17. července 1819: V záhadné hrobce rodu Chaseových na ostrově Barbados dochází k opětovnému nevysvětlitelnému přesouvání těl a rakví.
Domů     Záhadný nápoj kykeon. Je to klíč k řešení tajemství starověkých mystérií?
Záhadný nápoj kykeon. Je to klíč k řešení tajemství starověkých mystérií?
od 26.10.2023
3.3tis
354
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

O tajných náboženských obřadech starověkého Řecka už bylo napsáno množství odborných pojednání. V centru pozornosti je například bádání o podstatě takzvaných Eleusínských mystérií, která se konala na poloostrově Attika již na úsvitu dějin řecké civilizace.

Poslední tajné obřady zde proběhly ve čtvrtém století našeho letopočtu. Skutečně se při nich pil nápoj až zázračných vlastností?

Námel je lidové označení pro parazitující houbu na obilovinách. Jaké přísady byly přidávány do kykeonu, který byl podáván v rámci tajných obřadů? Kdo chce mluvit s bohy, měl by si svlažit jazyk v kykeonu. Záhadné hromadné otravy ve Francii z roku 1951.

Navzdory tomu, že je slunečný den, Aboios už od rána cítí mrazení po celém těle. Vlastně by měl být šťastný, protože ho konečně pozvali, aby se účastnil jednoho tajného obřadu, při něm si prý může popovídat se samotnými bohy.

On, obchodník z ostrova Rhodos, bude patřit mezi těch pár vyvolených! Jak však překonat trému a začít mluvit božským jazykem?

Radili mu: „Napij se z tohoto poháru! Je v něm tajný nápoj. Poslechni! To, co uvidíš, však už nikomu nikdy nevyprávěj!“ O jaký nápoj má ale jít? Jaká tekutina dokáže odhalit tajemství mystérií a dávných obřadů? Jde o víno či medovinu? Kdepak. Za vším má stát tajný nápoj jménem kykeon!

Námel je lidové označení pro parazitující houbu na obilovinách.
Námel je lidové označení pro parazitující houbu na obilovinách.

Nápoj „říznutý“ námelem?

Kykeon byl ve starověkém Řecku velmi populární a ve své běžné podobě jistě neškodný. Vyráběl se z vody a ječmene. Údajně se po něm dobře trávilo, osvěžení i nějaké ty živiny přinášel též těžce manuál­ně pracujícím – například zemědělcům.

Ovšem, do kykeonu se také přidávaly i různé bylinky a další složky. Kykeon se opravdu pil i v rámci Eleusínských mystérií.

Jaké přísady byly přidávány do kykeonu, který byl podáván v rámci tajných obřadů?
Jaké přísady byly přidávány do kykeonu, který byl podáván v rámci tajných obřadů?

Byl to však pravděpodobně kykeon velmi speciální, jehož částí byla i psychoaktivní látka. Jaká? Vědci spekulují třeba o paličkovici nachové (Claviceps purpurea), kterou známe i pod pojmenováním námel.

Tato houba parazitující na obilovinách pak mohla být odpovědná za změněné stavy vědomí, kterých si měrou vrchovatou dopřávali účastníci tajných mystérií.

Archeologové opravdu objevili stopy námelu na fragmentech pohárů z některých oblastí, kde rituály probíhaly. Je to ale dostatečný důkaz?

Kdo chce mluvit s bohy, měl by si svlažit jazyk v kykeonu.
Kdo chce mluvit s bohy, měl by si svlažit jazyk v kykeonu.

Brána do božského světa

„Kykeon byl psychoaktivní nápoj z různých rostlin používaných v léčebných a duchovních rituálech a zůstává trvalým tajemstvím klasického starověku,“ píše v roce 2021 na portálu truffle.report publicistka Tanya Lelyseieva.

Víme, že účastníci tajných starověkých obřadů omamné a stimulující účinky kykeonu využívali. Jaké vize mohl tento nápoj navozovat?

U někoho mohl extrémně prohloubit prožívání, u jiného navodit děsivou psychózu, záleželo vždy na konkrétním člověku. Zatím nebyly nalezeny žádné starověké záznamy o tom, co člověk po požití kykeonu cítil, viděl, prožíval.

Jistou analogii by mohly poskytnout klinické studie pokusů s přírodními i syntetickými drogami. Řekové ovšem kykeon jako drogu rozhodně nevnímali.

Skutečně tento nápoj dokázal odemknout pomyslnou bránu do božského světa vedoucí k poznání tajemství života a smrti?

Záhadné hromadné otravy ve Francii z roku 1951.
Záhadné hromadné otravy ve Francii z roku 1951.

Záhada hromadné otravy ve Francii v roce 1951

I po více než sedmdesáti letech není jisté, co způsobilo hromadnou otravu obyvatel jihofrancouzské obce Pont-Saint-Esprit. V roce 1951 zde propukla otrava, která postihla více než 250 lidí. Několik z nich zemřelo.

Lidé začali pociťovat různé psychické a fyzické příznaky otravy. Pronásledovaly je halucinace, měli silné bolesti břicha. Stav některých z nich vyústil až v psychotické šílenství, kdy ohrožovali okolí i sami sebe. Skončili tak ve svěrací kazajce v psychiatrické léčebně.

Nejčastěji uváděným závěrem vyšetřování bylo, že v místním pekařství se dostal do mouky pro přípravu pečiva nebezpečný námel.

Objevily se však i konspirační teorie, že za hromadnou otravou mohl být tajný projekt zpravodajské služby CIA, která zde experimentovala se syntetickou drogou LSD.

Foto: wikimedia.org, flickr.com, youtube.com
Lokalita:
Související články
od 16.7.2024 1.4tis
Jmenovala se Magda Logomer, ve svém okolí však byla známa také pod přezdívkou Herucina. Rodačka z chorvatského města Križevci byla v roce 1758 odsouzena k trestu smrti za čarodějnictví. Výkon hrdelního trestu však na poslední chvíli zastavila sama rakouská císařovna. Proč? Proces s Magdou Logomer – Herucinou je chápán jako konec honu na čarodějnice
od 15.7.2024 2.7tis
Rakouský mág Karl Maria Wiligut se v poslední třetině svého života stává velkou postavou nacistického okultismu. Byl jen šílencem s vysokým charisma, nebo skutečně pronikl do tajů mystických věd? S vytrvalým hukotem se valí temné proudy řeky Dyje. Na jednom z břehů v údolí stojí mezi stromy urostlý muž a rukou si stíní tvář, aby dobře viděl na nedaleký skaln
od 14.7.2024 2.8tis
Tak trochu černou ovcí je ve svém oboru Američan Richard Gallagher. Tento docent klinické psychiatrie na newyorské Medical College se totiž dlouhodobě věnuje posedlosti ďáblem a je přesvědčený, že vymítání skutečně může pomoci některým pacientům. „Většinou strávím více času tím, že lidi přesvědčuji, že nejsou posedlí ďáblem než léčbou. Na případy, kdy se skutečně jedná o něco vědou nevysvětlitelné
od 13.7.2024 3.1tis
Druhá světová válka skončila teprve před několika lety a svět se vrací do starých kolejí. V americkém Cottage City v Marylandu žije původně německá rodina, ve které vyrůstá i chlapec známý dnes pod pseudonymem Roland Doe. Život je to obyčejný až do roku 1949, kdy se v domácnosti údajně začnou dít neuvěřitelné věci. Z polic padají náboženské sošky a kříže, nábytek v některých místnostech se sám
od 12.7.2024 2.7tis
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk, který ovládal léčitelství a magii... Smlouva s ďáblem? Jan Josef Antonín Eleazar Kittel se narodil v Šumburku (dnes Krásná) roku 1704 v rodině s ranhojičskou t
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
epochaplus.cz
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka.
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít