26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Jezero Čagan: Co zde napáchaly pokusy s jadernými zbraněmi?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 8.9.2022
1.8tis
Zvýšená radioaktivita zde lze naměřit i dnes.
168
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Někdy před 60. léty se ve světě začalo spekulovat o možnosti využití atomové energie také v mírových podmínkách. Vždyť ta obrovská energie by místo ničení nepřítele mohla také vydatně pomoci při budování například průplavů, přehrad, vodních kanálů a všade tam, kde je potřeba přemisťovat obrovské množství materiálu, lámat skály apod.

Pro tyto účely bylo nejprve potřebné ověřit možnosti na řadě pokusných projektů. V USA bylo provedeno 27 takových jaderných výbuchů, než byl program jako neperspektivní uzavřen. Podobné pokusné výbuchy se objevovaly také v tehdejším Sovětském svazu od roku 1965 až do roku 1988. Tam bylo provedeno celkem 124 jaderných výbuchů.

Podobným způsobem jezero vzniklo. Jezero na satelitním snímku. Zvýšená radioaktivita zde lze naměřit i dnes.

Vznik jezera Čagan se skleněným dnem

Jeden z důležitých testů byl proveden v lednu 1965 v Čaganu, testovacím středisku na území Kazachstánu. Jeho cílem bylo ověřit v SSSR možnost vytváření vodních nádrží použitím atomových výbuchů.

Předpokládalo se, že pokud bude test úspěšný, bylo by možné umístit do kazašských stepí na 40 takových nádrží k řešení problémů letního sucha. Mohly sloužit jak k zavlažování, tak napájení hospodářských zvířat.

Puma o síle 140 kilotun byla umístěna do 180 metrů hluboké jámy ve vysychajícím korytě řeky Čagan. Výsledkem pokusu byl kráter o průměru 400 metrů a hloubce kolem 100 metrů. Později byl vyříznut kanál pro přítok vody k naplnění prohlubně. Na dně kráteru se výbuchem vytvořila vrstva roztavených hornin, která připomíná sklo.

Jezero na satelitním snímku.

Nádrž, zvaná neoficiálně jako Čaganské jezero, má objemem přibližně 10 milionů metrů krychlových. V podstatě se zachovalo ve stejné podobě až do dnešní doby. A to včetně negativ, která tento experiment přinesl.

Získané poznatky

Voda v jezeře je stále radioaktivní a občas prý nepříjemně zapáchá. Aby bylo možno zjistit účinky zbytkového záření, na konci 60. let zde byla otevřena biologická stanice. Do jezera bylo proto vypuštěno více než třicet různých druhů ryb, více než dvacet druhů měkkýšů, savců a vysazeno téměř 150 druhů různých rostlin.

Téměř 90 procent organismů uhynulo, i když ne kvůli záření, ale kvůli změně jejich přirozeného prostředí. Avšak řada druhů vlivem záření mutovala a tak se generace zejména ryb zvětšila. Asi v polovině 70. let byla výzkumná stanice uzavřena.

Podobným způsobem jezero vzniklo.

Jezero Čagan vláda Kazachstánu zařadila na seznam lokalit, ovlivněných jadernými testy. I když některé druhy ryb stále žijí v jezeře, jejich konzumace se nedoporučuje. Také voda z jezera není vhodná k pití a k zavlažování zemědělské půdy. Přesto to prý někteří místní obyvatelé nedodržují.

Ale toto místo se v poslední době stalo vyhledávaným turistickým cílem, v propagačních materiálech někdy nazývané atomovým jezerem. Pro výhled na kráter a jeho okolí si však musí turisté obléct ochranný oděv a masky.

Provedené experimenty ukázalo jak v USA, tak v bývalém SSSR, že atomová energie, byť měla posloužit mírovému využití, je pro takové účely nevhodná a vysoce nebezpečná.

Foto: Creative Commons / volná díla / neznámí autoři (foto 1. a 2.), úvodní foto Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 458
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.4tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]