Skip to content

Kam zmizela Amelia Earhart?

Stává se první ženou, která sama přeletěla Atlantický oceán. Americkou leteckou průkopnici, spisovatelku a bojovnici za lidská práva Amelii Mary Earhart kdysi obdivují lidé po celém světě. 2. července roku 1937 se však při své cestě kolem světa záhadně ztrácí nad jižním Pacifikem, blízko Howlandova ostrova.

Trosky jejího stroje nejsou nikdy nalezeny. Kam se slavná pilotka poděla? EnigmaPlus se ponořila do archivů a přináší překvapující odhalení!

Druhý červencový den roku 1937 vzlétá plně naložené letadlo Lockheed L10E Electra z městečka Lae na Nové Guinei. Na palubě je v roli pilotky AMELIA EARHART (1897 – 1937?), navigátora jí dělá FRED NOONAN(1893 – 1937?).

Mají za sebou 35 000 kilometrů cesty kolem světa se zastávkami v Jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii. Zbývá jim posledních 11 000 kilometrů, aby se zapsali do knihy rekordů. Jejich další zastávkou má být malý ostrůvek Howland asi tisíc kilometrů od Fiji, kde mají nabrat další palivo.

Když se však letadlo přiblíží k ostrůvku, rádiové spojení se záhadně přeruší.

SITUACE SE DRAMATIZUJE

Americká vojenská loď Itasca slyší Amelii Earhart vysílat: „Musíme být nad vámi, ale nevidíme vás. Dochází nám palivo.“ Velká hlasitost vysílání dává tušit, že letadlo je hodně blízko lodi a ostrova. Amelia ale techniky z lodě neslyší.

O pár minut později přepínají radisté vysílání na Morseovu abecedu. Pilotka hlásí, že vysílání slyšela, ale nedokáže z něho určit polohu ostrova. Situace se stává dramatickou. Kapitán lodi zkouší vypouštět do vzduchu kouřovou stopu.

Amelia a její navigátor však na ostrově nikdy nepřistanou a navždy zmizí ze světa. Skončilo letadlo i s posádkou na dně oceánu? Nebo byli letci při přistání na vedlejším ostrově zabiti japonskými vojáky?

Vyšetřovacích teorií je celá řada!

TAJEMNÉ STOPY NA OSTROVĚ

Zhruba hodinu po posledním přijatém vysílání z letadla začíná rozsáhlá pátrací akce. Loď Itasca křižuje tři dny a tři noci oblast, kde nejspíš došlo k havárii. Nad mořem přelétají desítky letounů. Průzkumníci se soustředí zejména na blízký Gardnerův ostrov, který leží v plánované trase letounu.

I když má být ostrov 40 let předtím neobývaný, několik týdnů po havárii jsou z letadel zaznamenány určité známky, z nichž lze usuzovat na přítomnost lidí. Ostrovní laguna vypadá dostatečně hluboká a velká na to, aby se do ní mohlo potopit letadlo.

Pátrači se domnívají, že Amelia možná s letadlem v laguně přistála a vyplavala na břeh. Hledání trvá až do 19. července a stojí čtyři miliony dolarů, což je v té době historicky největší částka vynaložená na záchrannou akci.

Stopa se zdá být falešná. Po lidech není na ostrově ani památka. S koncem pátrání se vyrojí na povrch další roztodivné teorie.

Je možné, že Amelia Earhart s Fredem Noonanem zmizeli v roce 1937 beze stopy?

KOSTI PROMLUVILY ROZDÍLNĚ

Mnoho lidí si myslí, že letadlo mohlo přistát na Gilbertových ostrovech, které však jsou v té době pod nadvládou Japonců. Po druhé světové válce se pravidelně objevují údajní svědci, kteří tvrdí, že viděli Amelii Earhart jako japonskou zajatkyni, případně že dokonce znají člověka, který ji a navigátora popravoval.

Pro Gardnerův ostrov naopak hovoří svědectví britského koloniálního vojáka GERALDA GALLAGHERA z roku 1940, který svým nadřízeným podal zprávu o tom, že na jihovýchodním cípu ostrova objevil pod stromem nejspíš ženskou kostru a starobylý sextant (navigační přístroj – pozn. red.).

Kostra je poslána na Fiji, kde odborníci docházejí k závěru, že patřila podsaditému muži. Když jsou však data z analýzy zkoumána v roce 1998 dalšími antropology, ti vysloví názor, že kosti náleží vysoké bílé ženěs předky ze severu Evropy.

Jak je možné, že se závěry tolik liší? Samotné kosti se bohužel ztratily už před mnoha lety.

VE VLÁDNÍCH SLUŽBÁCH?

Ještě v době druhé světové války, v roce 1943, se do amerických kin dostává film Let za svobodou, který spekuluje o tom, že Amelii Earhart požádal americký prezident FRANKLIN DELANO ROOSEVELT (1882 – 1945), aby pro USA prováděla špionážní činnost.

Této teorii nasvědčují i výpovědi mechaniků letecké firmy Lockheed, kteří tvrdí, že na letadle byly přidělány fotoaparáty, které měly fotografovat činnost japonských vojáků. V roce 1949 však americká tajná služba označí teorii za nevěrohodné výmysly.

Ameliina přítelkyně JACKIE COCHRAN (1908 – 1970) odjíždí v 50. letech do Japonska, aby zkoumala válečné archívy. Nenachází však žádnou známku toho, že by Japonci hráli roli v zmizení slavné pilotky.

Amelia Earhart

ŽIVOT POD NOVOU IDENTITOU?

V roce 1970 vzruší veřejnost kniha Amelia Earhart žije, v níž americký publicista JOE KLAAS tvrdí, že pilotka let kolem světa přežila a přestěhovala se do amerického státu New Jersey. Tam se údajně má znova vdát a změnit jméno na IRENE CRAIGMILE BOLAM.

Irene Bolam však odmítne, že je Amelií, a podává žalobu, ve které žádá 1,5 milionu dolarů odškodné. Vydavatel krátce poté knihu stáhne z regálů a s Bolam se dohodne na mimosoudním vyrovnání. Podezření však stále trvá.

V 90. letech minulého století proto expert na kriminalistiku a antropologii KEVIN RICHLIN pečlivě zkoumá fotografie obou žen. Dochází k závěru, že v jejich tvářích jsou významné odlišnosti, které teorii o nové identitě vylučují.

Kde je pravda?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...
AQ M25 přichází se skvělou konektivitou a vylepšeným zvukem
iluxus.cz

AQ M25 přichází se skvělou...

Společnost AQ představila nové multimediální...
Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
epochalnisvet.cz

Palác Alhambra: úchvatné sídlo...

Středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků, nacházející...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Kdo jsou Noční čarodějnice, postrach nacistů?
epochaplus.cz

Kdo jsou Noční čarodějnice,...

Marina Raskova nejspíš nikdy netušila,...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!
epochaplus.cz

Hmyzí nindžové: Jejich...

Nezničí je radioaktivita, vydrží rok bez jídla,...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...