9. prosince 1965: V Kecksburgu v Pensylvánii je spatřena ohnivá koule. Armáda místo dopadu uzavírá a zatajuje informace.
Domů     Záhadný nápoj kykeon. Je to klíč k řešení tajemství starověkých mystérií?
Záhadný nápoj kykeon. Je to klíč k řešení tajemství starověkých mystérií?
od 26.10.2023
3.3tis
354
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

O tajných náboženských obřadech starověkého Řecka už bylo napsáno množství odborných pojednání. V centru pozornosti je například bádání o podstatě takzvaných Eleusínských mystérií, která se konala na poloostrově Attika již na úsvitu dějin řecké civilizace.

Poslední tajné obřady zde proběhly ve čtvrtém století našeho letopočtu. Skutečně se při nich pil nápoj až zázračných vlastností?

Námel je lidové označení pro parazitující houbu na obilovinách. Jaké přísady byly přidávány do kykeonu, který byl podáván v rámci tajných obřadů? Kdo chce mluvit s bohy, měl by si svlažit jazyk v kykeonu. Záhadné hromadné otravy ve Francii z roku 1951.

Navzdory tomu, že je slunečný den, Aboios už od rána cítí mrazení po celém těle. Vlastně by měl být šťastný, protože ho konečně pozvali, aby se účastnil jednoho tajného obřadu, při něm si prý může popovídat se samotnými bohy.

On, obchodník z ostrova Rhodos, bude patřit mezi těch pár vyvolených! Jak však překonat trému a začít mluvit božským jazykem?

Radili mu: „Napij se z tohoto poháru! Je v něm tajný nápoj. Poslechni! To, co uvidíš, však už nikomu nikdy nevyprávěj!“ O jaký nápoj má ale jít? Jaká tekutina dokáže odhalit tajemství mystérií a dávných obřadů? Jde o víno či medovinu? Kdepak. Za vším má stát tajný nápoj jménem kykeon!

Námel je lidové označení pro parazitující houbu na obilovinách.
Námel je lidové označení pro parazitující houbu na obilovinách.

Nápoj „říznutý“ námelem?

Kykeon byl ve starověkém Řecku velmi populární a ve své běžné podobě jistě neškodný. Vyráběl se z vody a ječmene. Údajně se po něm dobře trávilo, osvěžení i nějaké ty živiny přinášel též těžce manuál­ně pracujícím – například zemědělcům.

Ovšem, do kykeonu se také přidávaly i různé bylinky a další složky. Kykeon se opravdu pil i v rámci Eleusínských mystérií.

Jaké přísady byly přidávány do kykeonu, který byl podáván v rámci tajných obřadů?
Jaké přísady byly přidávány do kykeonu, který byl podáván v rámci tajných obřadů?

Byl to však pravděpodobně kykeon velmi speciální, jehož částí byla i psychoaktivní látka. Jaká? Vědci spekulují třeba o paličkovici nachové (Claviceps purpurea), kterou známe i pod pojmenováním námel.

Tato houba parazitující na obilovinách pak mohla být odpovědná za změněné stavy vědomí, kterých si měrou vrchovatou dopřávali účastníci tajných mystérií.

Archeologové opravdu objevili stopy námelu na fragmentech pohárů z některých oblastí, kde rituály probíhaly. Je to ale dostatečný důkaz?

Kdo chce mluvit s bohy, měl by si svlažit jazyk v kykeonu.
Kdo chce mluvit s bohy, měl by si svlažit jazyk v kykeonu.

Brána do božského světa

„Kykeon byl psychoaktivní nápoj z různých rostlin používaných v léčebných a duchovních rituálech a zůstává trvalým tajemstvím klasického starověku,“ píše v roce 2021 na portálu truffle.report publicistka Tanya Lelyseieva.

Víme, že účastníci tajných starověkých obřadů omamné a stimulující účinky kykeonu využívali. Jaké vize mohl tento nápoj navozovat?

U někoho mohl extrémně prohloubit prožívání, u jiného navodit děsivou psychózu, záleželo vždy na konkrétním člověku. Zatím nebyly nalezeny žádné starověké záznamy o tom, co člověk po požití kykeonu cítil, viděl, prožíval.

Jistou analogii by mohly poskytnout klinické studie pokusů s přírodními i syntetickými drogami. Řekové ovšem kykeon jako drogu rozhodně nevnímali.

Skutečně tento nápoj dokázal odemknout pomyslnou bránu do božského světa vedoucí k poznání tajemství života a smrti?

Záhadné hromadné otravy ve Francii z roku 1951.
Záhadné hromadné otravy ve Francii z roku 1951.

Záhada hromadné otravy ve Francii v roce 1951

I po více než sedmdesáti letech není jisté, co způsobilo hromadnou otravu obyvatel jihofrancouzské obce Pont-Saint-Esprit. V roce 1951 zde propukla otrava, která postihla více než 250 lidí. Několik z nich zemřelo.

Lidé začali pociťovat různé psychické a fyzické příznaky otravy. Pronásledovaly je halucinace, měli silné bolesti břicha. Stav některých z nich vyústil až v psychotické šílenství, kdy ohrožovali okolí i sami sebe. Skončili tak ve svěrací kazajce v psychiatrické léčebně.

Nejčastěji uváděným závěrem vyšetřování bylo, že v místním pekařství se dostal do mouky pro přípravu pečiva nebezpečný námel.

Objevily se však i konspirační teorie, že za hromadnou otravou mohl být tajný projekt zpravodajské služby CIA, která zde experimentovala se syntetickou drogou LSD.

Foto: wikimedia.org, flickr.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 9.12.2023 72
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o několik století později... Záhada za záhadou... Při výpočtech tak zřejmě došlo k řadě chyb, takže Ježíš Kristus se patrně narodil dříve, údajně někdy mezi roky 2
od 9.12.2023 741
V roce 1095 byla papežem vyhlášena první křížová výprava. Většina křesťanů věřila, že se s pomocí Boží podaří zažehnat muslimskou hrozbu a navrátit do rukou katolíků Boží hrob v Jeruzalémě. Vojsko pochodující pod křížem čekalo tažení vykoupené krví a utrpením, ale i údajné zázraky, které mnohé z nich ještě utvrdily ve víře. Pomohl snad křižákům sám Bůh?
od 7.12.2023 2.1tis
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko nynějšího pelhřimovského náměstí se prý zastavil u studánky zvané Belka a na paměť toho, že se občerstvil její výbornou vodou, zde měl založit město, které po něm získalo jméno Pelhřimov... [gallery
od 7.12.2023 2.6tis
Na skalnatém ostrohu nad Vltavou se chystá obřad, při němž se nový vládce chopí moci nad okolním územím. Později budou na místě nastolována česká knížata a vyroste zde Pražský hrad. Pahorek ale údajně používali už jejich předchůdci. Podle historika Petra Charváta navíc ceremoniál začínal obětí perskému bohu Mithrovi. Je to možné?     K
od 6.12.2023 2.9tis
Emu Destinnovou lze zajisté nazvat renesanční a výjimečnou osobnosti. Proslavila se díky úžasnému sopránu, ale i nevšednímu šarmu! Možná měla ale i skryté stránky. Možná se věnovala okultismu a černé magii!   Plnoštíhlá žena, oblečená v černých šatech, přichází k rozměrné zámecké knihovně. Z ní vytahuje útlý svazek. Zažloutlé listy prozrazují velmi starý původ knihy. Se spisem kráčí ke spole
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Islanďané mají společné předky s Indiány
epochaplus.cz
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
epochaplus.cz
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a