21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Jeskyně půlnočního děsu ukrývala kosti desítek obětovaných dětí
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 28.7.2021
3.9tis
Zloděj artefaktů přistál na hromadě kostí, foto Pixabay
85
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Jihoamerická jeskyně v sobě skrývala strašlivé tajemství. Stala se hrobem pro desítky dětí obětovaných při náboženských rituálech mayským bohům. Podle analýz však nepatřily místním kmenům. Neznámý původ těchto dětí přináší mrazivé hypotézy.

Zloděj artefaktů přistál na hromadě kostí, foto Pixabay K objevení jeskyně došlo náhodou, foto Pixabay Rozbor kostí a zubů vypovídá o obchodování s dětmi, foto Pixabay Obětování dětí bylo u středoamerických domorodců běžnou praxí, foto Diego Duran  / Creative Commons / Volné dílo

Je temná noc někdy v roce 2006 a blíží se půlnoc. Pro jednoho ze zlodějů starožitností ve středoamerickém státě Belize je to ideální příležitost pro průzkum zdejších jeskyní. Doufá totiž, že se mu v některé z nich podaří najít cenné pozůstatky po mayské civilizaci, které by mohl ukrást a zpeněžit.

Jenže když se pokouší do jedné z nich spustit, neudrží se na laně, zřítí se do osmnáctimetrové hloubky a přistane na obrovské hromadě lidských kostí. Zloděj historických artefaktů tak jistě dostal lekci, kterou si zasloužil.

Jeho zoufalý křik plný strachu se donese k uším místního zemědělce, který muže osvobodí. A jeskyni pak dává jméno Mitnacht Schreknis pata, což v místním dialektu znamená Jeskyně půlnoční děsu. Deset let poté vědci zveřejňují zprávu o provedeném výzkumu jeskyně. Z jejích závěrů je patrné, že si jeskyně své jméno plně zaslouží!

K objevení jeskyně došlo náhodou, foto Pixabay

KRVAVÉ OBĚTI

Poté, co byl objev nahlášen, stanuli archeologové před nelehkým úkolem – vyzvednout, zdokumentovat a zanalyzovat kosti z dna jeskyně. Těch napočítají celkem 9566!

Podrobné výsledky zkoumání představil kalifornský archeolog Michael Prout na výročním zasedání Americké asociace fyzických antropologů konané dne 15. dubna 2016.

Radiokarbonové datování kostí, zubů a dalších fragmentů prokázalo, že se zde ostatky hromadily v období dlouhém 1500 let, které začalo před 3000 lety, tedy na začátku éry Mayů. Už na počátku výzkumů se archeologové domnívali, že jeskyně pravděpodobně sloužila jako rituální a obětní místo. To potvrdil i nález obětních oltářů v jeskyni.

Rozbor kostí a zubů vypovídá o obchodování s dětmi, foto Pixabay

BOHOVÉ MAJÍ RÁDI DĚTI

Pro vědce je sice nemožné roztřídit všechny vyzvednuté ostatky, podařilo se jim však sestavit dohromady alespoň 144 těl. Antropologové ke svému zděšení zjišťují, že více než polovina z nich patří dětem ve věku od 4 do 10 let a nikdo z mrtvých nepřekročil věk 14 let.

Poté se potvrdily i nejhorší obavy vědců – nikdo z těch, kteří byli svrženi na dno jeskyně, nezemřel přirozenou smrtí. Všichni byli rituálně obětováni.

Obětování dětí bylo u středoamerických domorodců běžnou praxí, foto Diego Duran / Creative Commons / Volné dílo

ZABÍJEJÍ JEN CIZÍ

Postgraduální studentka z kalifornské univerzity Samantha Lorenz, která se na výzkumu podílela, následně provedla chemickou analýzu zubů obětí a celá záležitost s dětskými oběťmi nabrala ještě zlověstnějších rozměrů.

Děti totiž podle výsledků analýz zcela určitě nebyly místní, budoucí oběti bohům byli cizinci. „Nikdo z nich není z Belize, takže to znamená, že máme tuto populaci dětí, která byla přivedena odjinud za účelem oběti,“ vysvětluje Lorenz a sama se ptá:

„Byly tyto děti uneseny? Byly prodány? Nebo se dobrovolně vzdaly?“

Údajně v tomto případě existují indicie, které napovídají, že v oblasti fungovala jakási obchodní síť, jejíž hlavní komoditou byly právě děti. Mezi oběťmi jsou podle analýz nejen děti z řad běžných obyvatel, ale i potomci elity.

Zda se tyto děti z vyšších vrstev společnosti dostaly do rukou svých budoucích vrahů také prostřednictvím obchodníků nebo jako váleční zajatci, už zůstává na úrovni spekulací.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.2tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.3tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.9tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]