Skip to content

Jsou podivné objekty na povrchu Pluta živé?

Po téměř deseti letech trpasličí planeta Pluto opět přitahuje pozornost. Na jeho povrchu se při průletu sondy podařilo zachytit jakési objekty, za nimiž zůstává stopa, jako by byly v pohybu. Mohou být živé? Záběry sondy dokazují, že Pluto je živější, než jsme si mysleli.

V roce 2006 vědci na konferenci v Praze vyřazují Pluto ze seznamu planet a těleso na okraji naší sluneční soustavy upadá na několik dalších let v zapomnění. Připomene se až v polovině roku 2015, kdy v jeho těsné blízkosti proletí sonda NASA New Horizons. Sonda pořizuje první snímky povrchu Pluta a jeho atmosféry ve vysokém rozlišení. Do července 2015 astronomové znali Pluto jen jako světlou rozostřenou šmouhu na staré fotce, pak přicházejí dech beroucí detailní snímky New Horizons.

Na světlo tak vycházejí nové záhady této trpasličí planetky. Pluto podle vědců mění barvu, navíc se na snímcích objevují nečekané bílé skvrny a na jeho povrchu se vyskytují objekty, za nimiž zůstávají rýhy, jako by se snad pohybovaly! Co se to na Plutu děje? Podle nových snímku se zdá, že planetka je aktivnější, než vědci očekávali.

Jak vypadá povrch Pluta?

Když sonda New Horizons v prosinci roku 2015 zamířila své kamery na ledovou planinu známou pod názvem Sputnik Planum a pořídila její detailní záběry, zůstali vědci v úžasu. Na první pohled se zdá, že se po povrchu Pluta něco pohybuje a zanechává to za sebou zřetelné stopy! A nejde přitom o ojedinělý objekt, ale rovnou celou skupinu.

Při bližším zkoumání to vypadá, jako by se planinou plazili nějací mimozemští měkkýši. Objekty se skutečně podobají obřím šnekům. Na fotografiích jsou v jejich zadní části zřetelné jakési nožky a vpředu dokonce růžky, jaké známe u pozemských šneků. Stopa, kterou za sebou zanechávají je naprosto zřetelná, a v tomto případě lze optický klam snadno vyloučit. Jde o nějakou formu života či snad sondy neznámé civilizace? Vědci prý už pro záhadný úkaz mají vysvětlení.

Nadšení hledačů mimozemského života vědci nejprve mírní s tím, že jde pravděpodobně o podobný jev, s jakým se setkáváme u putujících balvanů ve slavném Údolí smrti ve Východní Kalifornii. Mají za to, že jde o balvany pokryté špínou. Pak ale přicházejí s další teorií, podle které jsou obří šneci ve skutečnosti jen ledovce plující ve zmrzlém dusíku. Není ale známo, odkud se putující ledovce berou. Může prý jít o kusy ledu, který odtrhl od místních hor a nyní „klouže“ po zmrzlém dusíku, který je rozehříván vulkány pod povrchem. „Na Zemi se podobně chová vulkanická láva,“ přirovnává William McKinnon, který se na projektu New Horizons podílí.

Tajemné objekty na Plutu ale nejsou jediná hádanka, se kterou se vědci musejí v současnosti potýkat. Planetka překvapuje také změnou barvy. Postupně se totiž barví do červena. To by mohl způsobit pro změnu zmrzlý metan, který reaguje s UV zářením. A v neposlední řadě se vědci zabývají také bílými skvrnami na některých snímcích. Ty podle vědců způsobují oblaka v atmosféře, která se podobají těm pozemským. Kolik překvapení se ještě od Pluta dočkáme?

Foto a video: www.mirror.co.uk, nerdist.com, Youtube (The Cosmos News)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rodina Jupiterových měsíců se rozrostla
21stoleti.cz

Rodina Jupiterových měsíců...

Měsíční rodina krále sluneční soustavy je rozsáhlejší, než...
Konkurz na sovětskou hymnu: Stalin vytýkal hudebním skladatelům kvapnou práci
epochaplus.cz

Konkurz na sovětskou hymnu:...

Dělnická revoluce už byla úspěšně dokončena,“...
VIDEO: Vodní postel pro kuře
epochaplus.cz

VIDEO: Vodní postel pro kuře

Kur domácí a voda?...
Objeví se přímý konkurent Tesly Roadster?
21stoleti.cz

Objeví se přímý konkurent...

Elon Musk by chtěl v nejbližších letech...
O. J. Simpson: Bláznivá střela fotbalu a soudů
epochalnisvet.cz

O. J. Simpson: Bláznivá...

Jako fenomenální hráč amerického fotbalu...
Limitovaná edice Mickey Mouse za 638 000 Kč
iluxus.cz

Limitovaná edice Mickey...

Disney fanoušci budou nadšeni....
Kámen je králem obytného prostoru
rezidenceonline.cz

Kámen je králem obytného...

Dekor nerostů různých typů se v obytných interiérech...
Halina Pawlowská: Létá kvůli jídlu?
nasehvezdy.cz

Halina Pawlowská: Létá kvůli...

Někdo jezdí do zahraničí, aby poznal cizí...
Vychytralý samotář: Tygr ussurijský, největší kočkovitá šelma planety!
epochalnisvet.cz

Vychytralý samotář: Tygr...

Jediným úderem ohromné tlapy by vás dokázal...
Petr Malásek – Trpěl stygmatem protekčního synka
nasehvezdy.cz

Petr Malásek – Trpěl...

Petr (53) se narodil v Praze do muzikantské...
Přehledně: Co jste dosud nevěděli o Tuninsku?
epochaplus.cz

Přehledně: Co jste dosud...

Tunisko, omývané vodami Středozemního moře,...
Do pražského kosmického inkubátoru míří první start-up ze zahraničí
21stoleti.cz

Do pražského kosmického...

Systém pro rezervaci a management privátních letů...