak. Šlechtična má mít brnění a na ruce jí má sedět sokol připravený k letu.

Tygřice z Imoly totiž roku 1488 ovdověla, stala se regentkou města a musela ho mnohokrát bránit se zbraní v ruce. Když jí nepřátelé zajali děti a vyhrožovali, že je zabijí, Kateřina se údajně postavila na cimbuří, vykasala si sukni a zvolala: „Hlupáci!

To nevidíte, že si můžu udělat další?“ Na hradbách Rocca Sforzesca údajně při úplňku vyhlíží úhlavního rivala, jímž byl papežův syn Cesare Borgia (1475–1507).

Cesare Borgia (1475-1507).
Cesare Borgia (1475-1507).

Studna opatřená čepelemi

Kamínek několikrát narazí do kamenné zdi, než se žblunknutím rozrazí vodní hladinu. Jedním z taháků imolského hradu je tamní studna. „Říkalo se, že Kateřina házela své nepřátele do studny, která byla opatřena ostrými čepelemi“ – to je možné se leckde dočíst.

Zda jde o legendu, nebo o skutečnost, si nejsou jistí ani renomovaní historici. Hraběnka totiž žila ve velmi tvrdé době a několikrát se stala terčem atentátu. S jejich strůjci neměla nejmenší slitování.

Nechala je popravit, jejich hlavy nabodnout na kůly a vystavit na hradbách. Navíc neváhala povraždit ani děti či těhotné ženy spiklenců.

Jak o Tygřici z Imoly, tak o Cesarem Borgiovi se tvrdilo, že uzavřeli smlouvu s ďáblem.
Jak o Tygřici z Imoly, tak o Cesarem Borgiovi se tvrdilo, že uzavřeli smlouvu s ďáblem.

Průkopnice alchymie

„Kateřina měla mnoho koníčků. Kromě lovu a tance se věnovala také alchymii,“ zpravuje nás britský historik Christopher Hibbert (1924–2008). Experimenty přitom hraběnka prováděla právě na hradě Rocca Sforzesca.

Sepsala zde i rukopis, který obsahuje 454 záhadných receptů – většina z nich je z oblasti alchymie a medicíny. Kdesi v podzemním labyrintu měla Kateřina podle záhadologů ukrýt svůj poklad.

Zdejší lidé tvrdí, že když se někdo přiblíží k místům, kde by se snad měl nacházet, objeví se hraběnčin přízrak a další hledání znemožní. A co že má obsahovat? Zřejmě šperky. Kateřina totiž za života proslula jako jejich vášnivá sběratelka. Je snad její duše navždy připoutaná k hradu, jak věří někteří lovci duchů?

Papež Alexandr VI.
Papež Alexandr VI.

Pokusila se zabít papeže?

„Chtěla mě sprovodit ze světa,“ tvrdí papež Alexandr VI. (1431–1503). V listopadu 1499 je Kateřina uvězněna v Andělském hradu. Podle Svatého otce mu usilovala o život.

Důvod k tomu určitě měla. Na začátku onoho roku jí totiž papež město zkonfiskoval. Hraběnka měla ihned jednat. Pověřila prý papežova muzikanta, aby Alexandrovi VI. předal dopis s údajnou nabídkou smíru.

„List ale prý nechala zabalit do rubáše muže, který zemřel na mor,“ píše Hibbert. Pokud by si ho papež přečetl, zřejmě by se nakazil a zemřel. Svatý otec se o neotřelém atentátu ovšem zavčas dozvěděl.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 18.6.2024 268
V lesích německých spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko žije údajně záhadný kryptid. Ne, strach příliš nenahání, pokud tedy nemáte vzácnou úzkostnou poruchu zaměřenou na setkání se zajíci se slušivým parožím. Kdo je wolpertinger a co o něm víme? Obecně vzato je všechno okolo wolpertingera záhadné již od samého počátku. Není totiž jisté
od 17.6.2024 1.4tis
Na západě Bolívie se nachází místo, které je často označováno za nejzáhadnější lokalitu Jižní Ameriky. Ruiny chrámového komplexu zvaného Puma Punku jsou staré asi 1500 let a vědci dodnes nejsou schopni vysvětlit, kdo a jak je vlastně vytvořil. Dochované kamenné bloky totiž působí, jako kdyby byly opracovány moderní technologií!     Poh
od 17.6.2024 1.7tis
O tom vedou vědci dodnes spory. O její návštěvě krále Šalamouna se zmiňuje Bible, Korán a podobný příběh i jiné náboženské texty. Všechny záznamy jsou kombinací konkrétních údajů o bohatství a moudrosti Šalamouna, ale velmi nekonkrétních informací o samotné královně a jejím původu. Bible nás učí, že důvodem, proč se královna vydala na dalekou cestu, jsou zvěsti o moudrosti krále Izraele. Korán
od 16.6.2024 2.0tis
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu, na němž stojí džbán. V okamžiku, kdy první doušky zchladí její vyprahlé hrdlo, otevřou se dveře. Královna ztuhne. Ve dveřích stojí její hostitel a ona ví, že i tentokrát se mu povedlo ji přelstít.
od 16.6.2024 2.3tis
Tajemná historie, množství strašidelných legend a příběhů o přízracích, pokladech a netvorech a atmosféra, která zapůsobí na každého. Tak zní popis zříceniny hradu Ralsko, kterou lze najít kousek od Mimoně v Libereckém kraji. Místo s takovou pověstí nemohlo uniknout naší pozornosti. Co nás čekalo na vrcholu obtížně přístupného kopce? Českolipský trojúheln
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
panidomu.cz
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi