Staroslavné Benátky jsou místem , kde o duchy rozhodně není nouze. Patří mezi ně i paranormální entita identifikovaná jako duch Giordana Bruna, italského renesančního spisovatele, kosmologa a filozofa.
Jeho svobodné myšlení jej nakonec přivedlo až před církevní inkvizici, která vynesla neúprosný ortel – trest smrti upálením. V den výročí, kdy vzplála hranice, se prý duch Giordana Bruna do Benátek pravidelně vrací.
Giordano Bruno (1548-1600) byl původně dominikánský mnich.
Brzy se však dostává s církevními dogmaty do příkrého rozporu, Pobuřoval zejména svými tezemi o astronomii, kdy prohlašoval, že Země ani Slunce nejsou středem vesmíru a vesmír je sice rozlehlý, ale nikoli nekonečný.
Cesta do Benátek
V roce 1591 udělal Giordano Bruno osudovou chybu. Přijal pozvání k pobytu v Benátkách. Město na laguně patřilo totiž mezi velmi liberální italské městské státy.
Navíc zde mohl počítat s osobní podporou a ochranou vlivného benátského patricije Giovanniho Moceniga. Ten si dokonce u Bruna objednal soukromé lekce ke zlepšení paměti.
Giordano Bruno byl nejen velice vzdělaný v astronomii a filozofii, ale vytvořil si též vlastní metodu paměťových technik, které velmi usnadňovaly zapamatování. Bohužel, pyšný Mocenigo nebyl příliš úspěšným studentem.
Ze stagnace studijních výsledků nevinil sebe, ale svého učitele Bruna. Schylovalo se k tragédii…
Zatčení a smrt
Giovanni Mocenigo udal Giordana Bruna benátské inkvizici. Bruno byl zatčen a souzen. Ačkoli se pro něho nejprve proces v Benátkách vyvíjel celkem příznivě, situace se dramaticky změnila po jeho vydání do Říma.
Poté, co odmítl svoje kacířské myšlenky odvolat, byl zde jako zarytý heretik upálen. Každoročně se dne 17. února dějí v Palazzo Mocenigo Casa Vecchia v Benátkách podivné věci.
Ano, hádáte správně, jde o benátský palác, v jehož zdech před staletími sepisoval Giovanni Mocenigo osudný udavačský dopis. Všichni, kdo znají smutný příběh renesančního buřiče v mnišské kutně, jsou si jisti – duch Giordana Bruna se vrátil!