Skip to content

Jeffrey Hudson: Nejznámější trpaslík v historii a jeho pozoruhodný příběh

Válečný hrdina, vrah, otrok, vyhnanec i služebný královny. Všechny tyto přívlastky patří asi dodnes nejznámějšímu trpaslíkovi na světě. Záhadnému muži jménem Jeffrey Hudson, který se narodil v roce 1619 v anglickém Oakhamu.

Jeffrey měl v dospělosti měřit pouze něco málo přes padesát centimetrů. A jeho podivná cesta začala, když byl jako hříčka přírody přijat do služebnictva hraběnky z Buckinghamu. U nich se však dlouho nezdržel.

A jeho malý vzrůst mu otevřel cestu až na královský dvůr, kde ho pod svá křídla vzal král Charles I., a ještě více jeho manželka Henrietta Maria, které se Jeffrey staral o zábavu o rozptýlení.

Trpaslíkovo bizarní dobrodružství

Jeffrey s královnou si byli velmi blízcí, trpaslík se stal jejím rádcem, přítelem i mazlíčkem zároveň. Dostalo se mu tak vzdělání i všech vymožeností královského dvora, stejně jako přízně dvořanů. Pokoj trpaslík sdílel s obřím mužem jménem William a neobyčejně chytrou opicí Pug.

V době anglické občanské války pak Jeffrey prokázal svou odvahu a pomáhal také v armádě, kde se ale prý stal pro svou výšku terčem posměchu. V boji však prý trpaslík působil téměř jako nadpřirozená bytost, která se neohroženě stavěla nepřátelům a vyzařovala téměř nadpřirozenou auru.

Ani to ale zdá se nestačilo, aby si lidé přestali dělat legraci na Jeffreyho účet.

Z jeho vzrůstu si prý utahoval také královnin bratr, a to do takové míry, že ho trpaslík vyzval na souboj. V souboji Jeffrey sice uspěl, ale následně byl zatčen za vraždu. Řešení sporů duelem nebylo v té době legální.

Královně se sice podařilo svého sluhu a mazlíčka z vězení vyplatit, ten však musel odejít do exilu. V těchto letech jsou jeho cesty spletité a na několik let vedou také do otrockých řetězů v Turecku.

Právě v té době došlo ale k záhadné událost – Jeffrey náhle vyrostl téměř o dalšího půl metru. Proč se tak stalo se nepovedlo vysvětlit nikomu, kdo jeho tělo později zkoumal. Jeffrey, nejznámější trpaslík a záhadná postava, které se podařilo procestovat svět, dožil po smrti královny v ústranní a byl nakonec pohřben v neoznačeném hrobě, zanechávajíc za sebou nic než svůj pozoruhodný příběh.

Foto: Shutterstock
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články