Poslední doba ledová měla skončit zhruba před 10 000 lety. Po ní nám dodnes zůstávají ledovce a ledovcová jezera. Jsou zde už tisíce let. Vědci mluví o oteplování klimatu a varují, že i tyto ledové pomníky dávných dob postupně zmizí. Jen málokdo by ale čekal, že se tak může stát takřka ze dne na den!
Správce národního parku Bernarda O´Higginse v oblasti Magallanes na jihu Chile obchází svůj rajon – nádherné hory And a ledovcová jezera. Najednou se ale zarazí.
Tam, kde ještě v březnu roku 2007 bylo jezero o rozloze dvou hektarů a hloubce 25 metrů, nachází v květnu téhož roku jen suchý kráter. Co se to tady během těch dvou měsíců stalo a kam zmizelo celé jezero?
Může za to zemětřesení?
„V březnu jsme oblast kontrolovali a vše bylo normální,“ říká Juan Jose Romero z CONAF (organizace spravující chilské přírodní parky – pozn. red.) a dodává: „Když jsme se tam vrátili znovu v květnu, k našemu překvapení jsme zjistili, že celé jezero zmizelo.
Jediné, co zůstalo, byly kusy ledu a enormní prasklina.“ Nasnadě je tak vysvětlení, že ledovcové jezero přišlo za oběť zemětřesení, které zde mohlo vytvořit prasklinu v zemi a tou pak voda z jezera vytekla.
Na místo se sjíždějí archeologové, aby tuto teorii prozkoumali. V sousední oblasti Aysen skutečně v dubnu 2007 došlo k zemětřesení.
Mohla tato událost nějakým způsobem poznamenat i park Bernarda O´Higginse? Jenomže v oblasti Magallanes, kde otřesy půdy nejsou nijak výjimečné, nebyly v posledních několika týdnech žádné zaznamenány!
Teorii, v níž je zemětřesení viníkem zmizení jezera, tedy geologové vylučují. Mají nějaké jiné vysvětlení?
Vody bylo moc!
Zatím nejpravděpodobnější teorii předkládá geolog Carlos Palácios ze Santiaga de Chile. Podle něj musel zřejmě velice rychle roztát ledovec nad jezerem. Voda z něj pak neúměrně zvyšuje hladinu jezera. Hráz z ledu a kamení tak silný tlak vody nevydrží a praská.
Jsou Paláciosovy domněnky správné? Voda z jezera by pak údajně nezmizela někde v hlubinách země, jak by tomu bylo v důsledku zemětřesení, ale odtekla by do Tichého oceánu.
Prasklá hráz jezera by také vysvětlovala, proč ke „zmizení“ vody došlo tak rychle, takřka ze dne na den. Je ale možné, aby v průběhu pouhých dvou měsíců roztál ledovec? Správci parku kontrolují tuto oblast pravidelně. Copak by si nevšimli, že se zde něco děje?
Stává se to běžně?
Veškeré otazníky okolo zmizelého ledovcového jezera se bortí s hypotézou, jíž předkládá glaciolog Andrés Rivera z Centra pro vědecká studia ve Valdivii. Chilský odborník na ledovce nevidí na celé události nic záhadného. „Tento proces není až tak neobvyklý.
Ledovce v Andách neustále ustupují a v jejich čelních morénách vznikají jezera, která mají velmi dynamický vývoj,“ říká vědec. Zmizení jezera je tedy podle něj jen běžnou součástí přirozené přeměny krajiny, která je v této oblasti And poměrně rychlá.
Vždyť toto ledovcové jezero zde ještě před 30 lety vůbec nebylo! Je tedy normální, že se v některých oblastech mohou zničehonic objevovat a opět mizet i několikahektarová jezera?
Byť by si někdo mohl myslet, že poslední doba ledová je již dávná minulost, jak je vidět z tohoto případu, ještě stále může vědcům pěkně zamotat hlavy.