26. července 2014: V kanadském Torontu dochází k masovému pozorování UFO, vyděšení lidé volají na policii.
Domů     Je v imolském hradě ukrytý poklad?
Je v imolském hradě ukrytý poklad?
od 7.9.2023
3.1tis
349
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Potemnělým schodištěm se rozléhají kroky. Někdo právě jednou z věží na hradě v italské Imole sestupuje do vlhkých sklepení.

Jde o nejtajuplnější místo v pevnosti. Podzemí je totiž protkané sítí chodeb a připomíná labyrint. Dosud se ho nepodařilo úplně probádat, a navíc v něm má docházet k paranormálním jevům. Na co v něm lze narazit?

V pevnosti se má zjevovat duch Kateřiny Sforzové. Na opravách hradu se roku 1502 podílel i Leonardo da Vinci. Cesare Borgia (1475-1507). Jak o Tygřici z Imoly, tak o Cesarem Borgiovi se tvrdilo, že uzavřeli smlouvu s ďáblem. Papež Alexandr VI.

Jeho čtveřice robustních věží a mohutné zdi dodnes budí obdiv. Řeč je o hradu Rocca Sforzesca, jenž se nachází v centru malebné Imoly.

Bránu do regionu Emilia-Romagna zná dnes řada lidí zejména díky tomu, že se zde nachází okruh, na němž se jezdí závody Formule 1. Na konci 15. století bylo domovem jedné z nejmocnějších žen renesance.

Jmenovala se Kateřina Sforzová (1463–1509) a přezdívalo se jí Tygřice z Imoly. Podle řady tehdejších lidí byla ve spojení s ďáblem, jemuž se měla upsat krví. Ten jí výměnou za její nesmrtelnou duši údajně mimo jiné pomáhal s přestavbou hradu…

V pevnosti se má zjevovat duch Kateřiny Sforzové. Na opravách hradu se roku 1502 podílel i Leonardo da Vinci.
V pevnosti se má zjevovat duch Kateřiny Sforzové. Na opravách hradu se roku 1502 podílel i Leonardo da Vinci.

Zjevuje se za úplňku?

Ztichlou Imolu zalévají chladné stříbřité paprsky. Je úplněk. Podle pověstí lze právě tehdy na hradbách spatřit Kateřinin přízrak. Šlechtična má mít brnění a na ruce jí má sedět sokol připravený k letu.

Tygřice z Imoly totiž roku 1488 ovdověla, stala se regentkou města a musela ho mnohokrát bránit se zbraní v ruce. Když jí nepřátelé zajali děti a vyhrožovali, že je zabijí, Kateřina se údajně postavila na cimbuří, vykasala si sukni a zvolala: „Hlupáci!

To nevidíte, že si můžu udělat další?“ Na hradbách Rocca Sforzesca údajně při úplňku vyhlíží úhlavního rivala, jímž byl papežův syn Cesare Borgia (1475–1507).

Cesare Borgia (1475-1507).
Cesare Borgia (1475-1507).

Studna opatřená čepelemi

Kamínek několikrát narazí do kamenné zdi, než se žblunknutím rozrazí vodní hladinu. Jedním z taháků imolského hradu je tamní studna. „Říkalo se, že Kateřina házela své nepřátele do studny, která byla opatřena ostrými čepelemi“ – to je možné se leckde dočíst.

Zda jde o legendu, nebo o skutečnost, si nejsou jistí ani renomovaní historici. Hraběnka totiž žila ve velmi tvrdé době a několikrát se stala terčem atentátu. S jejich strůjci neměla nejmenší slitování.

Nechala je popravit, jejich hlavy nabodnout na kůly a vystavit na hradbách. Navíc neváhala povraždit ani děti či těhotné ženy spiklenců.

Jak o Tygřici z Imoly, tak o Cesarem Borgiovi se tvrdilo, že uzavřeli smlouvu s ďáblem.
Jak o Tygřici z Imoly, tak o Cesarem Borgiovi se tvrdilo, že uzavřeli smlouvu s ďáblem.

Průkopnice alchymie

„Kateřina měla mnoho koníčků. Kromě lovu a tance se věnovala také alchymii,“ zpravuje nás britský historik Christopher Hibbert (1924–2008). Experimenty přitom hraběnka prováděla právě na hradě Rocca Sforzesca.

Sepsala zde i rukopis, který obsahuje 454 záhadných receptů – většina z nich je z oblasti alchymie a medicíny. Kdesi v podzemním labyrintu měla Kateřina podle záhadologů ukrýt svůj poklad.

Zdejší lidé tvrdí, že když se někdo přiblíží k místům, kde by se snad měl nacházet, objeví se hraběnčin přízrak a další hledání znemožní. A co že má obsahovat? Zřejmě šperky. Kateřina totiž za života proslula jako jejich vášnivá sběratelka. Je snad její duše navždy připoutaná k hradu, jak věří někteří lovci duchů?

Papež Alexandr VI.
Papež Alexandr VI.

Pokusila se zabít papeže?

„Chtěla mě sprovodit ze světa,“ tvrdí papež Alexandr VI. (1431–1503). V listopadu 1499 je Kateřina uvězněna v Andělském hradu. Podle Svatého otce mu usilovala o život.

Důvod k tomu určitě měla. Na začátku onoho roku jí totiž papež město zkonfiskoval. Hraběnka měla ihned jednat. Pověřila prý papežova muzikanta, aby Alexandrovi VI. předal dopis s údajnou nabídkou smíru.

„List ale prý nechala zabalit do rubáše muže, který zemřel na mor,“ píše Hibbert. Pokud by si ho papež přečetl, zřejmě by se nakazil a zemřel. Svatý otec se o neotřelém atentátu ovšem zavčas dozvěděl.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 26.7.2024 1.0tis
U města Autun ve střední Francii se dochovala tajemná starověká stavba. Vznikla pravděpodobně v prvním století našeho letopočtu. Smysl tohoto jehlanovitého objektu je však do dnešních dnů záhadou. Jak prokázala archeologie, stavba se nachází v blízkosti nekropole-hřbitova římského sídla  Augustodunum, na jehož základech stojí současné město Autun.
od 26.7.2024 1.4tis
Podle historiků člověka od pravěkých ještěrů dělila miliony let dlouhá propast. Jenže kosterní nálezy, otisky stop i prastará umělecká díla vypovídají o možné realitě, která se zcela vymyká tomu, jak se na dějiny dívá současná věda. Žili dinosauři déle, než se předpokládalo, nebo snad společně s nimi koexistovala lidská rasa, o níž dosud nemáme ani tušení?
od 25.7.2024 1.8tis
V indiánských příbězích se to jen hemží zkazkami o existenci bájného El Dorada, města plného zlata, šperků a drahého kamení. Prý se nachází někde v Jižní Americe. Problémem ale je, že nikdo neví, kde přesně. Podařilo se to před několika měsíci zjistit univerzitnímu profesorovi Christopherovi Minsterovi z Ekvádoru? Proč stále nikdo nenašel El Dorado? To je
od 24.7.2024 2.4tis
Mělo to být obří impérium, které zabíralo velkou plochou dnešní Asie. Připisují se mu zásadní okamžiky v dějinách, a to včetně výstavby nejznámějších monumentů minulosti. „Made in Tartaria“ tak má být například i Velká čínská zeď. Existovala Tartárie? V případě stavby Velké čínské zdi dochází v kontextu bájné Tartárie i k velmi originálním výkladům
od 24.7.2024 2.9tis
Spojovat záhady s něčím tak obyčejným a notoricky fádním, jako je rohlík či houska, svědčí buď o nedostatku důvtipu, nebo naopak přemíry přebujelého vtipu... Napadlo vás však někdy, proč se tyto druhy-tvary pšeničného pečiva nazývají právě takto? Záhada pojmenování „rohlík, houska“ nás zavede nejen do historie Evropy, jazykovědných kabinetů, ale i
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské