reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Jerome ze Sandy Cove: Neznámý muž odnikud!
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 2.4.2020
3.8tis
442
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Na kanadské pláži leží muž bez nohou. Jako by ho tam někdo zanechal. Jak se tam ocitl, se však nikdy nedozvíme. Nebudeme znát jeho jméno ani životní příběh. Muže, který se roku 1863 zčistajasna objevil na prochladlém pobřeží, nikdo nehledá. On sám navíc mluví jazykem, kterému nikdo nerozumí.

Pláž Sandy Cove je malebným místem kanadského Nového Skotska, váže se k ní ale velmi podivný příběh. Foto: wikipedia commons

Dva farmáři, Robert Bishop a William Eldridge, pracují na poli nedaleko vesnice jménem Sandy Cove s výhledem na zdejší záliv. Uslyší křik chlapce, který k mužům utíká směrem od pláže.

Muži z jeho útržkovitých vět vyvozují, že na pláži viděl ležet muže bez nohou. Tomu se sice oba muži zdráhají uvěřit, ale vydávají se s ním zpět k pláži. Ke svému překvapení tam nacházejí muže, kterému skutečně chybějí obě dolní končetiny.

Je oblečen ve slušném, vedle něj leží džbán vody a zásoba sušenek. Pahýly jeho nohou, které byly nepochybně odstraněny odborníkem, jsou již uzdravené a nejeví žádné známky infekce. Přesto je muž převezen do nemocnice na vyšetření.

Očekává se, že brzy promluví a vyjde najevo, kdo je a kdo ho na pláži nechal. K tomu ale nikdy nedojde. Naprázdno vyjdou i snahy najít jeho blízké. Proč muže nikdo nehledá?

Dozvíme se někdy, kdo byl tajemný Jerome? Foto: wikipedia commons Kámen na pláži Sandy Cove, kde byl kdysi nalezen tajemný Jerome. Foto: tripadvisor.com Badatel Fraser Mooney, který žije poblíž Sandy Cove pátrá po minulosti Jeroma už celá léta. Foto: saltwire.com

NEZNÁMÝ JAZYK

Muž se objevil nedaleko Sandy Cove v kanadské provincii Nové Skotsko 24. září 1863. Po převezení do nemocnice však neznámý muž téměř nemluví. Když se jej ptají na jméno, zamumlá něco, co připomíná Jerome.

Toto jméno mu už zůstává. Nalezenec očividně nerozumí angličtině a odmítá s lidmi mluvit v jakémkoliv známém jazyce. Lidé na něj zkoušejí mluvit francouzsky, italsky i jinak. V mnoha případech jsou prý jeho odpovědí zvuky připomínající spíše zvíře než člověka.

Jiným to připomíná jakýsi exotický jazyk. Jeho vzhled napovídá, že může pocházet ze Středozemí. Jak se ale ocitl na kanadském pobřeží? Byl zde snad zanechán vlastní rodinou, a proto jej ani po letech nikdo nehledá, ačkoliv se obyvatelé Sandy Cove všemožné snaží vypátrat Jeromovy blízké?

Další z teorií tvrdí, že šlo o námořníka, který na lodi chystal vzpouru, a tak byl potrestán useknutím nohou a vysazením na pobřeží. Na námořníka má však příliš jemné ruce.

Tajemný muž byl pohřben na metheganském hřbitově, kde má jednoduchý náhrobek s nápisem Jerome. Foto: findagrave.com

PIRÁT NEBO DŘEVORUBEC?

Po mnoha letech, v roce 1905, přichází editorovi kanadského magazínu Yarmouth Herald dopis od jistého R. O. Fosse. Ten tvrdí, že záhadný cizinec byl jen pár let před objevením na oné pláži nalezen na místě jen asi 32 km vzdáleném od Sandy Cove.

„Tato osoba byla velmi blízko smrti, obě jeho nohy byly těžce omrzlé,“ píše se v dopise. „Bylo zjištěno, že k záchraně jeho života je nezbytná amputace obou nohou.“ Ani tento muž nemluvil žádnou známou řečí.

To však bylo přisuzováno těžkému šoku, který prožil, když se ocitl na pokraji smrti a probudil se bez nohou. Pisatel tohoto dopisu se domnívá, že se lidé z Gagetownu, kde byl muž hospitalizován, po jeho uzdravení rozhodli, že se nepohodlného nalezence zbaví tak, že jej nechají odvézt pryč.

A proto byl vysazen na pláži u Sandy Cove, kde se o něj místní postarali mnohem přívětivěji. Pokud je dopis pravdivý, vysvětluje pouze to, jak neznámý muž přišel o nohy. Jak se ale objevil promrzlý na kost na prvním místě, je stále záhadou. Jerome umírá v roce 1912, aniž by se podařilo vypátrat jeho identitu, přátele či rodinu.

Autorka článku: Eva Soukupová

Foto: wikipedia commons, historicmysteries.com, tripadvisor.com, findagrave.com, baiesaintemarie.com, saltwire.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 153
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]