Ze všech koutů světa se čas od času objeví hlášení o pozorování nějakého tajemného tvora, který nezapadá do vědeckých tabulek. Jsou to nějací mutanti, nebo neznámá stvoření, která i v dnešní době stále unikají našemu poznání?
Tentokrát se zaměříme na krvežíznivé čupakabry, které prý na různých místech světa mordují kozy a další hospodářská zvířata. O jejich existenci se přitom vedou spory už téměř 20 let.
Procházka ranní rosou nemusí být vždy romantická. Od 26. března 1995 to ví také Jaime Torres z městečka Orocovis ve středu Portorika. Přechází tehdy brzy ráno přes louku, na níž se pase stádo koz farmáře Enriqua Barreta.
Cestu zvlhlou trávou mu ale náhle přeruší pohled do koruny stromu, kterou opanoval podivný tvor, jenž upírá svůj zrak přímo na něj. Má kulatou hlavu, tmavě šedou barvu, protáhlé oči a téměř nepatrnou tlamu.
Když se k němu fascinovaný muž přiblíží, začne prý stvoření měnit barvu jako chameleón! „Nejdříve byl hnědý, pak červený a nakonec žlutý. Nikdy v životě jsem nic takového neviděl.
Náhle to zvíře začalo kývat hlavou a vydávat strašlivý sykot,“ líčí později novinářům Torres. Během podivného chování tvora se mu prý udělá tak nevolno, že téměř ztratí vědomí. Neznámý tvor na nic nečeká a bleskově mizí travou pryč.
Nedlouho na to je na louce nalezena první mrtvá koza. Má ji na svědomí tvor známý jako čupakabra?
Do poslední kapky
Tajemný agresor zvaný čupakabra (ze špan. chupar – sát a cabra – koza) se poprvé výrazněji zapisuje do povědomí veřejnosti právě roku 1995, když na karibském ostrově Portoriko dochází k několika podivným případům úmrtí dobytka a domácího zvířectva.
Záhadou těchto zvířecích zabití je jejich způsob. Kozy i další zvířata jsou vždy zcela zbaveny krve! To mají mít na svědomí právě legendární „vysavači krve“. „Čupakabru viděla řada svědků, kteří se shodují v několika věcech.
Její výška činí asi 1 až 1,5 metru, má veliké šikmé oči, v některých případech rudě nebo oranžově svítící, místo uší pouhé otvory, místo nozder malé průduchy a titěrnou tlamu,“ popisuje tajemného tvora britský kryptozoolog
Dr. Karl P. N. Shuker (*1959). Podle těchto údajů skutečně nepůsobí mýtické zvíře jako nějaké děsuplné monstrum. A přece ruší klidný spánek farmářů po celém světě!
Jsou po celém světě?
Na sklonku minulého a počátkem 21. století jsou krvavé incidenty s dobytkem hlášeny z různých míst světa, například z Argentiny, Peru, Brazílie, Mexika, USA, ale také z Ruska, Ukrajiny, Číny, a dokonce z Austrálie.
Jako by se tajemná čupakabra plíživě rozmnožovala z amerického kontinentu dále do světa. A to přesto, že některé čupakabry se údajně podaří lovcům a farmářům zastřelit. Právě mršiny krvelačných potvor ale zavdávají k dalším spekulacím. Někteří zoologové v nich totiž nevidí žádnou záhadu, ale jen opelichané kojoty.
Pes, který měl svrab?
Stojí snad za mýtem o čupakabře obyčejná stepní šelma?
„Jde o známého živočicha, například psa, ale zmutovaného, nebo postiženého nějakou těžkou kožní chorobou, nejčastěji svrabem,“ tvrdí před časem americký biolog Barry O´Connor z univerzity v Michiganu.
Jeho názor sdílí mnoho úřadů, které případy údajné čupakabry vyšetřují. Jak ovšem vysvětlit mrtvá zvířata s totálně vysátou krví? Také někteří kryptozoologové Connorovi oponují.
Žádné zkoumané zastřelené zvíře prý neodpovídá popisu netvora, který měl řádit v Portoriku a dalších místech. A další badatelé naznačují, že se úřady možná snaží odvést pozornost od pravé čupakabry záměrně.
Snaží se snad zakrýt existenci nějakého zmutovaného zvířete, které vzniklo coby výsledek neúspěšných genetických pokusů? Může to být opravdu tak, jak v tomto případě naznačují kryptozoologové?
Nebo žádný tajemný děsivý tvor ve skutečnosti neexistuje a mají pravdu racionálně založení biologové a státní úředníci?