17. dubna 1976: V cornwalllském Mawnanu je u kostelní věže spatřen Soví muž.
Domů     Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
od 8.3.2024
3.4tis
344
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč.

Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení?

Voda v jezírku byla vždy obyčejná a nijak nevybočovala. Až do loňského podzimu. Oblast neobvyklého jevu z 30.řijna 2023. Dává o sobě tímto způsobem vědět sama Země? Je to snad jakési varování? Jeden večer se obloha nad Yorkshire rozzářila nápadně růžovou barvou. Za všechno údajně mohou bakterie. Jenže místní vše berou jako znamení.

Krvavé deště, nezvykle zbarvená obloha, polární záře v růžových a červených odstínech nebo náhlá změna zabarvení vodních ploch jsou úkazy, které naši předkové považovali za neblahá znamení.

I když tyto jevy dnešní věda zpravidla dokáže uspokojivě vysvětlit, v lidech mnohdy stále vyvolávají obavy, že se možná blíží něco zlého.

Voda v jezírku byla vždy obyčejná a nijak nevybočovala. Až do loňského podzimu.
Voda v jezírku byla vždy obyčejná a nijak nevybočovala. Až do loňského podzimu.

Takové myšlenky zaznívají i během loňského podzimu poté, co se hladina jezírka Kealia na havajském ostrově Maui proměnila ze své obvykle lehce nahnědlé v sytě růžovou. Co tuto změnu vyvolalo? A může to být důvod k obavám?

Možné vysvětlení existuje, na vině by mohly být bakterie. To ale za nepříznivé znamení pro změnu považují odborníci na životní prostředí.

Za všechno údajně mohou bakterie. Jenže místní vše berou jako znamení.
Za všechno údajně mohou bakterie. Jenže místní vše berou jako znamení.

Držte se dál

Poprvé jsou správci Národní rezervace Kealia Pond na podivnou barvu jezírka upozorněni 30. října 2023, kdy si růžové vody všimne svědek procházející se po přilehlé pláži a rozhodne se raději kontaktovat manažera rezervace Breta Wolfea.

V následně vydaném varování je návštěvníkům místa doporučeno, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost, nevstupovali do vody a nedotýkali se jí, nekonzumovali ryby z vody a zajistili, aby vodu z jezírka nepila ani jejich domácí zvířata.

Obyvatelé žijící v okolí rezervace jsou jevem zaskočeni a někteří tvrdí, že se tam určitě děje něco podivného. Že by snad mohlo jít přímo o kletbu nebo o zlé znamení, které ohlašuje nějaké blížící se negativní události.

Může opravdu barva dosud běžně vypadajícího jezírka vypovídat o něčem zlověstném?

Dává o sobě tímto způsobem vědět sama Země? Je to snad jakési varování?
Dává o sobě tímto způsobem vědět sama Země? Je to snad jakési varování?

Co za tím je?

Pracovníci rezervace případné obavy mírní s tím, že za růžovou barvu jsou pravděpodobně zodpovědné přirozeně se vyskytující mikroorganismy.

Výsledky studie zveřejněné krátce před Vánoci 2023 poukazují na vysoké množství purpurových sirných bakterií, které se běžně vyskytují v mokřadech s nedostatkem rozpuštěného kyslíku.

Intenzita, s jakou se jejich přítomnost projevila na jezírku Kealia, ale překvapila i vědce. „Zatím si nejsme jisti, proč je rozkvět bakterií na pobřežní promenádě Kealia tak intenzivní a živý,“ stojí v prosincové zprávě.

Odborníci na životní prostředí růžovou hladinu jezírka vnímají jako varovné znamení.

O čem podle nich úkaz vypovídá? Naznačuje údajně, že hladina soli ve vodě je příliš vysoká na to, aby v ní většina ryb přežila nebo aby se z ní jiní živočichové mohli napájet.

„Je to v podstatě blikající červené světlo, že ekologie této oblasti je vážně narušena,“ upozorňuje profesor na katedře mikrobiologie a imunologie na Lékařské fakultě Marylandské univerzity Dr. Shiladitya DasSarma.

Jde tedy o varovný prst před ničením životního prostředí? Může se snad tímto způsobem ozývat sama příroda, kterou stále tak ničíme?

Jeden večer se obloha nad Yorkshire rozzářila nápadně růžovou barvou.
Jeden večer se obloha nad Yorkshire rozzářila nápadně růžovou barvou.

Růžová záře nad Yorkshirem

V říjnu 2023, pár dnů předtím, než zrůžovělo jezírko na Havaji, pozorovali podobně zajímavý úkaz také obyvatelé anglického hrabství Yorkshire. Obloha se tam jednoho večera rozzářila nápadně růžovou barvou.

Někteří se domnívali, že se na nebi objevila polární záře, jiní v úkazu spatřovali spíše nějaký astronomický jev. A další měli za to, že se možná stali svědky UFO.

„Bylo tam obrovské růžové světlo. Vypadalo to jako disk. Můj mozek zpočátku říkal ‚to je UFO‘. Ale nehýbalo se to. Zřejmě to UFO nebylo,“ vypovídá amatérská astronomka Ruby Hilson.

Později se objevuje vysvětlení, že záři ve skutečnosti způsobují LED žárovky pro pěstování rostlin z nedaleké farmy.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, pixabay.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.4.2024 2.5tis
V mexickém státě Queretaro se nachází městečko Tlacote, které bylo v jednu dobu prakticky každý den v obležení poutníků. Všichni tam stáli frontu na vodu z místního pramene, která prý dokázala hotové zázraky. Jaké bylo pozadí příběhu slavného pramene z Tlacote? A jak to tam vypadá dnes?     Nad malou farmou u městečka Tlacote el Bajo, kter
od 2.4.2024 2.6tis
Jméno nejslavnějšího poutního místa na jihovýchodě Rakouska je odvozeno od rakouského slova „zelle”, tedy cela. Legenda pamatuje skromnou celu, kterou si zde postavil mnich jménem Magnus. Ten je v polovině 12. století vyslán do horského kraje v dnešním rakouském Štýrsku, aby duchovně sloužil tamním lidem. Na cestu si odnáší sošku Panny Marie s Ježíškem, kterou sám vyřezal z lipového dřeva. A na zá
od 29.3.2024 3.4tis
Britský doktor Edward Bach (1886–1936) rok před svou smrtí prohlásí: „Má práce je u konce. Jsem hotov. Systém je úplný.“ Je však téměř zázrak, že je v té době ještě naživu. Před 19 lety je mu totiž diagnostikovaná rakovina a mnoho lékařů už tehdy prohlašuje, že se blíží jeho smrt.     „Máte rakovinu. Zbývají vám tři měsíce života… Je mi to
od 27.3.2024 2.9tis
Před ikonu Panny Marie v jordánském kostele sv. Jiří pokleká uslzená žena. „Dej, Matko Boží, ať se můj syn uzdraví,“ modlí se. Její jediné dítě je vážně nemocné. Žena proto zamíří před zázračný obraz madony z Madaby, který prý plní přání. Mladé matce se to její vyplní. Syn se jí uzdraví. Jde o náhodu, nebo je ikona skutečně nadána magickou mocí?  
od 26.3.2024 3.6tis
„Tak takhle vypadá smrt,“ myslí si Roger Reynolds, když se mu neotevře ani jeden padák. Nezadržitelně se řítí k zemi. K údivu všech přihlížejících však zůstane naživu. Americký parašutista rozhodně není jediný, komu se podařilo vyváznout ze situace, jež by podle všech předpokladů měla mít fatální následky. Jak to vysvětlit? [gallery ids="117079,117080,117081,117082,117083,117084,117085,117086,1
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
panidomu.cz
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř