Skip to content

K čemu sloužily záhadné nuragy v Sardinii?

Starověké civilizace po sobě zanechaly překvapivě mnoho stop, které neumíme interpretovat. Také Sardinie, středomořský ostrov patřící Itálii, je plná záhad a překvapení. Téměř na každém kroku k nám z hlubin minulosti promlouvají němí svědci, jejichž poselství nerozumíme.

Nejzřetelnější a nejčastěji viditelné jsou tzv. nuragy, světově ojedinělý systém kamenných věží, vyvolávající řadu dohadů a sporů.

Před námi se tyčí mohutná kamenná stavba. Nurag. Je vybudován z nestejných, různě velkých kamenů, avšak opracovaných tak, že k sobě těsně doléhají. Stojí tady, mlčenlivě a neochvějně, již po tisíce let jako neúplatný strážce pradávných tajemství.

Nurag poskytuje v poledním vedru příjemný stín, ale na to teď nemyslíme. Co je uvnitř? Poodhalí nám alespoň část svého tajemství?

NURAGY V CENTRU POZORNOSTI

Vzhledem k obrovskému množství a rozmanitosti nuragů není možné je nějak konkrétně popsat. Jmenujme si proto alespoň pár nejdůležitějších struktur tohoto typu. Pravděpodobně nejznámější nuragy se nacházejí v rozlehlém komplexu SU NURAXIDI BARUMINI (v současnosti pod ochranou UNESCO), kde jich najdeme pohromadě velké množství.

Toto úžasné místo vypadá jako vesnice z vědeckofantastického filmu. Zdejší nuragy bývají někdy označovány jako nejstarší na Sardinii, avšak vzhledem k nejasnostem v datování a nedostatečnému výzkumu o tom lze i pochybovat.

Rozhodně však patří k největším.

Proslulý je rovněž nurag SANTA ANTINE v tzv. ÚDOLÍ NURAGŮ nedaleko města Torralba, se zvláštním labyrintem úzkých chodbiček.Fascinující jsou zbytky velkého nuragu LOSA a přilehlého komplexu staveb jižně od vesnice Abbasanta.

Ačkoliv se tento nurag nedochoval celý, i tak budí respekt a jde vidět, že muselo jít o mohutnou stavbu.

Nedaleko nuragu SANTA SABINA stojí byzantský kostelík z 11. století, jehož stavitelé si z konstrukce a tvaru nuragů vzali inspiraci. Kromě známých nuragů se ke zkoumání nabízí velké množství menších, často prakticky neoznačených a málo známých, takže je objevíte jen náhodou.

Mnohé jsou pobořeny nebo téměř rozebrány, z některých zbyla jen hromada kamenů, kterou pomalu zakrývá vegetace. Nemáte touhu vyrazit na průzkum?

Částečně zachovalá „hrobka obrů“ Coddu Vecchiu, která pochází asi z roku 1800 př. n. l.

TISÍCE PODIVUHODNÝCH STAVEB

Hlavně v centrální části ostrova spatříte tolik nuragů, kolik je libo. Vždyť se jich do dneška v různém stavu dochovalo přes 8000, přičemž původní počet si nikdo netroufá přesně určit. Odhaduje se, že jich mohlo být více než 30 000.

K čemu někdo potřeboval tolik kamenných věží? Nuragy stojí osamoceně i ve skupinách, nebo obklopeny dalšími kamennými stavbami, ne vždy ze stejného období. Jsou různě veliké i tvarované, zhruba však mají podobu komolého kužele.

Průzkumy ukazují, že bývají zpravidla zhotoveny z vyvřelých hornin, tmavého čediče nebo trachytu. Tvar kamenů je někdy nepravidelný, jindy jde víceméně o kvádry. Jednotlivé kameny se směrem k vrcholu zmenšují.

Velikost nuragů je různá, některé však dosahují výšky přes 20 metrů.

MALTU VŮBEC NEPOTŘEBOVALI!

Po vstupu úzkým klenutým vchodem se před zvědavým návštěvníkem většinou objeví točité kamenné schodiště, vedoucí nahoru podél vnitřní strany obvodové zdi. Spojuje často i několik pater a nezřídka ústí na vrcholovou plošinku, odkud bývá dobrý výhled po okolí, ale třeba také na oblohu.

Uvnitř stavby můžete objevit různé komory a menší prostory. Nuragy jsou zbudovány bez použití malty či jiného spojovacího materiálu, přesto dokládají um svých stavitelů, neboť stojí i po několika tisících let.

Vědci se neshodnou ani na tom, jakým způsobem a kdy jsou vlastně postaveny.

Nejstarší prozkoumané nuragy bývají datovány kolem roku 3500 př. n. l. Má se však za to, že většina je mladších a pochází z doby bronzové, konkrétněji z let 1800 až 1200 př. n. l.

Skutečností nicméně zůstává, že zkoumán byl pouze zlomek dochovaných nuragů. V budoucnu se proto ještě můžeme dočkat mnohých překvapení… Mimochodem, zajímavé by bylo vědět, zda dnešní „moderní“ stavby vydrží stát stejně dlouho…

Nurag Saint Antine de Torralb

ZNOVU TA OTÁZKA: PROČ VLASTNĚ?

Ještě větší záhadou je však účel sardinských staveb. K čemu to všechno bylo dobré? Snad mělo jít o propracovaný obranný systém, možná to jsou budovy obytného či náboženského charakteru, místa magických rituálů, stavby zprostředkující styk s neznámými silami naší planety nebo vesmíru, či nějaká kombinace zmíněného, anebo něco úplně jiného.

Všechny teorie mají své slabiny a nedají se aplikovat obecně. Tak například, některé nuragy stojí na strategických místech a snadno si lze představit, že sloužily k obraně. Avšak jiné jsou z tohoto hlediska umístěny zcela nevhodně, ke všemu archeologové u nuragů nenacházejí žádné zbraně.

Co tedy přimělo obyvatele ostrova, kteří jistě měli dost jiných každodenních starostí s obživou a podobně, vztyčovat tyto kamenné věže, jejichž výstavba nepochybně stála mnoho úsilí a energie?

OHROŽOVALI OSTROVANÉ KDYSI EGYPT?

A vůbec, co to vlastně bylo za lidi, kteří nuragy vybudovali? Dnes jméno stavitelů a jejich staveb splynulo – budovatelé bývají označováni jako Nuragové. Ve starých egyptských záznamech se objevují zmínky o tzv.

lidech moře, ohrožujících Egypt za vlády RAMESSE III. (pravdě podobně 1183 – 1151 př. n. l.) a zobrazovaných po boku Filištínských. Do této skupiny patří také lidé zvaní Šardana (Shardana), což jsou dle některých hypotéz právě obyvatelé Sardinie, Nuragové.

Tito tajuplní „lidé moře“ bývají zpodobňováni s meči, štíty a ve složité zbroji. Ve své době platili za obávané válečníky, kteří mimo jiné dostali na kolena a zničili mocnou říši Chetitů (v oblasti Malé Asie).

Asi nejznámější nuragy se nacházejí v komplexu Su Nuraxi di Barumini a jsou jedny z největších na Sardinii.

DO HRY VSTUPUJE ATLANTIDA

Odkud obyvatelé Sardinie vlastně připluli? Možná ze západního Středomoří či z Palestiny, avšak tyto teorie nejsou potvrzeny archeologickými nálezy. Podle jiných vědců pocházejí původní obyvatelé Sardinie z Anatolie, z východního Středomoří nebo z Afriky, jejíž minulost v tomto období (s výjimkou Egypta) téměř neznáme.

A konečně jiní badatelé tvrdí, že Sardinie je zbytkem potopené Atlantidy, a že tudíž její obyvatelé povstali odtamtud. Zastánci tohoto tvrzení jej ospravedlňují tím, že takzvané Héraklovy sloupy nebyly ve skutečnosti v Gibraltarském průlivu, nýbrž v Sicilském kanálu.

Podle řeckého filozofa PLATÓNA (427 př. n. l. – 347 př. n. l.) měla totiž tato tajuplná pevnina ležet někde za Héraklovými sloupy. V této souvislosti se dokonce spekuluje o tom, že bývalí obyvatelé Atlantidy, přeživší na jejím zbytku Sardinii, později založili etruskou civilizaci.

VEDOU STOPY KE SLOVANŮM?

Jasno do problému nevnáší ani genetika – právě naopak. Lidé, o nichž se soudí, že jsou potomky původních Nuragů, mají genetickou informaci dosti odlišnou od okolních středomořských kultur. Vycházíme přitom z informací o haploidních skupinách či haplotypech, odrážejících specifika DNA různých skupin populace.

Haplotypy mohou být navzájem porovnávány pro kontrolu genetické příbuznosti. Tím se dá například zjistit, odkud pocházejí předkové určitého jedince či které národy mají společné kořeny. Potomci Nuragů patří do podobné haploidní skupiny, která se vyskytuje například ve Skandinávii, ale především u Slovanů na Balkáně, jejichž DNA se podobá nejvíce.

Je proto tedy možné, že dávní Nuragové jsou příbuzní s balkánskými Slovany (ti se samozřejmě jako národ objevují až mnohem později, zde mluvíme o společných kořenech někdy v dávnověku).

Na Sardinii objevíte různé zbytky starobylého osídlení, v tomto případě již zarostlého středomořskou vegetací

MYSTICKÝ OSTROV CHRÁNÍ SVÁ TAJEMSTVÍ

Ať už je to jakkoliv, jisté je jen jedno – otazníky přetrvávají. Ačkoliv kamenné věže kruhového půdorysu lze najít i na jiných místech naší planety, sardinské nuragy jsou v mnoha ohledech, především svým množstvím a uspořádáním, světově unikátní.

Když se dnes procházíte vyprahlou a oproti turistickému pobřeží liduprázdnou krajinou ostrova, hlavou vám letí spousta myšlenek a otázek. Stejně jako sousední Korsika i Sardinie je mystické a tajuplné místo, plné zvláštních staveb, podivných artefaktů, bizarních pozůstatků a nejasných náznaků.

Vtáhne vás do minulosti, vnímáte neznámé síly. Třeba tu někde leží jakýsi klíč. Nejen k minulosti, ale i k přítomnosti a budoucnosti.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Děti společně s IGRÁČKEM objevují krásy Valašska
epochanacestach.cz

Děti společně s IGRÁČKEM...

Muzejní a galerijní centrum...
Soundbar Sennheiser AMBEO nově podporuje 3D zvuk Sony 360 Reality Audio
iluxus.cz

Soundbar Sennheiser AMBEO...

Dokonalý televizní obraz musí být...
Našla si boháče? Práci už potřebovat nebude!
nasehvezdy.cz

Našla si boháče? Práci už...

Dlouhá léta hledá muže,...
Historie očkování: Jak jsme porazili neštovice
epochaplus.cz

Historie očkování: Jak jsme...

Vakcíny – v dnešních dnech...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Svádí kolegu ze Slunečné?
nasehvezdy.cz

Svádí kolegu ze Slunečné?

Krásu herečky Báry...
Lepší léčba HAE v Česku a na Slovensku
epochaplus.cz

Lepší léčba HAE v Česku a...

Vzácnému dědičnému onemocnění jménem hereditární...
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
21stoleti.cz

Chcete se stát astronautem?...

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a...
Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
21stoleti.cz

Záhady fyziky hvězd pomáhá...

Už pět let provozuje Slezská univerzita dalekohled...
Kam zmizela dvoučlenná posádka vzducholodi L-8?
epochalnisvet.cz

Kam zmizela dvoučlenná...

Vojenská vzducholoď se dvěma muži na palubě...
Nový Peugeot 5008 GT: Majestátní lev, který vidí i v noci
epochalnisvet.cz

Nový Peugeot 5008 GT:...

Nejstarší stále fungující automobilová...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...