Když je v těle ženy oplodněno jedno vajíčko dvěma spermiemi zároveň, narodí se jednovaječná dvojčata. Pokud ale v průběhu prenatálního vývoje dojde k chybě a embrya se neoddělí zcela, narodí se dvojčata siamská či jedinec s tzv. parazitickým dvojčetem…
Jedno z takto postižených dětí přijde na svět koncem 19. století v Římě. Jean Libbera (1884 – 1936) se však díky své vadě brzy stává jednou z nejlépe placených lidských kuriozit.
Bratříček Jacques
Dvojče Jeanovi vyrůstá z hrudníku. „Bylo tvořeno pouze bedry, stehny, nohama a pažemi. Vše na těchto částech lidského těla bylo dokonalé, až po nehty na rukách a nohách,“ líčí americký publicista Frederick Drimmer (1916–2000).
Zakrslá hlava nevyvinutého plodu je údajně vnořena do Jeanova těla. Parazitické dvojče je natolik vyvinuté, že dostává vlastní jméno. Říkají mu Jacques. Krevní i nervový systém mají oba bratři společný. Jean tedy dobře cítí, dotkne-li se někdo Jacquese. Při svých vystoupeních proto bývá ohlašován jako muž se dvěma těly.
Z vady udělal přednost
Mohl cítit a vnímat Jeana, nebo byl tělem bez duše, které přežívá jen díky svému hostiteli? Kolik života se skutečně skrývalo v jeho deformovaném těle, se nikdy nepodaří zjistit.
Libbera si nechává platit za to, že lidem dává možnost spatřit raritu na vlastní oči. Vystupuje převážně s cirkusy a vydělá celé jmění. Úspěchu dosáhne i v rodinném životě, když se mu podaří najít ženu a zplodit s ní čtyři zdravé děti.