Podzemní komplex v Noushabad je některými vědci brán jako úkryt biblického Noema. Řadu otazníků vyvolávají i jeskyně Longyou v čínské provincii Če-ťiang. Dodnes není jasné, k čemu vlastně sloužily.
Dodnes se vedou dohady, zda k potopě skutečně došlo a zda biblický Noe postavil archu, ve které zachránil zvířata a lidi. Co když chápeme pojem Noemovy archy mylně a ono záchranné plavidlo nemělo s lodí vůbec nic společného? Odpověď se možná skrývá pod zemí nedaleko města Kashan v Íránu.
S šokujícím tvrzením přišel novozélandský badatel Robert Bast: „Noemova archa v žádném případě nebyla loď.“ Podle něj potopa nepokryla ani vrcholky hor. „Bible říká, že hladina vody se zvedla o osm metrů,“ líčí Bast. Přiklání se spíše k rozlehlému podzemnímu komplexu.
Podzemní město Noushabad se rozprostírá na ploše čtverečního kilometru a sahá do hloubky 4 až 18 m. Podle odborníků je starší víc než 1500 let. Nechybí různé místnosti, skladiště potravin, ale i prostory pro dobytek a odvětrávací šachty.
Komplex je složitý labyrint, v němž není těžké uvíznout. „Pravděpodobně to byl jeden ze způsobů ochrany,“ uvedl Bast. Chodby jsou plné překážek a v kombinaci s nedostatkem světla mohly pro nezvané být i pastí!
Bast zdůraznil, že archa má stejně jako Noushabad tři patra! Jenže Noushabad leží přes 1000 km daleko od Araratu!
Jeskyně Longyou
Šest let nonstop by podle vědců muselo tisíc dělníků pracovat, aby vznikl jeskynní komplex v čínské provincii Če-ťiang!
„Do odhadu je započítána jen hrubá práce, jak dlouho asi dělníkům trvalo zdobení komplexu, které jsme na jeho stěnách našli,“ diví se odborníci.
V roce 1992 našli u čínské obce Š‘-jen Pej-cchun podivnou díru v zemi. K překvapení archeologů se pod zemí neukrývala jedna, ale hned 36 jeskyní! Sloupy jsou precizně vytesané a na stěnách i stropech se opakují pracné zdobné linie.
„Každá komora byla totožná s tou předchozí, sedělo úplně všechno, od úhlů stěn po jejich výzdobu. Ale nejzvláštnější je, že jednotlivé jeskyně jsou na sebe natěsnány a mnohdy odděleny jen 50centimetrovou zdí,“ uvedl archeolog Yang Hong Xun.
Proč vzniklo tolik jeskyní těsně vedle sebe? Chtěli je stavitelé propojit? Komplex vznikl před více než 2000 lety a vypadá, jako by ho někdo vybudoval před pár dny. Nepodepsaly se na něm ani klimatické změny!
Kdo má na svědomí komplex rozkládající se na 30 km čtverečních a v hloubce 30 m pod zemí? „V archeologickém muzeu se našly vázy z období 500 až 800 let před naším letopočtem s naprosto stejným způsobem dekoru,“ upozorňuje Hong Xun. Jsou jeskyně stejně staré?
Proč se o nich ale nikde nepíše? Jasné není ani to, jak mohli lidé jeskyně vůbec postavit. „Na stěnách nejsou ani stopy po lampách nebo loučích. Není jasné, jak si stavitelé na práci svítili a zda vůbec,“ prozrazuje Jia Gang z Univerzity Tongji. Jeskyně jsou dost hluboké a v určitých místech není vidět na krok.
Někteří vědci se domnívají, že byly vybudovány na popud císaře, ale nenašly se hrobky, ostatky, ani jiné artefakty, které by pomohly záhadu objasnit. Nic nenasvědčuje tomu, že byly obývány. Sloužily jen jako starověký lom? Proč by ho ale horníci zdobili?