Skip to content

Jsou podivné objekty na povrchu Pluta živé?

Po téměř deseti letech trpasličí planeta Pluto opět přitahuje pozornost. Na jeho povrchu se při průletu sondy podařilo zachytit jakési objekty, za nimiž zůstává stopa, jako by byly v pohybu. Mohou být živé? Záběry sondy dokazují, že Pluto je živější, než jsme si mysleli.

V roce 2006 vědci na konferenci v Praze vyřazují Pluto ze seznamu planet a těleso na okraji naší sluneční soustavy upadá na několik dalších let v zapomnění. Připomene se až v polovině roku 2015, kdy v jeho těsné blízkosti proletí sonda NASA New Horizons. Sonda pořizuje první snímky povrchu Pluta a jeho atmosféry ve vysokém rozlišení. Do července 2015 astronomové znali Pluto jen jako světlou rozostřenou šmouhu na staré fotce, pak přicházejí dech beroucí detailní snímky New Horizons.

Na světlo tak vycházejí nové záhady této trpasličí planetky. Pluto podle vědců mění barvu, navíc se na snímcích objevují nečekané bílé skvrny a na jeho povrchu se vyskytují objekty, za nimiž zůstávají rýhy, jako by se snad pohybovaly! Co se to na Plutu děje? Podle nových snímku se zdá, že planetka je aktivnější, než vědci očekávali.

Jak vypadá povrch Pluta?

Když sonda New Horizons v prosinci roku 2015 zamířila své kamery na ledovou planinu známou pod názvem Sputnik Planum a pořídila její detailní záběry, zůstali vědci v úžasu. Na první pohled se zdá, že se po povrchu Pluta něco pohybuje a zanechává to za sebou zřetelné stopy! A nejde přitom o ojedinělý objekt, ale rovnou celou skupinu.

Při bližším zkoumání to vypadá, jako by se planinou plazili nějací mimozemští měkkýši. Objekty se skutečně podobají obřím šnekům. Na fotografiích jsou v jejich zadní části zřetelné jakési nožky a vpředu dokonce růžky, jaké známe u pozemských šneků. Stopa, kterou za sebou zanechávají je naprosto zřetelná, a v tomto případě lze optický klam snadno vyloučit. Jde o nějakou formu života či snad sondy neznámé civilizace? Vědci prý už pro záhadný úkaz mají vysvětlení.

Nadšení hledačů mimozemského života vědci nejprve mírní s tím, že jde pravděpodobně o podobný jev, s jakým se setkáváme u putujících balvanů ve slavném Údolí smrti ve Východní Kalifornii. Mají za to, že jde o balvany pokryté špínou. Pak ale přicházejí s další teorií, podle které jsou obří šneci ve skutečnosti jen ledovce plující ve zmrzlém dusíku. Není ale známo, odkud se putující ledovce berou. Může prý jít o kusy ledu, který odtrhl od místních hor a nyní „klouže“ po zmrzlém dusíku, který je rozehříván vulkány pod povrchem. „Na Zemi se podobně chová vulkanická láva,“ přirovnává William McKinnon, který se na projektu New Horizons podílí.

Tajemné objekty na Plutu ale nejsou jediná hádanka, se kterou se vědci musejí v současnosti potýkat. Planetka překvapuje také změnou barvy. Postupně se totiž barví do červena. To by mohl způsobit pro změnu zmrzlý metan, který reaguje s UV zářením. A v neposlední řadě se vědci zabývají také bílými skvrnami na některých snímcích. Ty podle vědců způsobují oblaka v atmosféře, která se podobají těm pozemským. Kolik překvapení se ještě od Pluta dočkáme?

Foto a video: www.mirror.co.uk, nerdist.com, Youtube (The Cosmos News)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vtipné video: Selfie tyče vymysleli Češi!
epochaplus.cz

Vtipné video: Selfie tyče...

Seflíčka jsou dnes zřejmě nejčastějším...
S-Parfemy lákají originalitou
iluxus.cz

S-Parfemy lákají originalitou

Prodejna S-Parfémy nabízí unikátní díla vybraných...
(Ne)šťastný Richard Sandrak: Ztracené dětství malého Herkula
epochaplus.cz

(Ne)šťastný Richard Sandrak:...

Možná jste ten televizní dokument...
Vaření ve stylu 21. století
rezidenceonline.cz

Vaření ve stylu 21. století

Technologický pokrok nelze zastavit a platí to i pro nezbytné...
Proč má Čína tolik obyvatel?
epochaplus.cz

Proč má Čína tolik obyvatel?

Kolik obyvatel má město, ve kterém...
Nová metoda odhalí, jak mohou přežívat rostliny v nepříznivých podmínkách
21stoleti.cz

Nová metoda odhalí, jak mohou...

Olomouckým vědcům se podařilo vyvinout metodu, která...
Martin Stropnický – Bývalý pan ministr má rád něžné blondýnky
nasehvezdy.cz

Martin Stropnický – Bývalý...

Pražský rodák vyrůstal coby syn diplomata...
Češi si odvážejí z Minska dvě ocenění!
21stoleti.cz

Češi si odvážejí z Minska dvě...

Nanotechnologická firma IQ Structures, sídlící...
FUSION MENU V BISTRO PROVOCATEUR
epochalnisvet.cz

FUSION MENU V BISTRO...

Wine & Tapas Restaurant Bistro...
Jan Rosák: Je pod pantoflem!
nasehvezdy.cz

Jan Rosák: Je pod pantoflem!

JAN ROSÁK (71) je i přes svůj pokročilý věk stále...
Proč v Evropě není kanadská zima?
epochalnisvet.cz

Proč v Evropě není kanadská...

Může za to Golfský proud. Tento silný, teplý a...
Kde přistane rover ExoMars?
21stoleti.cz

Kde přistane rover ExoMars?

Pracovní skupina ExoMars LSSWG (Landing...