Američan Jim Humble přišel s látkou, kterou nazve Master Mineral Solution – Mistrovský minerální roztok. Postupně údajně zjistí, že MMS může léčit až 90 % všech známých nemocí.
Lékaři před ním ale varují. Jde o další lobby farmaceutických firem, které nechtějí na trhu účinné medikamenty, nebo existuje laciný všelék?
Čtveřice mužů se v silných horečkách třese na posteli v džungli jihoamerického státu Guyana. Vedoucí inženýr Jim Humble, který se sem vypravil na průzkumný výlet, má ale ve své kapse řešení.
Vytáhne drobnou lahvičku s dezinfekcí na čištění vody nazvanou Stabilizovaný kyslík a nabídne ji těžce oddechujícím pacientům. Podle Humbla za necelé čtyři hodiny stojí muži na nohou a smějí se tomu, jak rychle se vyléčili.
„Druhého dne lehlo dalších pár, stalo se totéž. Byli léčeni na malárii stejným způsobem a byli v pořádku,“ popisuje Humble. Opravdu se mu v roce 1996 podařilo najít zázračný lék?
Všechno je jen o penězích
Jim Humble pracuje dlouhé roky jako inženýr a sám je fascinujícím účinkem roztoku zaskočen. Vydává se dál do džungle Jižní Ameriky, kde léčí desítky lidí nakažených malárií.
Zprávy o zázračném šamanovi se brzy rozkřiknou po širokém okolí a první problémy na sebe nenechají dlouho čekat.
„Vláda Guyany mne zastavila, protože několik amerických farmaceutických společností jim tam dolů zavolalo a řeklo jim, že pokud nezastaví toho chlápka, který léčí malárii‘, že zastaví dodávky léků do místní nemocnice,“ vzpomíná Humble.
Rozhodne se tedy pokračovat ve svých pokusech v USA, aby zjistil, která konkrétní složka roztoku má léčivé účinky. Domnívá se, že za zázračná uzdravení může kysličník chloričitý. Brzy se mu podaří látku zdokonalit tak, že zabere na jakéhokoli pacienta. Skutečně je k dostání lék, který může pomoci skoro od jakýchkoli nemocí?
Zabijácká chemie
Humble nemá vystudovanou chemii. Své pokusy a teorie zkoumá celý rok, než přijde na to, na jakém principu může jeho znovuobjevený primitivní lék fungovat.
Domnívá se, že kysličník chloričitý je schopný v těle zoxidovat pouze zárodky, které způsobují nemoci, zatímco vše, co je pro tělo prospěšné, nechá na pokoji. „Kysličník chloričitý zabíjí viry trochu odlišným způsobem.
Místo toho, aby vstupoval a pokoušel se zabít jádro viru, zabraňuje utváření zvláštních virových proteinů,“ vysvětluje Humble a dodává, „a samozřejmě, pokud se proteiny nemohou utvářet, za velmi krátkou dobu to má za následek smrt a zničení viru.
Stejně tak působí na bakterie a parazity.“ Podle lékařů je ale taková teorie nesmysl a žádná látka není schopná vybrat si mezi původcem nemoci a dobře fungující bakterií. MMS podle svého vynálezce účinkuje na chřipky a záněty, které zničí téměř okamžitě.
Nevyléčitelné choroby, jako je rakovina, malárie, astma, cukrovka, roztroušená skleróza či AIDS, prý potřebují přibližně tři týdny na to, aby je MMS z těla definitivně vyhnal.
„Odborníci zkoumající účinky MMS zjistili, že může prodloužit lidský život až o 20 let. Sám ho užívám ve zředěné formě již 15 let,“ libuje si jeho objevitel.
Inspektoři varují před nebezpečím
V některých zemích není údajný lék doposud zakázaný a odvážný člověk si ho může koupit v balení, které obsahuje chloritan sodný a kyselinu citronovou.
Jim Humble říká, že po aktivaci desetiprocentním roztokem kyseliny se již v roztoku jedovatý chloritan sodný nenachází, a není v něm tedy nic, co by mohlo naleptat zažívací trakt. „Takže se toho opravdu nemusíte bát. Nemá žádné vedlejší účinky.
Není nic, co by se u něj mohlo hromadit. Přemění se na chlorid, což je vlastně kuchyňská sůl.“ Odborníci jsou ale jiného názoru. Domnívají se, že smícháním obou látek vznikne oxid chloričitý. Ten je používán jako dezinfekce.
„Případ léku je ukázkou naprosto bezohledného hazardování s lidským zdravím, přípravek slibuje konzumentům nemožné, jeho užíváním si však lidé mohou ublížit,“ varuje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová.
Užitím roztoku může podle lékařů dojít k vážnému poleptání orgánů, a právě proto je ve většině zemí zakázán.
„Firmám, které MMS nabízejí jako přípravek k orálnímu užití či přímo jako doplněk stravy, hrozí kromě zákazu uvádění zboží do oběhu samozřejmě také citelné finanční pokuty,“ doplňuje Šmídtová. Je ale důvodem zákazu skutečně starost o zdraví pacientů?