V každém případě je zdvořilé omluvit se všem, které snad urazil náš titulek jevící podezření z porušení druhého přikázání ve smyslu nebrání božího jména nadarmo. Nicméně, vraťme se k tématu… Propánakrále, oni opravdu našli Ježíšův člun?
Výraz prudkého pohnutí mysli určitě v minulosti provázel čtení novinových titulků, které oznamovaly, že v Galilejském jezeře v Izraeli byl nalezen „Ježíšův člun“. Jednalo se o pozůstatky plavidla dlouhého přes osm metrů. Šířka trupu byla přes dva metry.
Galilejská flotila
Na základě analýzy dřeva bylo potvrzeno, že člun byl postaven v prvním století našeho letopočtu, v době Ježíšova pozemského života. Tím však záhada „Ježíšova člunu“ ztrácí další možnou argumentaci.
Kromě místa nálezu a datace použitého cedrového dřeva, neexistuje žádný důkaz, který by plavidlo spojoval přímo s Ježíšem. Označení „Ježíšův člun“ je pouze a jen novinovým titulkem. Nemůžeme ho ovšem potvrdit ani vyvrátit.
V období prvního století našeho letopočtu se na hladině Galilejského jezera prý plavila flotila čítající přibližně šest set takových člunů. Který byl ten Ježíšův, to už asi zůstane navždy tajemstvím. Snad jen, pokud by se našel lodní deník…
Záhada pod hladinou
Nebojte se, o záhadu ve vztahu ke Galilejskému jezeru však nepřijdete. Pod hladinou jezera byla totiž objevena záhadná stavba, se kterou si odborníci nevědí rady. Mohyla či jakási rampa sestavená z megalitických kamenů je dvakrát větší než známé Stonehenge.
Nachází se deset metrů pod jezerní hladinou. Stáří tajuplné stavby je odhadováno mezi dvěma tisíci až dvanácti tisíci lety. Spekuluje se, že se mohlo jednat o náboženské ceremoniální místo, které později zcela pohltily vody jezera.
Není ani vyloučeno, že v době Kristova putování v okolí Galilejského jezera, byla tato mysteriózní stavba ještě funkční a sloužila k náboženským obřadům. Možná u ní někdy zakotvil i výše popsaný „Ježíšův člun“.